AIDS to nie tylko problem młodych - portal DOZ.pl
AIDS to nie tylko problem młodych
Katarzyna Szulik

AIDS to nie tylko problem młodych

Zwykło się uważać, że groźba zarażenia wirusem HIV dotyczy głownie osób młodych oraz aktywnych seksualnie i to właśnie do nich skierowana jest większość akcji profilaktycznych. Z badań wynika jednak, że odsetek zakażeń wśród osób powyżej 50 r.ż. rośnie szybciej, niż wśród tych mających mniej niż 40 lat i aktualnie stanowi 11 proc. ogółu.

Na problem późnych i rzadko wykrywanych zakażeń zwracają uwagę organizatorzy kampanii społecznej „Projekt test”, w kontekście światowego dnia AIDS, który obchodzimy 1 grudnia. Wbrew powszechnej opinii, schemat zarażania się osób młodych i starszych jest podobny i wiąże się z aktywnością seksualną. W przypadku osób z grupy 50+ wiedza na temat profilaktyki i sposobów zapobiegania chorobie jest niewielka, co zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na AIDS.

Zgodnie z badaniami National Survey of Sexual Health and Behavior, dojrzali single wykazują większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych niż młodsze osoby. Ze względu na brak ryzyka zajścia w ciążę bardzo rzadko stosują prezerwatywy, wychodząc z założenia, że seks bez zabezpieczenia w ich wieku nie niesie za sobą żadnych zagrożeń. W rezultacie w grupie wiekowej 45-60 zaledwie co 10 akt seksualny odbywa się z użyciem prezerwatywy, a wraz z wiekiem ten odsetek rośnie. Eksperci podkreślają, że przekonanie o tym, że po ukończeniu 50 r.ż. potrzeby seksualne ulegają drastycznemu zmniejszeniu, jest błędne. Z badań wynika, że ponad połowa osób w tym wieku uprawia seks kilka razy w miesiącu.

W Polsce wśród osób po pięćdziesiątce w ubiegłym roku wykryto 95 przypadków zakażeń wirusem HIV, co zdaniem ekspertów nie pokazuje realnej skali problemu, ponieważ bardzo niewiele osób w tej grupie decyduje się na badania, wychodząc z założenia, że problem ich nie dotyczy.

Z tego względu tegoroczna edycja kampanii „Projekt Test” jest skierowana do osób po 50 r.ż. które często lekceważą zagrożenie i z założenia traktują HIV jako problem dotykający wyłącznie młodszych osób. Konieczność zwiększenia świadomości dotyczy nie tylko potencjalnych chorych, ale również pracowników ochrony zdrowia, którzy również powinni dbać o dostarczanie starszym pacjentom informacji na ten temat.

Źródło: Rynekzdrowia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij