Lecznicze zioła część 2
Wojciech Kaczałek

Lecznicze zioła część 2

Bazylia, estragon, koper ogrodowy, majeranek ogrodowy, pietruszka zwyczajna i rozmaryn lekarski to zioła powszechnie stosowane w kuchni. Popularne rośliny mają szereg właściwości prozdrowotnych.

Bazylia

Bazylia wzięła swoją nazwę od greckiego „basileus”. Bazyleus było tytułem, który nadawano władcom hellenistycznym. W Rzymie wiązano bazylię z bazyliszkiem, a zioło miało służyć za talizman odstraszający potwory. Zioło najprawdopodobniej wywodzi się z Afryki i jest popularną przyprawą w kuchni włoskiej.

Bazylia zawiera eteryczny olejek bazyliowy z eugenolem, organicznym związkiem chemicznym o właściwościach antyseptycznych i znieczulających. Zioło pod względem działania jest podobne do melisy, pomaga zmniejszyć nadpobudliwość i poprawia nastrój. Może zapobiegać nudnościom i wzdęciom, poprawia trawienie i wzmaga apetyt. Doustne przyjmowanie koncentratu z ekstraktu bazylii zmniejsza obrzęk stawów. Bazyliowy tonik stosuje się do walki z trądzikiem, a okłady przynoszą ulgę cierpiącym na migrenę. Płukanie ust wywarem z bazylii uśmierza bóle zębów.

Estragon

Estragon (a właściwie bylica estragon lub bylica draganek) jest uważany przez Francuzów za króla przypraw. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym, rozgałęzionym korzeniom, wijącym się niczym smok lub wąż.

Dawniej estragon stosowano na ukąszenia węży, wkładano go do butów, aby łagodzić zmęczenie stóp podczas długich wędrówek pieszych (np. pielgrzymek), a ponadto przykładano do bolących zębów. W składzie ma olejki eteryczne, fitosterole, garbniki, kumaryny, flawonoidy i gorycze. Estragon jest źródłem witamin A oraz C, a także jodu.

Draganek ma właściwości moczopędne, grzybobójcze i antybakteryjne, wzmaga wydzielanie soków trawiennych. Zaleca się spożywanie estragonu osobom cierpiącym na choroby nerek i mającym problemy żołądkowe. Zioło ma lekkie działanie uspokajające.

Polecane dla Ciebie

Koper ogrodowy

Koper ogrodowy to roślina przyprawowa, którą wykorzystuje się też do celów ozdobnych. Olejek koprowy był używany przez starożytnych Rzymian do namaszczania ciała. Obecnie stosuje się go jako składnik mydeł, perfum, past do zębów czy płukanek.

Koper zawiera eteryczny olejek, flawonoidy, kumaryny, witaminy A, D, E, K, H i z grupy B oraz wapń żelazo i fosfor. Zioło jest cennym źródłem witaminy C.

Głównym surowcem leczniczym kopru są owoce. Koper działa rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków trawiennych i może hamować rozwój drobnoustrojów w jelitach. U matek karmiących pobudza czynność gruczołów mlekowych. Koper ma łagodne działanie, dlatego może być stosowany u niemowląt na wzdęcia i kolki.

Majeranek ogrodowy

Majeranek znany jest też pod nazwami majeran, majoran, kiełbaśnik, mariolka i kołdunowe ziele. Zioło swój charakterystyczny aromat zawdzięcza olejkowi, w którego skład wchodzą terpinen, terpinenol, terpineol i borneol. W majeranku znajdują się też alkohole, seskwiterpeny i garbniki.

Majeranek nieprzypadkowo dodaje się nieraz do dań ciężkostrawnych. Zioło pomaga przy nieżytach żołądka i może hamować biegunkę. Ponadto może wspomagać leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Olejku z majeranku można używać do inhalacji. Napar z majeranku ma działanie uspokajające, uśmierza bóle głowy. Można go stosować zewnętrznie na problemy skórne i do przemywania ran.

Pietruszka zwyczajna

Pietruszka to popularny dodatek do potraw. Roślina ta przez stulecia była wykorzystywana w medycynie ludowej.

Już jedna łyżka stołowa natki zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pietruszka jest też źródłem witaminy A korzystnie wpływającej na wzrok. Natka ma właściwości antyseptyczne, świetnie nadaje się do tego, aby uzupełnić niedobory żelaza. Związek z naciowych flawonoidów może wspomagać leczenie raka piersi.

Pietruszka ma działanie rozkurczowe, moczopędne i wiatropędne. Z tego względu poleca się ją kobietom, które mają bolesne miesiączki, mężczyznom mającym problemy z prostatą, osobom z problemami z drogami moczowymi u układem pokarmowym.

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn lekarski to wiecznie zielone zioło, z które przygotowuje się napary, nalewki, kompresy czy olejki. Substancje aktywne zawarte w roślinie to m.in. rozmarycyna (o właściwościach przeciwbólowych i pobudzających) i flawonoidy (działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne).

Rozmaryn stosuje się w przypadku osłabienia związanego z niskim ciśnieniem tętniczym. Zioło pomaga też w przypadku wyczerpania, ospałości i przy łagodnych stanach depresyjnych. Wspomaga trawienie, działa wzmacniająco i rozgrzewająco. Stosowany na skórę głowy może pobudzać włosy do wzrostu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij