Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne
Magdalena Wierucka-Rybak

Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne

Rosnący brzuszek jest źródłem radości każdej przyszłej mamy, która zwraca uwagę na to, co je, aby dać swojemu maleństwu wszystko, co najlepsze. W tym okresie warto sięgnąć po preparaty kosmetyczne przygotowane w trosce o skórę, nieszkodzące maluszkowi.

Kosmetyki opracowane dla kobiet w ciąży wyróżniają się składem. Preparaty te są pozbawione substancji podrażniających oraz składników mogących być przyczyną przebarwień. W trosce o wrażliwość powonienia, większość jest bezzapachowa. Ponadto są bardzo dokładnie przebadane. Większość ma atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, co dodatkowo utwierdza w przekonaniu o ich wyjątkowej jakości oraz bezpieczeństwie użytkowania. Wybór kosmetyków dla mam jest dość spory.

Jak pielęgnować skórę twarzy w ciąży?

W związku z ciążowymi przemianami ogólnoustrojowymi u wielu kobiet pojawiają się problemy z cerą. Panie mające skórę suchą powinny zastosować preparaty nawilżające i wygładzające na bazie protein ze słodkich migdałów, alantoiny i kwasu hialuronowego. Natomiast w przypadku pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej wykorzystuje się kremy, żele, a także toniki zawierające m.in. oczar wirginijski (hamamelis) o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, antyseptyczny krwawnik czy regenerujący oraz nawilżający aloes.

Bez względu na rodzaj cery należy stosować wysoki filtr przeciwsłoneczny, aby zapobiec powstawaniu przebarwień oraz ochronić już istniejące znamiona. W peelingach warto poszukiwać naturalnych składników, takich jak papaina, bromelina. Enzymy te usuwają łój i złuszczają.

Zaleca się unikanie preparatów z alfa-hydroksykwasami — m.in. glikolowym, migdałowym, azelainowym. Nawet niewinny kwas salicylowy jest szczególnie niebezpieczny dla III trymestru ciąży i oprócz ryzyka zaburzeń okołoporodowych może powodować wady serca.

Nie można również stosować pochodnych witaminy A, gdyż substancje te mogą wpływać na uszkodzenie płodu. Warto też unikać popularnego w przypadku preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej nadtlenku benzoilu. Do demakijażu cery tłustej i mieszanej wskazane jest zastosowanie delikatnych żeli myjących oraz toników z wyciągiem z ogórka, rumianku czy wód termalnych. Preparaty te usuną zanieczyszczenia, pozostawią skórę czystą i delikatną. W gabinecie można skorzystać z mikrodermabrazji czy oczyszczania twarzy.

Problemem kobiet ciężarnych są również teleangiektazje, popularnie nazywane pajączkami. Pojawiają się na skórze twarzy i ciała. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, warto wcierać preparaty wzmacniające naczynka oraz pobudzające krążenie krwi, co dodatkowo zapobiegnie obrzękom.

W kosmetykach sprawdzi się wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej i oczaru. Jeśli ich składnikiem będzie również mentol, wówczas zapewni uczucie ulgi w przypadku opuchniętych nóg.

Pielęgnacja ciała w ciąży

Przyszłe mamy często spotyka problem obrzmiałych piersi. W trakcie ciąży rozmiar biustu i ciężar ulega zwiększeniu, narażając tkankę na rozciąganie. Warto już pod prysznicem wykonać lekki masaż strumieniem wody. Po osuszeniu skóry należy wmasować w ciało specjalne preparaty do pielęgnacji biustu dla kobiet w ciąży. Środki kosmetyczne mają specjalnie skomponowane składniki, których celem jest zachowanie jędrności, a także ochrona przed rozstępami. Warto poszukać witaminy E, alantoiny i d-pantenolu. Delikatnie wygładzą i nawilżą skórę. Proteiny sojowe, kolagen, elastyna oraz masło kakaowe zapewnią efekt ujędrniający. Codzienna pielęgnacja biustu zapewni komfort, a także zapobiegnie wiotczeniu skóry po okresie ciąży.

Powiązane produkty

Ciąża — zakazy pielęgnacyjne

W czasie ciąży nie warto eksperymentować z kosmetykami ze względu na możliwość powstawania podrażnień. W tym szczególnym okresie opłaca się natomiast inwestycja w specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji kobiet w ciąży, które nie zawierają alkoholu, hormonów, olejku bergamotowego i rozmarynowego. W trakcie laktacji należy dalej stosować kurację preparatami kosmetycznymi przeznaczonymi dla kobiet ciężarnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Kosmetyk naturalny a ekologiczny

    Na rynku kosmetycznym, od pewnego czasu, swoją obecność coraz silniej manifestują kosmetyki ekologiczne i organiczne. Często nazywane bywają bio- lub eko- kosmetykami. Konsumenci coraz chętniej sięgają po linie tzw. naturalne, gdyż uważają, że są one bezpieczniejsze, zdrowsze i skuteczniejsze od produktów tradycyjnych.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Zimowa ochrona skóry maluszka

    Skóra naszego dziecka, ponieważ różni się od skóry dorosłego człowieka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie narażona na działanie czynników środowiskowych tj. mróz, duże wahania temperatur, czy suche powietrze. Wszystko to wpływa na kondycję skóry naszego dziecka i może powodować jej wysuszenie, popękanie czy nawet i odmrożenie. Jak zatem prawidłowo pielęgnować skórę maluszka? Jakich kosmetyków używać wychodząc z malcem na zimowy spacer?

  • Kosmetyki na narciarski urlop. Co ze sobą zabrać?

    Sezon na zimowe szaleństwa w pełni. Wiele osób właśnie wybiera się na swój długo wyczekiwany urlop na narty. Ekwipunek narciarski to nie tylko sprzęt tj. buty narciarskie, gogle czy same narty, ale również odpowiednio przygotowana kosmetyczka. Zatem pakując swoją walizkę na zimowe ekscytujące wojaże, nie zapomnijmy o środkach pielęgnujących. W wyborze odpowiednich produktów na pewno pomoże poniższa zimowa lista.

  • Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa

    Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii cieszą się niezwykłą popularnością wśród kobiet oraz mężczyzn. Pacjenci, w zależności od problemu, z jakim przyszli do specjalisty, są kierowani na różnego rodzaju terapię, która może być bardziej lub mniej inwazyjna. Niemniej jednak po wyjściu z gabinetu lekarskiego pozostają oni dalej pod stałą kontrolą i opieką dermatologa czy kosmetologa. Skóra po wykonaniu różnego typu kuracji powinna podlegać prawidłowemu procesowi gojenia się i regeneracji. W tym czasie niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która przyspieszy ten proces.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij