×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trzy razy więcej znieczuleń przy porodzie

Resort zdrowia szacuje, że liczba znieczuleń w ciągu dwóch miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów, wzrosła prawie trzykrotnie i z biegiem czasu będzie rosła jeszcze bardziej. Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom za znieczulenie zewnątrzoponowe, w przypadku porodu naturalnego. Jest to świadczenie nielimitowane, dlatego wszystkie wykonane znieczulenia zostaną zrefundowane.

O znieczulenie może poprosić każda kobieta rodząca naturalnie a szpital ma obowiązek bezpłatnie je podać, jeśli lekarz, zaakceptuje taką decyzję, mając na uwadze dobro i zdrowie zarówno matki jak i dziecka.

Z największej liczby znieczuleń skorzystały pacjentki z województwa mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. NFZ odebrał dotychczas jedną skargę pacjentki na szpital, który odmówił podania znieczulenia rodzącej kobiecie. Najmniejszą liczbę podanych znieczuleń, odnotowano w województwach lubelskim i lubuskim. Może mieć to związek, z małą liczbą lekarzy anestezjologów z uprawnieniami do podawania znieczulenia zewnątrzoponowego.

Wszystkie szpitale, które dysponują oddziałem ginekologiczno-położniczym i mają kontakt z NFZ, mają obowiązek, zapewnić stałą opiekę anestezjologa, który ma uprawnienia do podawania znieczulenia zewnątrzoponowego. Niektóre szpitale zgłaszają problemy z obecnością anestezjologów, których jest zbyt mało w szpitalu i ciężko jest połączyć ich pracę z oddziałem intensywnej terapii z pracą na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami standardów, które usprawnią i umożliwią pracę anestezjologów na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Rozwiąże to problem szpitali, które mają problem z podawaniem znieczulenia z powodów braku personelu.

Źródło: PAP/rynekzdrowia.


Podziel się: