×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

AIDS to nie tylko problem młodych

Zwykło się uważać, że groźba zarażenia wirusem HIV dotyczy głownie osób młodych oraz aktywnych seksualnie i to właśnie do nich skierowana jest większość akcji profilaktycznych. Z badań wynika jednak, że odsetek zakażeń wśród osób powyżej 50 r.ż. rośnie szybciej, niż wśród tych mających mniej niż 40 lat i aktualnie stanowi 11 proc. ogółu.

Na problem późnych i rzadko wykrywanych zakażeń zwracają uwagę organizatorzy kampanii społecznej „Projekt test”, w kontekście światowego dnia AIDS, który obchodzimy 1 grudnia. Wbrew powszechnej opinii, schemat zarażania się osób młodych i starszych jest podobny i wiąże się z aktywnością seksualną. W przypadku osób z grupy 50+ wiedza na temat profilaktyki i sposobów zapobiegania chorobie jest niewielka, co zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na AIDS.

Zgodnie z badaniami National Survey of Sexual Health and Behavior, dojrzali single wykazują większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych niż młodsze osoby. Ze względu na brak ryzyka zajścia w ciążę bardzo rzadko stosują prezerwatywy, wychodząc z założenia, że seks bez zabezpieczenia w ich wieku nie niesie za sobą żadnych zagrożeń. W rezultacie w grupie wiekowej 45-60 zaledwie co 10 akt seksualny odbywa się z użyciem prezerwatywy, a wraz z wiekiem ten odsetek rośnie. Eksperci podkreślają, że przekonanie o tym, że po ukończeniu 50 r.ż. potrzeby seksualne ulegają drastycznemu zmniejszeniu, jest błędne. Z badań wynika, że ponad połowa osób w tym wieku uprawia seks kilka razy w miesiącu.

W Polsce wśród osób po pięćdziesiątce w ubiegłym roku wykryto 95 przypadków zakażeń wirusem HIV, co zdaniem ekspertów nie pokazuje realnej skali problemu, ponieważ bardzo niewiele osób w tej grupie decyduje się na badania, wychodząc z założenia, że problem ich nie dotyczy.

Z tego względu tegoroczna edycja kampanii „Projekt Test” jest skierowana do osób po 50 r.ż. które często lekceważą zagrożenie i z założenia traktują HIV jako problem dotykający wyłącznie młodszych osób. Konieczność zwiększenia świadomości dotyczy nie tylko potencjalnych chorych, ale również pracowników ochrony zdrowia, którzy również powinni dbać o dostarczanie starszym pacjentom informacji na ten temat.

Źródło: Rynekzdrowia.pl


Podziel się: