×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad materiałem dla wcześniaków

Zakup ubranek w odpowiednim rozmiarze to problem, który bardzo często napotykają rodzice wcześniaków. Niewiele firm podejmuje się produkcji odzieży w rozmiarze od 32 do 50 cm, wyzwanie stanowi również dobranie materiału.

Tkanina użyta do produkcji ubranek dla wcześniaków powinna być miękka, czysta chemicznie i antyalergiczna. Wewnątrz znajdować się będzie najważniejszy element – membrana utrudniająca parownie wody z organizmu. U wcześniaków utrata ciepła, związana z nadmierną utratą wody, może być nawet 15 razy większa niż u zdrowych dzieci. Prof. Izabella Krucińska z Katedry Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczen PŁ, która kieruje badaniami, wyjaśnia, że ubranko musi stanowić barierę między dzieckiem, a otoczeniem. Membrany, które zostaną umieszczone wewnątrz dzianiny, na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie – przypominają foliowe koszulki na dokumenty. Jednak po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec porowatą fakturę. Obecnie naukowcy prowadzą testy materiału z udziałem specjalnie przygotowanego do tego celu manekina.

Inicjtywa stworzenia ubranek odpowiadających potrzebom wcześniaków wypłynęła od łódzkiej firmy Bejmert, która od ponad 30 lat zajmuje się szyciem niemowlęcej odzieży. Założycielka firmy Renata Bejmert podkreśla, że jest to problem wielu rodziców, gdyż niewiele firm produkuje ubranka w tak małym rozmiarze.

W projekt zaangażowani są także neonatolodzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Prof. Ewa Gulczyńska pomagała w zdiagnozowaniu problemu, który okazuje się być poważny.  W Polsce 20 tys dzieci rocznie rodzi się przedwcześnie. Ponadto woj. Łódzkie ma najwyższy wskaźnik ilości noworodków o masie poniżej 2500g. Prof. Gulczyńska podkreśla, że materiał, z którego będą wykonane ubranka, powinien być szczególnie dobrze przebadany, ponieważ skóra wcześniaków jest jeszcze niewykształcona.

Choć nie wiadomo, kiedy ubranka trafią do sprzedaży, to zakończenie projektu badawczego zaplanowano na styczeń 2015r.


Podziel się: