Bańki – sprawdzają się od lat - portal DOZ.pl
Bańki – sprawdzają się od lat
Ewa Pakuła

Bańki – sprawdzają się od lat

Mimo olbrzymiego postępu wiedzy medycznej, stawianie baniek nadal pozostaje dość popularną metodą leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych.

Co to są bańki?

Klasyczne bańki to małe szklane naczynia, które po podgrzaniu przysysają się do skóry. Jest to możliwe dzięki rozrzedzeniu znajdującego się w nich powietrza pod wpływem ognia. Zastosowanie na skórę „mokrego podkładu” w postaci żelu lub maści wzmaga efekt terapeutyczny zabiegu. Przystawione bańki mają silne działanie ssące, czego wynikiem jest przekrwienie skóry, pękanie drobnych naczyń krwionośnych, a nawet wybroczyny. W ciągu kilku dni krew naturalnie wchłania się i ślady znikają.

W jakim celu stawia się bańki?

Celem stawiania baniek jest pobudzenie odporności organizmu. Bańki są szczególnie wskazane u chorych na zapalenie płuc, a także w ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych.

Polecane dla Ciebie

Gdzie stawia się bańki?

Bańki stawia się na plecach lub przodzie klatki piersiowej omijając okolice: kręgosłupa, obojczyków, mostka, brodawek piersiowych, serca i żołądka. Bańki należy przystawiać w równych rzędach, w odległości około 1 cm jedna od drugiej. U ludzi bardzo szczupłych skórę przed zabiegiem należy posmarować wazeliną lub stawiać bańki wprost z ciepłej wody. U mężczyzn z bardzo owłosionym tułowiem trzeba wcześniej to owłosienie ogolić.

Do ogrzewania baniek używa się tzw. kwacz ze ściśle omotanej waty na drucie (niektórzy mówią na to po prostu pochodnia). Kwacz nasącza się spirytusem, a następnie wyciska się z niego nadmiar alkoholu. Po zapaleniu kwacza palić się powinien spirytus a nie wata. Płonący kwacz wkłada się na chwilę do wnętrza banki. Po sprawdzeniu dłonią czy brzeg bańki nie jest zbyt gorący, stawia się ją na skórze chorego. Stawiając bańki należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpieczeństwa chorego i własnego (należy osłonić włosy chorego).

Bańki również na zimno

Alternatywą dla stawiania gorących baniek są dostępne w aptekach bańki do stawiania na zimno. Możemy znaleźć dwa rodzaje – szklane bezogniowe bańki lekarskie oraz gumowe bańki akupunkturowe. Z tych pierwszych po przystawieniu na skórę odsysa się powietrze przez wentyl za pomocą specjalnej pompki, natomiast drugi rodzaj baniek wykorzystuje podciśnienie, jakie wytwarza rozprężająca się po przystawieniu na skórę guma bańki. Jednocześnie można wzmacniać efekt działania tych baniek ustawiając je na skórze w miejscach akupunkturowych, które są wskazane w dołączonej instrukcji użycia.

Bańki zdejmuje się po 15-20 minutach (u dzieci po 10 minutach), starając się wpuścić powietrze pod bańkę uciskiem skóry przez kciuk. Po zdjęciu wszystkich baniek warto posmarować skórę wazeliną lub kremem. Po takim zabiegu chory powinien zostać wygodnie ułożony w łóżku i ciepło okryty. Wszystkie rodzaje baniek powinny być dostępne w aptece.

Masaż bańką chińską (krewna bańki leczniczej) pomaga przy bólach kręgosłupa i bólach mięśniowych, migrenach i nerwobólach, problemach ze stawami, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Masaż stosuje się także przy usuwaniu cellulitu, rozstępów i trądziku.

Przeciwwskazania do stosowania bańki chińskiej:

 • gorączka nieznanego pochodzenia,
 • choroby nowotworowe i zakaźne,
 • padaczka,
 • zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków,
 • stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby,
 • przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia),
 • hemofilia,
 • cera naczynkowa,
 • niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki),
 • a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca,
 • miesiączka,
 • ciąża,
 • wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Magnez łagodzi stres

  Magnez jest jednym z podstawowych makroelementów niezbędnych do życia. Makroelementy są to pierwiastki występujące w organizmie w ilościach do kilku procent jego suchej masy. Magnez wchodzi w skład wszystkich tkanek i znajduje się przede wszystkim wewnątrz komórek.

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Profilaktyka chorób serca

  Jedną z najważniejszych imprez promujących zdrowie jest odbywający się we wrześniu Światowy Dzień Serca. Jest to bardzo ważne wydarzenie międzynarodowe obejmujące swym zasięgiem już ponad 100 krajów. Celem tego święta jest przypominanie nam, jak ważna jest profilaktyka chroniąca przed rozwojem chorób serca. Patronami prasowymi tegorocznego Światowego Dnia Serca w naszym kraju są miesięczniki PGF – „Bez Recepty” i „Dbam o Zdrowie”.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij