Leczenie chłoniaków nieziarniczych, życie z chłoniakiem - portal DOZ.pl
Leczenie chłoniaków nieziarniczych, życie z chłoniakiem
Michał Posmykiewicz

Leczenie chłoniaków nieziarniczych, życie z chłoniakiem

Chłoniaki nieziarnicze są bardzo różnorodne, zatem tak naprawdę każdy z nich może być leczony inaczej, leczenie będzie bowiem dobierane indywidualnie do każdego przypadku choroby. Można jednak wyróżnić kilka ogólnych zasad dotyczących leczenia chłoniaków nieziarniczych.

Leczenie chłoniaków nieziarniczych

Chłoniaki o powolnym przebiegu (indolentne) charakteryzuje to, że są one zwykle rozpoznawane dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Wtedy stosuje się chemioterapię, jednak należy pamiętać, że ma ona wtedy charakter jedynie paliatywny, czyli przedłuży życie chorego, jednak nie spowoduje wyleczenia. Czasami razem z chemioterapią stosuje się także steroidoterapię, która ma za zadanie poprawić skuteczność chemioterapii. Często razem z chemioterapią lub po jej zakończeniu stosowane jest leczenie biologiczne. Wykorzystuje się wtedy przeciwciała monoklonalne. Mechanizm ich działania polega na tym, że rozpoznają one komórki nowotworowe i niszczą je, jednocześnie nie uszkadzając zdrowych komórek. W przypadku chłoniaków indolentnych, które uda się rozpoznać we wczesnej fazie, stosuje się radioterapię, wtedy też możliwe jest pełne wyleczenie. U chorych, u których stwierdzono w żołądku chłoniaka typu MALT mającego związek z zakażeniem Helicbacter pylori, stosuje się eradykację (antybiotyki w połączeniu z inhibitorem pompy protonowej, który hamuje wydzielania kwasu solnego) - taka kuracja w 70-80% przypadków całkowicie eliminuje chłoniaka. 

W przypadku chłoniaków o dużej i bardzo dużej złośliwości podstawową metodą leczenia jest wielolekowa chemioterapia, ma ona za zadanie doprowadzić do pełnej remisji nowotworu. Za pełną remisję uważa się stan, w którym całkowicie ustępują wszystkie objawy kliniczne (w tym powiększenie węzłów chłonnych, hepato- i splenomegalia ). Mogą istnieć natomiast nacieki chłoniaka w szpiku kostnym, normalizacji zaś  ulegnie morfologia krwi obwodowej. 

Czasami w leczeniu wykorzystuje się też przeszczepianie komórek macierzystych. Metoda ta jest stosowana rzadko, głównie w przypadku nawrotu chłoniaka. Przeszczepianie komórek macierzystych bywa skuteczne, kiedy zawiodą inne metody leczenia. Daje ono jednak szereg działań niepożądanych. 

Życie z chłoniakiem

Należy pamiętać o tym, że pacjent, u którego rozpoznano chłoniaka, nie może się poddawać i traktować choroby jako wyroku, bowiem można ją wyleczyć. Pacjenci powinni funkcjonować normalnie, wykonywać codzienne czynności. W czasie, kiedy poddawani są leczeniu, mogą czuć się zdecydowanie gorzej - wtedy ważny jest wypoczynek i wsparcie ze strony rodziny. Jednak po leczeniu lub w przerwach pomiędzy nim, kiedy pacjent nie odczuwa objawów niepożądanych leczenia i zezwala na to lekarz prowadzący, można spotykać się z przyjaciółmi, jeździć na rowerze i chodzić na spacery do lasu. Najważniejsze jest to, aby choroba nie odcięła pacjenta od normalnego, codziennego życia - dzięki temu łatwiej będzie mu wrócić do zdrowia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij