×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bańki – sprawdzają się od lat

Mimo olbrzymiego postępu wiedzy medycznej, stawianie baniek nadal pozostaje dość popularną metodą leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych.

Co to są bańki?

Klasyczne bańki to małe szklane naczynia, które po podgrzaniu przysysają się do skóry. Jest to możliwe dzięki rozrzedzeniu znajdującego się w nich powietrza pod wpływem ognia. Zastosowanie na skórę „mokrego podkładu” w postaci żelu lub maści wzmaga efekt terapeutyczny zabiegu. Przystawione bańki mają silne działanie ssące, czego wynikiem jest przekrwienie skóry, pękanie drobnych naczyń krwionośnych, a nawet wybroczyny. W ciągu kilku dni krew naturalnie wchłania się i ślady znikają.

W jakim celu stawia się bańki?

Celem stawiania baniek jest pobudzenie odporności organizmu. Bańki są szczególnie wskazane u chorych na zapalenie płuc, a także w ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych.

Gdzie stawia się bańki?

Bańki stawia się na plecach lub przodzie klatki piersiowej omijając okolice: kręgosłupa, obojczyków, mostka, brodawek piersiowych, serca i żołądka. Bańki należy przystawiać w równych rzędach, w odległości około 1 cm jedna od drugiej. U ludzi bardzo szczupłych skórę przed zabiegiem należy posmarować wazeliną lub stawiać bańki wprost z ciepłej wody. U mężczyzn z bardzo owłosionym tułowiem trzeba wcześniej to owłosienie ogolić.

Do ogrzewania baniek używa się tzw. kwacz ze ściśle omotanej waty na drucie (niektórzy mówią na to po prostu pochodnia). Kwacz nasącza się spirytusem, a następnie wyciska się z niego nadmiar alkoholu. Po zapaleniu kwacza palić się powinien spirytus a nie wata. Płonący kwacz wkłada się na chwilę do wnętrza banki. Po sprawdzeniu dłonią czy brzeg bańki nie jest zbyt gorący, stawia się ją na skórze chorego. Stawiając bańki należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpieczeństwa chorego i własnego (należy osłonić włosy chorego).

Bańki również na zimno

Alternatywą dla stawiania gorących baniek są dostępne w aptekach bańki do stawiania na zimno. Możemy znaleźć dwa rodzaje – szklane bezogniowe bańki lekarskie oraz gumowe bańki akupunkturowe. Z tych pierwszych po przystawieniu na skórę odsysa się powietrze przez wentyl za pomocą specjalnej pompki, natomiast drugi rodzaj baniek wykorzystuje podciśnienie, jakie wytwarza rozprężająca się po przystawieniu na skórę guma bańki. Jednocześnie można wzmacniać efekt działania tych baniek ustawiając je na skórze w miejscach akupunkturowych, które są wskazane w dołączonej instrukcji użycia.

Bańki zdejmuje się po 15-20 minutach (u dzieci po 10 minutach), starając się wpuścić powietrze pod bańkę uciskiem skóry przez kciuk. Po zdjęciu wszystkich baniek warto posmarować skórę wazeliną lub kremem. Po takim zabiegu chory powinien zostać wygodnie ułożony w łóżku i ciepło okryty. Wszystkie rodzaje baniek powinny być dostępne w aptece.

Masaż bańką chińską (krewna bańki leczniczej) pomaga przy bólach kręgosłupa i bólach mięśniowych, migrenach i nerwobólach, problemach ze stawami, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Masaż stosuje się także przy usuwaniu cellulitu, rozstępów i trądziku.

Przeciwwskazania do stosowania bańki chińskiej:

 • gorączka nieznanego pochodzenia,
 • choroby nowotworowe i zakaźne,
 • padaczka,
 • zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków,
 • stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby,
 • przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia),
 • hemofilia,
 • cera naczynkowa,
 • niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki),
 • a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca,
 • miesiączka,
 • ciąża,
 • wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia).

Podziel się: