Trzy razy więcej znieczuleń przy porodzie - portal DOZ.pl
Trzy razy więcej znieczuleń przy porodzie
Kamila Augustyn

Trzy razy więcej znieczuleń przy porodzie

Resort zdrowia szacuje, że liczba znieczuleń w ciągu dwóch miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów, wzrosła prawie trzykrotnie i z biegiem czasu będzie rosła jeszcze bardziej. Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom za znieczulenie zewnątrzoponowe, w przypadku porodu naturalnego. Jest to świadczenie nielimitowane, dlatego wszystkie wykonane znieczulenia zostaną zrefundowane.

O znieczulenie może poprosić każda kobieta rodząca naturalnie a szpital ma obowiązek bezpłatnie je podać, jeśli lekarz, zaakceptuje taką decyzję, mając na uwadze dobro i zdrowie zarówno matki jak i dziecka.

Z największej liczby znieczuleń skorzystały pacjentki z województwa mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. NFZ odebrał dotychczas jedną skargę pacjentki na szpital, który odmówił podania znieczulenia rodzącej kobiecie. Najmniejszą liczbę podanych znieczuleń, odnotowano w województwach lubelskim i lubuskim. Może mieć to związek, z małą liczbą lekarzy anestezjologów z uprawnieniami do podawania znieczulenia zewnątrzoponowego.

Wszystkie szpitale, które dysponują oddziałem ginekologiczno-położniczym i mają kontakt z NFZ, mają obowiązek, zapewnić stałą opiekę anestezjologa, który ma uprawnienia do podawania znieczulenia zewnątrzoponowego. Niektóre szpitale zgłaszają problemy z obecnością anestezjologów, których jest zbyt mało w szpitalu i ciężko jest połączyć ich pracę z oddziałem intensywnej terapii z pracą na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami standardów, które usprawnią i umożliwią pracę anestezjologów na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Rozwiąże to problem szpitali, które mają problem z podawaniem znieczulenia z powodów braku personelu.

Źródło: PAP/rynekzdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

  Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

 • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

  W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

 • Teatr dla pacjentów - „Studio Live” w szpitalach

  Pacjenci Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym mieli okazję, jako pierwsi oglądać transmisję spektaklu „Jak zostałam wiedźmą” w wykonaniu Teatru Studio. Było to pierwsze przedstawienie z cyklu „Studio Live”, w ramach, którego pacjenci szpitali dziecięcych i więźniowie, będą mogli oglądać spektakle, spotkać się z twórcami i aktorami oraz uczestniczyć w warsztatach.

 • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

  Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

 • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

  Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij