Lato z komarami - portal DOZ.pl
Lato z komarami
Jerzy Starzyński

Lato z komarami

W czasie wakacji nie da się uniknąć ukąszenia przez owady. Komary, gzy, szerszenie, osy, czy kleszcze, stają się naszą zmorą. Jak zapobiec ukąszeniom? Co zrobić, kiedy już zostaniemy pokąsani my lub nasze dzieci?

Komarów unikniemy nie rozkładając biwaku w pobliżu gęstych zarośli. Kleszcze występują w lasach liściastych np. bukowych i na łąkach, z wysoką trawą. Obecność trzmieli lub os zwiastuje gęsty rój owadów pojawiający się gdzieś w krzakach. Z kolei pszczoły można licznie spotkać na ukwieconych łąkach np. z koniczyną. Tam trzeba pilnować, aby dziecko chodziło w sandałkach lub klapkach, bo najczęściej pszczoła żądli, gdy ktoś na nią nadepnie.

Pod wieczór zapobiegawczo warto dziecko nasmarować emulsją lub spryskać sprejem o działaniu odstraszającym komary i kleszcze. W preparaty te najlepiej jest zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Są one dostępne w aptece bez recepty, a w wyborze pomoże nam każdy farmaceuta.

Zamiar stosowania preparatów przeciwko owadom u dzieci ze skłonnością do uczuleń skórnych należy skonsultować z pediatrą. W razie ukąszenia przez komara czy gza miejsce, gdzie owad wpuścił jad, należy posmarować żelem odczulającym, również dostępnym w aptece bez recepty. Im szybciej zastosujemy żel, tym efekt będzie lepszy - w ten sposób zapobiegamy pojawieniu się u dziecka świądu.

Kiedy użądli pszczoła

Pszczoły, osy i szerszenie, które wpuszczają do organizmu człowieka jad, mogą być groźne. Pszczoła dodatkowo pozostawia żądło w ciele człowieka, więc należy je usunąć. Najlepiej podważyć je delikatnie sparzoną igiełką i wydłubać. Miejsce ukąszenia przez te owady smarujemy żelem odczulającym i nakładamy okład np. z lodu. Dla odczulenia podajemy też wapno w dowolnej postaci.

Jeśli reakcją miejscową na jad będzie bardzo silny obrzęk, np. mocno ukrwionych części ciała, takich jak wargi, policzki, błony śluzowe jamy ustnej bądź gardła, można na skórę zastosować maść ze sterydem.

Czasem reakcja jest bardzo silna i może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Konieczne jest wówczas szybkie wezwanie pomocy lekarskiej. Reakcje uczuleniowe na jad są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko może dojść do obrzęku krtani, uniemożliwiającego nawet oddychanie.

Uwaga na kleszcze

Po wycieczce do lasu należy sprawdzić, czy w ciele dziecka nie utkwił kleszcz. Najlepiej jest dokładnie obejrzeć ciało rozebranego dziecka, zwracając uwagę, czy na skórze pod pachami, w pachwinach, na brzuchu, po wewnętrznej stronie rąk i nóg nie znajduje się wystający, lśniący, ciemny punkt, czyli odwłok. Prawdopodobnie będzie to właśnie kleszcz, który wgryzł się w ciało dziecka. Kleszcze są nosicielami poważnych chorób, tj.: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. W celu usunięcia intruza należy zgłosić się do lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

  Alergia stała się sztandarową dolegliwością dzieci żyjących w cywilizowanym świecie. Nadwrażliwość na pyłki roślin, składniki kurzu, sierść zwierząt czy inne czynniki chemiczne wiąże się, niestety, z zanieczyszczeniem środowiska. Jeszcze sto lat temu, katar sienny był praktycznie nieznany.

 • Z dzieckiem na urlopie

  Wyjeżdżając na urlop z dzieckiem pamiętajmy, aby zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Ciekawe świata dziecko łatwo może się skaleczyć lub zetrzeć skórę na kolanie, a szybka reakcja na uraz w znacznym stopniu zminimalizuje cierpienie malca.

 • Witaminy dla niemowląt i dzieci. Co warto podawać dziecku, by wzmocnić jego odporność?

  Witaminy to substancje, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy są bardzo ważne w okresie wzrostu, który przypada na wiek dziecięcy, musimy więc zadbać, aby dziecko otrzymywało je we właściwych proporcjach.

 • Higieniczna wyprawka dla noworodka

  Zanim nowonarodzone dziecko przybędzie z mamą do domu należy przygotować dla niego higieniczną wyprawkę. Środki niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dostępne są w aptekach.

 • Dysplazja stawów biodrowych

  Wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego (dysplazja) to jedna z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy. Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, którym obarczonych jest od 5 do 6 proc. dzieci, kilka razy częściej wada występuje u dziewczynek. Bardzo trudno jest ustalić bezpośrednią przyczynę u konkretnego dziecka. Do powstania takich nieprawidłowości dochodzi najczęściej w czasie życia płodowego, a istniejące zmiany mogą nasilić się w okresie okołoporodowym. Nie istnieje możliwość stwierdzenia wady przed porodem, dysplazję diagnozuje się w pierwszych dniach życia dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij