Wszystkie przychodnie będą otwarte tylko w 4 województwach
Katarzyna Szulik

Wszystkie przychodnie będą otwarte tylko w 4 województwach

Po 1 stycznia wszystkie przychodnie POZ będą otwarte tylko w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim. Najgorsza sytuacja panuje w Lubuskiem i na Opolszczyźnie, czyli w województwach, w których nawet 80 proc. lekarzy należy do Porozumienia Zielonogórskiego.

W województwie opolskim do północy w nocy ze środy na czwartek podpisano 64 umowy, co oznacza, że po 1 stycznia pacjentów przyjmie zaledwie 32 proc. przychodni. Dla mieszkańców  tego regionu NFZ uruchomił specjalną infolinię, która ma im pomóc w znalezieniu lekarza.

W Lubuskiem szanse na przyjęcie są jeszcze mniejsze, ponieważ do Porozumienia Zielonogórskiego należy aż 80 proc. tamtejszych lekarzy rodzinnych. Zgodnie z informacjami lokalnego NFZ, tuż przed terminem udało się podpisać kilka dodatkowych umów, co jednak nie zmienia ogólnej sytuacji pacjentów, których 2 stycznia przyjmie zaledwie 1/4 gabinetów.

Powody do zmartwień mają również mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, gdzie zamknięta będzie ponad połowa gabinetów POZ. W województwie warmińsko-mazurskim wiele gmin pozostanie bez lekarzy, ponieważ umów nie podpisały jedyne działające w nich przychodnie, co w niektórych przypadkach oznacza konieczność pokonania kilkudziesięciu kilometrów w drodze do najbliższego działającego gabinetu POZ.

O dostęp do lekarzy nie powinni martwić się mieszkańcy Mazowsza, Dolnego Śląska oraz województw łódzkiego oraz śląskiego, gdzie lekarze POZ podpisali co najmniej 70 proc. umów.

W skali kraju umowy na 2015 r. podpisało ¾ lekarzy rodzinnych. By zapewnić dostęp do opieki lekarskiej wszystkim minister zapowiedział, że pacjentów będą przyjmować szpitale i SOR-y, a także oddziały nocnej i świątecznej pomocy medycznej, które mają działać przez całą dobę (resort zapewnił na ten cel dodatkowe środki).

W teorii ciężar przyjmowania pacjentów powinny przyjąć wszystkie szpitale związane kontraktami z NFZ, jednak w praktyce niektóre placówki nie chcą funkcjonować jako zastępstwo dla lekarzy POZ i nie podpisały umów. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Bielsku-Białej, w szpitalu miejskim i wojewódzkim. Ich dyrektorzy tłumaczą się niejasnymi zasadami umowy, choć równocześnie nie mają złudzeń, że w tej sytuacji do szpitala z pewnością zgłosi się więcej pacjentów, którzy muszą przygotować się na nawet kilkanaście godzin oczekiwania na wizytę.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij