×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gabinety otwarte, co dalej? Lista ustaleń ministra i PZ

Po kilkunastu godzinach gorączkowego oczekiwania udało się to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – rankiem 7 stycznia minister Arłukowicz i lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zakończyli negocjacje z sukcesem. Każda ze stron musiała ustąpić, choć z ujawnionych zapisów porozumienia wynika, że resort zdrowia pozostał na swoim stanowisku w sprawach fundamentalnych. Przedstawiamy ustalenia rozmów, które udostępniono mediom.

Lekarze znów w gabinetach

Najważniejszym efektem porozumienia jest powrót do pracy wszystkich lekarzy POZ. Minister zadeklarował, że Ci z nich, którzy otworzą gabinety 7 stycznia, zachowają dotychczasowe deklaracje pacjentów. Dzięki temu ponad 5,5 tys. lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego powróciło do przychodni.

Finansowanie bez zmian

Minister Arłukowicz nie zmienił zdania na temat finansowania przychodni POZ, które pozostało na ustalonym wcześniej poziomie 1,18 mld zł, choć lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego mieli żądać zwiększenia go do 2 mld. Medycy zadeklarowali, że dzięki właściwemu podziałowi dotychczasowej kwoty bezpieczeństwo pakietu onkologicznego jest zabezpieczone.

Wyższa stawka kapitacyjna

Ukłonem w stronę pacjentów i lekarzy jest zgoda resortu na podniesienie stawki kapitacyjnej, a więc przyznawanej na leczenie każdego pacjenta w poradni POZ, z ponad 136 zł do ponad 140 zł, czemu towarzyszy obietnica dalszych podwyżek. Pierwsza, do 142 zł, nastąpi już w sierpniu.

Bez dodatkowych pieniędzy dla chorych przewlekle

Podniesienie stawek (z dotychczasowych 96 zł) oznacza również ich unifikację, a  w efekcie rezygnację z zasady potrójnego finansowania leczenia cukrzyków i cierpiących na schorzenia układu krążenia. Przedstawiciele PZ walczyli o utrzymanie zwiększonego finansowania, ale minister nie wyraził na to zgody, więc Ci pacjenci będą „wyceniani” tak jak wszyscy inni.

Skierowania zostają

Od 1 stycznia 2015 r. wizyta u dermatologa i okulisty będzie wymagać skierowania od lekarza POZ, ale nie we wszystkich przypadkach. Powstanie lista schorzeń, których leczenie będzie wyłączone spod obowiązku uzyskania skierowania, co ułatwi dostęp do specjalistów.

Zespół roboczy ds. pakietu

Ustaleniem tej listy, a także monitorowaniem funkcjonowania pakietu onkologicznego zajmie się powołany przez ministerstwo zdrowia zespół roboczy, w którym znajdą się również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

Pomyłka systemu nie zagrozi ubezpieczonym

Na spotkaniu poruszono również problem z deklaracjami eWUŚ, czyli elektronicznego systemu uprawnień świadczeniobiorców.  W założeniu każdy pacjent, który przez pomyłkę został oznaczony w systemie jako nieubezpieczony, musiał ponownie składać deklaracje i tracił uprawnienia do darmowego korzystania ze świadczeń. Po negocjacjach, zrezygnowano z tak restrykcyjnych zasad i resort dał pacjentom możliwość wytłumaczenia sytuacji.

Koroner stwierdzi zgon

Zgodnie z informacjami „Gazety Wyborczej”, porozumienie zakłada również powołanie funkcji koronera, który będzie mógł stwierdzić zgon w zastępstwie lekarza pierwszego kontaktu, będącego jak dotąd jedynym upoważnionym do podjęcia takiej decyzji. Koroner powoływany przez starostę powiatowego miałby więc odciążyć lekarzy rodzinnych pod tym względem.

Umowy pod specjalnym nadzorem

Lekarze wywalczyli korzystnie dla siebie zapisy dotyczące umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z nimi, raz zawarta umowa będzie mogła być zmieniona wyłącznie za porozumieniem stron i będzie obowiązywać przez 12 miesięcy.

Kontrola tylko z uprzedzeniem

Wśród ustaleń ważnych przede wszystkim z punktu widzenia lekarzy znalazła się również możliwość przeprowadzania przez NFZ kontroli w placówkach medycznych tylko z 48-godzinnym wyprzedzeniem oraz ograniczenie czasu ich trwania do 12 dni.

Pełen tekst porozumienia nie został ujawniony mediom za zgodą obu stron, ale podczas konferencji prasowej minister Arłukowicz zapewnił, że nie zgodził się na postulaty budzące szczególnie duże kontrowersje, takie jak możliwość zamykania gabinetów na 20 dni roboczych w dowolnym terminie oraz pobieranie opłaty od pacjenta za przekroczenie progu przychodni.


Podziel się: