Czy jedzenie grillowanych potraw zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów?
Katarzyna Szulik

Czy jedzenie grillowanych potraw zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów?

Sezon na grillowanie pod chmurką właśnie się rozpoczął i potrwa do wczesnej jesieni. Przy tej okazji tradycyjnie powraca dyskusja o szkodliwości grillowania mięs, które oskarża się o rakotwórczość. Czy rzeczywiście karkówka lub kiełbaska z grilla zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów?

Grillowane mięso może być rakotwórcze, lecz należy pamiętać, że to ryzyko dotyczy nie tylko dań z rusztu, ale niemal wszystkich sposobów przyrządzania produktów. Podczas ich cieplnej obróbki, a więc także w trakcie pieczenia bądź gotowania powstają tzw. aminy heterocykliczne o działaniu kancerogennym.

Badacze z Kansas City State University wykazali, że marynowanie mięsa w niektórych przyprawach (rozmaryn, kurkuma, imbir chiński) obniża aktywność amin. Wydzielanie szkodliwych substancji zmniejsza również krótka obróbka mięsiwa w niskiej temperaturze, nie przekraczającej 178° Celsjusza.

Jedzenie grillowanych potraw a możliwość zachorowania na nowotwór

Grillowanie może szkodzić, ale istnieje kilka sposobów na to, by zniwelować jego negatywne konsekwencje. Niebezpieczne substancje powstają, gdy spala się zwierzęcy tłuszcz. Aby temu zapobiec, najlepiej przyrządzać mięsa na tackach, dzięki którym nie wchodzą w ścisły kontakt z ogniem, a tłuszcz się nie przypala. Dobrą radą jest także zamiana mięsiw bardzo tłustych, takich jak karkówka czy boczek na znacznie chudszy drób oraz ryby. Podpałka powinna być naturalna, żeby mięso nie piekło się w oparach chemii, a do przyprawiania lepiej używać czystych ziół, a nie mieszanek nafaszerowanych glutaminianem sodu. Należy je grillować na węglu drzewnym wytwarzanym z gatunków liściastych (iglaste zawierają potencjalnie szkodliwe żywice) i nie w pełnym ogniu, ale na węglowym żarze.

Działanie związków rakotwórczych bardzo dobrze neutralizuje warzywa, naturalnie bogate w substancje antynowotworowe, w tym w przeciwutleniacze. Papryka, pomidory, kukurydza czy grillowane cukinie w towarzystwie mięs nie tylko urozmaicają smak dań z rusztu, ale również poprawiają ich walory zdrowotne i ułatwiają trawienie.

W wyniku zastosowania się do powyższych zasad, okazyjne jadanie dań z grilla nie powinno zagrozić zdrowiu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij