×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

29 października 2015 roku po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Celem akcji jest budowanie świadomości społecznej w temacie osób chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) oraz trudności, z jakimi spotykają się oni w życiu codziennym. Tegoroczne obchody zwracają szczególną uwagę na problem dzieci zmagających się z objawami łuszczycy, ich samooceny i funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

Łuszczyca jest poważną chorobą autoimmunologiczną, której przebieg charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci grudek pokrywających się suchą łuską. Pojawiające się na skórze zmiany nie tylko bolą i swędzą, ale w najcięższych przypadkach mogą pokrywać całą powierzchnię skóry, co uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie.

U niektórych pacjentów łuszczyca może zaatakować również stawy, mamy wówczas do czynienia z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS), które doprowadzić może do deformacji stawów, a nawet kalectwa.

Dlaczego budowanie świadomości społecznej jest tak istotne?

W opinii społecznej łuszczyca jest mylnie postrzegana jako choroba zakaźna, co prowadzi do rosnących uprzedzeń, a nawet dyskryminacji osób chorych zarówno na polu społecznym, jak i zawodowym. Problemy napotykane w życiu codziennym działają stresogennie, w konsekwencji powodując nasilenie objawów i zaostrzenie przebiegu choroby.

Krzywdzące stereotypy mogą negatywnie wpływać także na najmłodszych. Przykre doświadczenia związane z chorobą powodują, że dzieci mają problemy z funkcjonowaniem w życiu społecznym i wchodzeniem w relacje z rówieśnikami.


Podziel się: