Gabinety otwarte, co dalej? Lista ustaleń ministra i PZ
Katarzyna Szulik

Gabinety otwarte, co dalej? Lista ustaleń ministra i PZ

Po kilkunastu godzinach gorączkowego oczekiwania udało się to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – rankiem 7 stycznia minister Arłukowicz i lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zakończyli negocjacje z sukcesem. Każda ze stron musiała ustąpić, choć z ujawnionych zapisów porozumienia wynika, że resort zdrowia pozostał na swoim stanowisku w sprawach fundamentalnych. Przedstawiamy ustalenia rozmów, które udostępniono mediom.

Lekarze znów w gabinetach

Najważniejszym efektem porozumienia jest powrót do pracy wszystkich lekarzy POZ. Minister zadeklarował, że Ci z nich, którzy otworzą gabinety 7 stycznia, zachowają dotychczasowe deklaracje pacjentów. Dzięki temu ponad 5,5 tys. lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego powróciło do przychodni.

Finansowanie bez zmian

Minister Arłukowicz nie zmienił zdania na temat finansowania przychodni POZ, które pozostało na ustalonym wcześniej poziomie 1,18 mld zł, choć lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego mieli żądać zwiększenia go do 2 mld. Medycy zadeklarowali, że dzięki właściwemu podziałowi dotychczasowej kwoty bezpieczeństwo pakietu onkologicznego jest zabezpieczone.

Polecane dla Ciebie

Wyższa stawka kapitacyjna

Ukłonem w stronę pacjentów i lekarzy jest zgoda resortu na podniesienie stawki kapitacyjnej, a więc przyznawanej na leczenie każdego pacjenta w poradni POZ, z ponad 136 zł do ponad 140 zł, czemu towarzyszy obietnica dalszych podwyżek. Pierwsza, do 142 zł, nastąpi już w sierpniu.

Bez dodatkowych pieniędzy dla chorych przewlekle

Podniesienie stawek (z dotychczasowych 96 zł) oznacza również ich unifikację, a  w efekcie rezygnację z zasady potrójnego finansowania leczenia cukrzyków i cierpiących na schorzenia układu krążenia. Przedstawiciele PZ walczyli o utrzymanie zwiększonego finansowania, ale minister nie wyraził na to zgody, więc Ci pacjenci będą „wyceniani” tak jak wszyscy inni.

Skierowania zostają

Od 1 stycznia 2015 r. wizyta u dermatologa i okulisty będzie wymagać skierowania od lekarza POZ, ale nie we wszystkich przypadkach. Powstanie lista schorzeń, których leczenie będzie wyłączone spod obowiązku uzyskania skierowania, co ułatwi dostęp do specjalistów.

Zespół roboczy ds. pakietu

Ustaleniem tej listy, a także monitorowaniem funkcjonowania pakietu onkologicznego zajmie się powołany przez ministerstwo zdrowia zespół roboczy, w którym znajdą się również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego.

Pomyłka systemu nie zagrozi ubezpieczonym

Na spotkaniu poruszono również problem z deklaracjami eWUŚ, czyli elektronicznego systemu uprawnień świadczeniobiorców.  W założeniu każdy pacjent, który przez pomyłkę został oznaczony w systemie jako nieubezpieczony, musiał ponownie składać deklaracje i tracił uprawnienia do darmowego korzystania ze świadczeń. Po negocjacjach, zrezygnowano z tak restrykcyjnych zasad i resort dał pacjentom możliwość wytłumaczenia sytuacji.

Koroner stwierdzi zgon

Zgodnie z informacjami „Gazety Wyborczej”, porozumienie zakłada również powołanie funkcji koronera, który będzie mógł stwierdzić zgon w zastępstwie lekarza pierwszego kontaktu, będącego jak dotąd jedynym upoważnionym do podjęcia takiej decyzji. Koroner powoływany przez starostę powiatowego miałby więc odciążyć lekarzy rodzinnych pod tym względem.

Umowy pod specjalnym nadzorem

Lekarze wywalczyli korzystnie dla siebie zapisy dotyczące umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z nimi, raz zawarta umowa będzie mogła być zmieniona wyłącznie za porozumieniem stron i będzie obowiązywać przez 12 miesięcy.

Kontrola tylko z uprzedzeniem

Wśród ustaleń ważnych przede wszystkim z punktu widzenia lekarzy znalazła się również możliwość przeprowadzania przez NFZ kontroli w placówkach medycznych tylko z 48-godzinnym wyprzedzeniem oraz ograniczenie czasu ich trwania do 12 dni.

Pełen tekst porozumienia nie został ujawniony mediom za zgodą obu stron, ale podczas konferencji prasowej minister Arłukowicz zapewnił, że nie zgodził się na postulaty budzące szczególnie duże kontrowersje, takie jak możliwość zamykania gabinetów na 20 dni roboczych w dowolnym terminie oraz pobieranie opłaty od pacjenta za przekroczenie progu przychodni.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij