Refundacja drogich leków sprowadzanych z zagranicy coraz częstsza
Katarzyna Szulik

Refundacja drogich leków sprowadzanych z zagranicy coraz częstsza

Ministerstwo Zdrowia niechętnie godzi się na refundację kosztownych preparatów ratujących życie – zgodnie z danymi statystycznymi zgoda na finansowanie dotyczy zaledwie 1 na 4 wnioski o import. Pacjenci walczą o refundację przed sądem i coraz częściej wygrywają z resortem.

Tylko w ostatnich dwóch latach Ministerstwo Zdrowia przegrało 11 spraw dotyczących refundacji drogich, niedostępnych w Polsce leków ratujących życie, a kolejne cztery czekają na rozpatrzenie. W teorii nie ma przeszkód, by preparaty typu były sprowadzane zza granicy, jednak problem stanowi ich sfinansowanie, ponieważ urzędnicy interpretują przepisy na niekorzyść pacjentów.

Jedna ze spraw wygranych przez pacjentów dotyczyła chłopca cierpiącego na rzadką chorobę objawiającą się kilkudniowymi atakami bardzo wysokiej gorączki, która stopniowo rujnuje organy. Lek mogący zahamować napady istnieje, ale nie jest dostępny w Polsce. Ministerstwo zgodziło się go sprowadzać, ale nie chce sfinansować terapii, której koszt wynosi 4 tys. zł miesięcznie. Rodzice skierowali do sądu sprawę przeciwko resortowi i wygrali. Sąd uchylił odmowną decyzję i uznał, że odmawiając refundacji ministerstwo naruszyło zasadę równego traktowania pacjentów.

Przedstawiciele resortu stwierdzili przed sądem, że odmowa wynikła z faktu, że dofinansowanie dotyczy tylko leków nie dopuszczonych do obrotu w Polsce, a skoro wspomniany preparat jest dostępny na terenie Unii Europejskiej, w teorii powinien być sprzedawany również u nas. W praktyce jednak nie ma go w aptekach, ponieważ producenci nie mogą go wprowadzić do kraju ze względów formalnych.

Wygrana w sądzie to jednak nie koniec problemów. Jeśli resort nie odwoła się do NSA, będzie musiał ponownie rozpatrzyć sprawę i jeśli wyda pozytywną decyzję, będzie ona ważna przez trzy miesiące. Po tym czasie rodzice będą musieli ponownie wystąpić z wnioskiem.

Odmowne decyzje miewają dramatyczne skutki, jak w przypadku dziewczynki pilnie potrzebującej leków wzmacniających odporność, której resort odmówił dofinansowania leku importowanego na prośbę szpitala, co spowodowało znaczne pogorszenie jej stanu zdrowia. Dopiero po trzykrotnej hospitalizacji ministerstwo wydało zgodę na dofinansowanie.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są także niejednoznaczne przepisy. W wielu wypadkach dofinansowanie byłoby możliwe, ale z uwzględnieniem innej podstawy prawnej. Urzędnicy przyznają również, że odmawiają refundacji, ponieważ nie chcą uruchomić lawiny kolejnych wniosków.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij