×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lato z komarami

W czasie wakacji nie da się uniknąć ukąszenia przez owady. Komary, gzy, szerszenie, osy, czy kleszcze, stają się naszą zmorą. Jak zapobiec ukąszeniom? Co zrobić, kiedy już zostaniemy pokąsani my lub nasze dzieci?

Komarów unikniemy nie rozkładając biwaku w pobliżu gęstych zarośli. Kleszcze występują w lasach liściastych np. bukowych i na łąkach, z wysoką trawą. Obecność trzmieli lub os zwiastuje gęsty rój owadów pojawiający się gdzieś w krzakach. Z kolei pszczoły można licznie spotkać na ukwieconych łąkach np. z koniczyną. Tam trzeba pilnować, aby dziecko chodziło w sandałkach lub klapkach, bo najczęściej pszczoła żądli, gdy ktoś na nią nadepnie.

Pod wieczór zapobiegawczo warto dziecko nasmarować emulsją lub spryskać sprejem o działaniu odstraszającym komary i kleszcze. W preparaty te najlepiej jest zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Są one dostępne w aptece bez recepty, a w wyborze pomoże nam każdy farmaceuta.

Zamiar stosowania preparatów przeciwko owadom u dzieci ze skłonnością do uczuleń skórnych należy skonsultować z pediatrą. W razie ukąszenia przez komara czy gza miejsce, gdzie owad wpuścił jad, należy posmarować żelem odczulającym, również dostępnym w aptece bez recepty. Im szybciej zastosujemy żel, tym efekt będzie lepszy - w ten sposób zapobiegamy pojawieniu się u dziecka świądu.

Kiedy użądli pszczoła

Pszczoły, osy i szerszenie, które wpuszczają do organizmu człowieka jad, mogą być groźne. Pszczoła dodatkowo pozostawia żądło w ciele człowieka, więc należy je usunąć. Najlepiej podważyć je delikatnie sparzoną igiełką i wydłubać. Miejsce ukąszenia przez te owady smarujemy żelem odczulającym i nakładamy okład np. z lodu. Dla odczulenia podajemy też wapno w dowolnej postaci.

Jeśli reakcją miejscową na jad będzie bardzo silny obrzęk, np. mocno ukrwionych części ciała, takich jak wargi, policzki, błony śluzowe jamy ustnej bądź gardła, można na skórę zastosować maść ze sterydem.

Czasem reakcja jest bardzo silna i może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Konieczne jest wówczas szybkie wezwanie pomocy lekarskiej. Reakcje uczuleniowe na jad są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko może dojść do obrzęku krtani, uniemożliwiającego nawet oddychanie.

Uwaga na kleszcze

Po wycieczce do lasu należy sprawdzić, czy w ciele dziecka nie utkwił kleszcz. Najlepiej jest dokładnie obejrzeć ciało rozebranego dziecka, zwracając uwagę, czy na skórze pod pachami, w pachwinach, na brzuchu, po wewnętrznej stronie rąk i nóg nie znajduje się wystający, lśniący, ciemny punkt, czyli odwłok. Prawdopodobnie będzie to właśnie kleszcz, który wgryzł się w ciało dziecka. Kleszcze są nosicielami poważnych chorób, tj.: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. W celu usunięcia intruza należy zgłosić się do lekarza.


Podziel się: