Leczenie chłoniaków nieziarniczych, życie z chłoniakiem
Michał Posmykiewicz

Leczenie chłoniaków nieziarniczych, życie z chłoniakiem

Chłoniaki nieziarnicze są bardzo różnorodne, zatem tak naprawdę każdy z nich może być leczony inaczej, leczenie będzie bowiem dobierane indywidualnie do każdego przypadku choroby. Można jednak wyróżnić kilka ogólnych zasad dotyczących leczenia chłoniaków nieziarniczych.

Leczenie chłoniaków nieziarniczych

Chłoniaki o powolnym przebiegu (indolentne) charakteryzuje to, że są one zwykle rozpoznawane dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Wtedy stosuje się chemioterapię, jednak należy pamiętać, że ma ona wtedy charakter jedynie paliatywny, czyli przedłuży życie chorego, jednak nie spowoduje wyleczenia. Czasami razem z chemioterapią stosuje się także steroidoterapię, która ma za zadanie poprawić skuteczność chemioterapii. Często razem z chemioterapią lub po jej zakończeniu stosowane jest leczenie biologiczne. Wykorzystuje się wtedy przeciwciała monoklonalne. Mechanizm ich działania polega na tym, że rozpoznają one komórki nowotworowe i niszczą je, jednocześnie nie uszkadzając zdrowych komórek. W przypadku chłoniaków indolentnych, które uda się rozpoznać we wczesnej fazie, stosuje się radioterapię, wtedy też możliwe jest pełne wyleczenie. U chorych, u których stwierdzono w żołądku chłoniaka typu MALT mającego związek z zakażeniem Helicbacter pylori, stosuje się eradykację (antybiotyki w połączeniu z inhibitorem pompy protonowej, który hamuje wydzielania kwasu solnego) - taka kuracja w 70-80% przypadków całkowicie eliminuje chłoniaka. 

W przypadku chłoniaków o dużej i bardzo dużej złośliwości podstawową metodą leczenia jest wielolekowa chemioterapia, ma ona za zadanie doprowadzić do pełnej remisji nowotworu. Za pełną remisję uważa się stan, w którym całkowicie ustępują wszystkie objawy kliniczne (w tym powiększenie węzłów chłonnych, hepato- i splenomegalia ). Mogą istnieć natomiast nacieki chłoniaka w szpiku kostnym, normalizacji zaś  ulegnie morfologia krwi obwodowej. 

Czasami w leczeniu wykorzystuje się też przeszczepianie komórek macierzystych. Metoda ta jest stosowana rzadko, głównie w przypadku nawrotu chłoniaka. Przeszczepianie komórek macierzystych bywa skuteczne, kiedy zawiodą inne metody leczenia. Daje ono jednak szereg działań niepożądanych. 

Życie z chłoniakiem

Należy pamiętać o tym, że pacjent, u którego rozpoznano chłoniaka, nie może się poddawać i traktować choroby jako wyroku, bowiem można ją wyleczyć. Pacjenci powinni funkcjonować normalnie, wykonywać codzienne czynności. W czasie, kiedy poddawani są leczeniu, mogą czuć się zdecydowanie gorzej - wtedy ważny jest wypoczynek i wsparcie ze strony rodziny. Jednak po leczeniu lub w przerwach pomiędzy nim, kiedy pacjent nie odczuwa objawów niepożądanych leczenia i zezwala na to lekarz prowadzący, można spotykać się z przyjaciółmi, jeździć na rowerze i chodzić na spacery do lasu. Najważniejsze jest to, aby choroba nie odcięła pacjenta od normalnego, codziennego życia - dzięki temu łatwiej będzie mu wrócić do zdrowia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Tiki nerwowe – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Tiki nerwowe to utrudniająca normalne funkcjonowanie przypadłość, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie dotkniętej nią osoby. Pozornie drobne i nieistotne odruchy, w wymiarze społecznym zadają ból obarczonej nimi osobie, ściągając nieprzychylną uwagę otoczenia, niezrozumienie i przyczepiając jej łatkę dziwaka.

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci. Warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób rozpoczyna się proces powstawania nowotworu i jakie czynniki na niego wpływają?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij