×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dzień osób z chorobą Alzheimera

21 września obchodzimy dzień osób z chorobą Alzheimera. W tym dniu specjaliści przyglądają się chorobie ze szczególną troską, mając na uwadze, że choć dotyka głównie osób starszych, coraz częściej występuje również u młodszych pacjentów.

Szacuje się, że w Polsce jest około 250 tysięcy chorych na chorobę Alzheimera. Nie są to dokładne dane, a jedynie szacunkowe, ponieważ wielu chorych nawet nie wie, że są dotknięci chorobą. Jest to wina niskiego poziomu edukacji w kierunku wczesnego wykrywania objawów Alzheimera, ale także poniekąd wina lekarzy, którzy bagatelizują symptomy, zwalając winę na zmęczenie, roztargnienie lub wiek pacjenta. Prawdą jest, że Alzheimer jest trudny do zdiagnozowania i może być mylony z innymi chorobami wieku starczego, jednak lekarze powinni być na niego szczególnie wyczuleni, ponieważ jest on bardzo niebezpieczny dla pacjentów.

Naukowcy wciąż pracują nad skutecznym lekiem na Alzheimera, jednak jak dotąd nie udało się wynaleźć nic, co gwarantuje bezpieczeństwo lub też wyleczenie. Alzheimer w większości przypadków nie jest chorobą dziedziczną, jednak jeśli w rodzinie wiele osób było nim dotkniętych, wzrasta ryzyko zapadnięcia na nią w młodszym wieku. Można jednak dążyć do zapobiegania rozwinięcia się choroby już od najmłodszych lat. 10 tysięcy kroków dziennie oraz dieta śródziemnomorska, uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także aktywny styl życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Źródło: polskieradio.pl


Podziel się: