Krew towarem deficytowym
Kamila Augustyn

Krew towarem deficytowym

Z całej Polski napływają informacje o brakach krwi w szpitalach. Wakacje to szczególny czas, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje i punkty poboru świecą pustkami. Lekarze apelują do osób, które chciałyby oddać krew, żeby podjęły tę decyzję teraz, kiedy jest ona szczególnie potrzebna.

Kiedy krwiodawcy są na wakacjach, to wypadki niestety ciągle się zdarzają. Oprócz tego latem do głosu dochodzi też brawura i ogólne odstresowanie, dlatego liczba wypadków wzrasta. Najgorzej jest w sierpniu. Wtedy bowiem zapasy spadają niemal do zera a frekwencja w punktach poboru nie wzrasta. Uczniowie i studenci w trakcie roku szkolnego chętnie korzystają z dni wolnych od zajęć, które im przysługują po oddaniu krwi. W trakcie wakacji albo są na wyjazdach, albo nie chcą tak ochoczo przychodzić do punktów poboru. Starsi dawcy także korzystają z urlopów i wypoczynków. Żeby zachęcić ludzi do oddawania krwi, latem na ulice wyjeżdża więcej mobilnych punktów poboru krwi, żeby ułatwić chętnym dostęp.

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, ważąca przynajmniej 50 kg. Nie można mieć żadnych przewlekłych chorób ani leczyć się zbyt intensywnie. Trzeba wylegitymować się dowodem tożsamości ze zdjęciem. Krwiodawstwo oprócz tego, że może pomóc pacjentom potrzebującym krwi, to ma wiele dobrych stron dla samego krwiodawcy. Poza oczywistą satysfakcją, że nasza krew może uratować komuś życie, każdy krwiodawca ma robione badania krwi, żeby nie narażać potencjalnych biorców. Często może się okazać, że osoba która oddaje krew nie jest świadoma choroby i chociaż nie będzie mogła zostać dawcą krwi, to może natychmiast podjąć leczenie.

Źródło: onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

  Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

 • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

  W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

 • Teatr dla pacjentów - „Studio Live” w szpitalach

  Pacjenci Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym mieli okazję, jako pierwsi oglądać transmisję spektaklu „Jak zostałam wiedźmą” w wykonaniu Teatru Studio. Było to pierwsze przedstawienie z cyklu „Studio Live”, w ramach, którego pacjenci szpitali dziecięcych i więźniowie, będą mogli oglądać spektakle, spotkać się z twórcami i aktorami oraz uczestniczyć w warsztatach.

 • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

  Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

 • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

  Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij