Zbyt wiele leków w sprzedaży pozaaptecznej
Kamila Augustyn

Zbyt wiele leków w sprzedaży pozaaptecznej

Farmaceuci alarmują, że zbyt wiele leków leży na półkach sklepów ogólnodostępnych. Ponad 3 tys. leków może kupić każdy, bez względu na wiek. Rośnie liczba specyfików, które jeszcze do niedawna było na receptę, ale dziś można je dostać nawet na stacji benzynowej.

Kupując lekarstwa w aptece, można uzyskać od farmaceuty informację o tym, czy tabletki od bólu głowy mogą być stosowane z przepisanym antybiotykiem. Kupując pigułki w sklepie monopolowym niestety nie można liczyć na rzetelność takiej informacji, choć sprzedawcy powinni mieć wiedzę w tym zakresie. Statystyki pokazują, że nawet co trzecią przeciwbólową tabletkę Polacy kupują poza apteką a przedawkowanie leków jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego.

Nachalna reklama zachęca do konsumpcji leków, a łatwy dostęp potęguje chęć sprzedawców do obrotu nimi, ponieważ zwykłe sklepy są poza kontrolą inspekcji farmaceutycznej. W razie wadliwej partii leków, sprzedawca może nawet nie wiedzieć, że należy wycofać specyfiki ze sprzedaży, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia osób je przyjmujących.

Aby zmiany zostały wprowadzone w życie należy zacząć od pokonania barier w dostępie do informacji o stanie zdrowia pacjentów, rozpocząć współpracę z lekarzami a przede wszystkim ograniczyć reklamy wszelkich leków i suplementów diety.

Źródło: Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

  Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

 • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

  W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

 • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

  Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

 • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

  Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij