Rodzaje cer i ich pielęgnacja
Ewa Pakuła

Rodzaje cer i ich pielęgnacja

Wyróżniamy kilka rodzajów cer, czasem bez fachowej porady trudno nam stwierdzić, jaką cerę faktycznie posiadamy i jak należy ją pielęgnować.

Kosmetyka jest szybko rozwijającą się nauką, coraz bardziej splata się ona z dermatologią i dzisiejsze gabinety kosmetyczne oferują szeroki zakres usług pielęgnujących i poprawiających stan naszej skóry.

Pojęcie cera to potoczne określenie powierzchni skóry twarzy i jej cech. Podział zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych (porów) w skórze, ich czynności oraz w konsekwencji ich działania. Oczywiście nie u wszystkich osób produkcja łoju jest uzależniona od wieku, unaczynienia skóry, wpływu hormonów i temperatury zewnętrznej. Na podział cer ma także wpływ unaczynienia skóry, jej wrażliwość. Każda cera, zarówno, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczyniową lub wrażliwą. Tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową.

Cera sucha

Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, ma zwężone prawie niewidoczne pory, mogą na niej występować przebarwienia, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, można czasem powiedzieć, że prześwituje jak pergamin. Może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.

Cera taka ma tendencję do szybkiej utraty wody ze względu na brak płaszcza wodno-lipidowego i dlatego też szybciej się starzeje. Około dwudziestego roku życia mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga podjęcia działań już na początku ich występowania. Cera ta wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji.

Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze wielu składników wiążących wodę i natłuszczających tj., ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, ukopolisacharydów.

Nie należy:

  • Stosować do mycia twarzy wody i mydła,
  • Stosować maseczek o działaniu ściągającym,
  • Palić papierosów,
  • Opalać się zbyt intensywnie,
  • Stosować często peelingów grubo ziarnistych.

Należy:

  • Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę),
  • Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery,
  • Rano i wieczorem używać kremu pod oczy oraz na szyję,
  • Raz na dwa tygodnie wykonać łagodny peeling enzymatyczny lub bardzo drobno ziarnisty,
  • Krem do twarzy musi mieć działanie zarówno odżywcze jak i nawilżające. Najlepiej stosować krem odżywczy na dzień, na noc zamiennie nawilżający z tłustym. Latem, kiedy jest upalnie krem na dzień zamienić na lekki krem nawilżający z wysokim filtrem przeciwsłonecznym,
  • Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze i głęboko nawilżające,
  • Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem stosując zawsze krem ochronny, półtłusty,
  • Nawilżać powietrze w domu i w pracy.

Cera tłusta

Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Na jej po wierzchni występują rozszerzone pory z zaskórnikami (widoczne gołym okiem małe czarne punkty). Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczynka. Dobrze znosi czynniki atmosferyczne takie jak: zimno, wiatr i słońce, zmiany temperatur. Duży wpływ na stan tej cery mają czynniki wewnętrzne, takie jak zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe oraz nieestetyczny wygląd. Przy pielęgnacji tłustej cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej naskórka, regulację funkcjonowania gruczołów łojowych, oraz poprawę ukrwienia skóry. Zabiegi pielęgnacyjne tłustej skóry w młodym wieku to oczyszczanie i nawilżanie oraz łagodzenie zmian. Pamiętajmy, że oczyszczanie to zabieg bardzo trudny i może go wykonywać tylko kosmetyczka. Ważna jest również codzienna pielęgnacja domowa, odpowiednimi dla cery tłustej kosmetykami oraz przestrzeganie zasad higieny.

Nie należy:

  • Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła,
  • Nie usuwaj sama żadnych zmian,
  • Nie należy przesadnie się opalać,
  • Nie stosuj preparatów odkażających, wysuszających na bazie alkoholu,
  • Ogranicz używki, ostre przyprawy.

Należy:

  • Używaj do mycia twarzy zmywacza przeznaczonego do cery tłustej, może to być żel lub mleczko,
  • Używaj po każdym myciu toniku bezalkoholowego dla tłustej cery. Można go stosować także w ciągu dnia dla odświeżenia,
  • Na dzień zazwyczaj stosuj krem o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych, lub zamiennie nawilżający,
  • Zimą na dzień polecane są lekkie kremy ochronne,
  • Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego,
  • Raz, dwa razy w tygodniu zastosuj peeling ziarnisty lub enzymatyczny, po czym wykonaj maseczkę oczyszczającą,
  • Latem stosuj kremy z filtra mi UVA i UVB.

Wypróbuj maseczki domowej roboty.

Dowiedz się wiecej o cerze mieszanej i wrażliwej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Choroby wzroku

    O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

  • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

    Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

  • Alergiczne zapalenie spojówek

    Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij