Tajemnice upływu czasu
Justyna Bielecka

Tajemnice upływu czasu

Dlaczego kobiety żyją średnio dłużej od mężczyzn? Czy możliwe jest dożycie 200 lat? Czy małżeństwo może być receptą na długowieczność? Odpowiadamy na te i inne nurtujące pytania dotyczące procesu starzenia.

Badania demograficzne wykazują, że zwiększa się średnia długość naszego życia. W 2009 roku średnia życia Polaków wynosiła 71,5 lat, Polek 80,1 lat.*W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku, mężczyźni i kobiety żyją o około 5 lat dłużej.

Dlaczego kobiety żyją dłużej?

Dawniej królowała teoria, że mężczyźni żyli krócej ze względu na ciężką fizyczną i stresującą pracę. Jednak gdyby było to prawdą, obecnie, w dobie równouprawnienia, różnica ta zacierałaby się. Mimo to, kobiety wciąż żyją przeciętnie znacznie dłużej niż mężczyźni.

Inna teoria podkreśla rolę zdrowych nawyków pań - większą uwagę przywiązują do profilaktyki, mniej palą jak również rzadziej nadużywają alkoholu. Zwracają także większą uwagę na zbilansowaną dietę i higieniczny tryb życia.

Dlaczego kobiety bardziej dbają o zdrowie?

Najprawdopodobniej przyczyna takiego zachowania jest czysto biologiczna - stan zdrowia u kobiet ma ścisły związek z możliwością urodzenia silnego potomstwa. W przypadku panów długotrwała troska o własne ciało nie wiąże się bezpośrednio z sukcesem reprodukcyjnym.

W przypadku mężczyzn o wiele większą rolę pełni testosteron - wysoki poziom tego hormonu zwiększa szansę na poczęcie potomka. Jednocześnie jednak wpływa negatywnie na długość życia. Dzieje się tak dlatego, że panowie z wysokim poziomem testosteronu podejmują bardziej ryzykowne działania, jak również są bardziej narażeni są na zachorowanie na nowotwory czy choroby serca. Wysoki poziom tego hormonu upośledza bowiem układ odpornościowy.

Polecane dla Ciebie

Małżeństwo receptą na długowieczność?

Według statystyk żonaci mężczyźni żyją zdecydowanie dłużej niż kawalerowie.

Zjawisko to może wiązać się z obniżeniem poziomu testosteronu u mężczyzn będących w stałym związku. Nie bez znaczenia jest również troska partnerek o stan zdrowia męża i wprowadzanie w ich życie zdrowych nawyków.

W przypadku pań, nie odnotowano większych różnic między długością życia mężatek i kobiet niezamężnych. Niektóre źródła podają jednak, że kobiety, które wzięły ślub żyją statystycznie nieco dłużej w porównaniu do pań, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Dlaczego żyjemy coraz dłużej?

To, że coraz więcej ludzi dożywa sędziwego wieku jest wynikiem kilku czynników:

 • podniesienia standardów opieki okołoporodowej obejmującej matkę jak i noworodka
 • upowszechnieniu farmakoterapii (krokiem milowym było wynalezienie antybiotyków)
 • coraz bardziej zaawansowanej opiece medycznej
 • obowiązkowych szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym.
 • poprawie higieny
 • zwiększeniem świadomości dotyczącej profilaktyki i możliwości wpływania na własne zdrowie poprzez zmianę prowadzonego trybu życia.

Dlaczego nie możemy żyć 200 lat?

Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została potwierdzona, była Francuzka, która przeżyła 122 lata. Nasuwa się pytanie czy można przesunąć tę
granicę i czy możliwe jest byśmy żyli jeszcze dłużej?

Z biologicznego punktu widzenia jest to mało opłacalne. W interesie naszych genów jest utrzymanie sprawności ciała do czasu, w którym może się ono rozmnażać i wychować potomstwo. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko błędów reprodukcyjnych, a utrzymanie ciała w zdrowiu wiąże się z coraz większymi wydatkami energetycznymi.

Z perspektywy genetyki ciało jest nośnikiem genów i celem życia organizmu jest przekazanie ich dalej.

*źródło: GUS, Departament Badań Statystycznych, 2009

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij