×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

TK: sumienie lekarza ponad sumieniem pacjenta?

Po trwających niemal 12 godzin obradach, Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczanie klauzuli sumienia lekarzy jest po części niezgodne z konstytucją. Zdaniem ekspertów oznacza to, że sumienie lekarza jest stawiane wyżej, niż przekonania pacjenta.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązek wskazania specjalisty lub placówki zastępczej w sytuacji, gdy  lekarz odmawia świadczenia, jest niezgodne z konstytucją. Za takie uznał również ograniczanie powołania się na klauzulę sumienia w „innych przypadkach nie cierpiących zwłoki”,  związanych z  zagrożeniem życia lub zdrowia pacjenta.

TK argumentował decyzje powołując się na Kodeks Etyki Lekarskiej, który nakazuje lekarzowi działać zgodnie ze swoim sumieniem.

Za zgodną z konstytucją uznano jednak konieczność pisemnego poinformowania przełożonych o odmowie wykonania świadczenia prze lekarza, który powołuje się na klauzulę sumienia. Ten fakt może również zostać odnotowany w dokumentacji medycznej.

Zdaniem konstytucjonalistów, takie rozstrzygnięcie powoduje, że prawo pacjenta do ochrony zdrowia i życia jest mniej ważne od sumienia lekarza w sytuacji, gdy w grę nie wchodzi bezpośrednia ochrona życia lub zdrowia.

Źródło: Medexpress/Rynekzdrowia.pl


Podziel się: