×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zbyt wiele leków w sprzedaży pozaaptecznej

Farmaceuci alarmują, że zbyt wiele leków leży na półkach sklepów ogólnodostępnych. Ponad 3 tys. leków może kupić każdy, bez względu na wiek. Rośnie liczba specyfików, które jeszcze do niedawna było na receptę, ale dziś można je dostać nawet na stacji benzynowej.

Kupując lekarstwa w aptece, można uzyskać od farmaceuty informację o tym, czy tabletki od bólu głowy mogą być stosowane z przepisanym antybiotykiem. Kupując pigułki w sklepie monopolowym niestety nie można liczyć na rzetelność takiej informacji, choć sprzedawcy powinni mieć wiedzę w tym zakresie. Statystyki pokazują, że nawet co trzecią przeciwbólową tabletkę Polacy kupują poza apteką a przedawkowanie leków jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego.

Nachalna reklama zachęca do konsumpcji leków, a łatwy dostęp potęguje chęć sprzedawców do obrotu nimi, ponieważ zwykłe sklepy są poza kontrolą inspekcji farmaceutycznej. W razie wadliwej partii leków, sprzedawca może nawet nie wiedzieć, że należy wycofać specyfiki ze sprzedaży, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia osób je przyjmujących.

Aby zmiany zostały wprowadzone w życie należy zacząć od pokonania barier w dostępie do informacji o stanie zdrowia pacjentów, rozpocząć współpracę z lekarzami a przede wszystkim ograniczyć reklamy wszelkich leków i suplementów diety.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: