sposoby na chrapanie
Paulina Brożek

Chrapanie – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Zaburzenia snu pod postacią chrapania znacznie częściej dotykają mężczyzn, a problem ten pogłębia się z wiekiem. Według badań, w Polsce chrapie około 45% społeczeństwa. Chrapaniu sprzyjają otyłość, nikotynizm, spożywanie alkoholu przed snem. Chrapanie może być także groźne dla naszego zdrowia. Czy istnieją zatem skuteczne sposoby lub leki na chrapanie? Czy reklamowane preparaty na chrapanie w postaci sprayu lub tabletek wystarczą? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Czym jest chrapanie? Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to dość powszechna dolegliwość, na którą skarży się ok. 45 procent naszego społeczeństwa. Najczęściej dotyka osób pomiędzy 45. a 60. rokiem życia, znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Odgłosy wydawane podczas chrapania to nic innego jak wibracje tkanek miękkich jamy ustnej i gardła. W trakcie snu napięcie mięśni obniża się, powodując zbliżanie się do siebie ścian górnych dróg oddechowych oraz opadnięcie w stronę przełyku języka i podniebienia miękkiego. Przepływające podczas oddechu powietrze wprawia zwiotczałe mięśnie w drgania, które słyszymy na zewnątrz.

Do czynników nasilających zaburzenia oddychania podczas snu możemy zaliczyć m.in nadwagę, spanie w pozycji na plecach, spożywanie alkoholu przed snem czy nikotynizm. U osób z nadwagą cząsteczki tłuszczu odkładające się w błonie śluzowej gardła zwężają jego światło, zwiększając opór dróg oddechowych i utrudniając tym samym przepływ powietrza. Alkohol poprzez zmniejszenie napięcia mięśni, powoduje opadanie języka na tylną ścianę gardła, zwężając jego światło. Jednocześnie osłabia obronny mechanizm budzenia się, wpływając bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Oba te czynniki zakłócają przebieg snu i tor oddychania.

Na nasilenie chrapania ma wpływ również spanie w pozycji na wznak, z powodu opadnięcia w dół i ku tyłowi podstawy języka. Drażniące działanie dymu tytoniowego na tkanki gardła wywołuje suchość w ustach, stany zapalne nasilające problemy z chrapaniem. Nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosogardła oraz schorzenia laryngologiczne, tj. polipy nosa, skrzywienie przegrody nosa, przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałków, wiotkość nagłośni, również sprzyjają występowaniu chrapania.

Chrapanie u dziecka – o czym może świadczyć?

Chrapanie podczas snu może wystąpić nawet u noworodków i niemowląt, wynikając z niedojrzałości organizmu, wiotkości krtani, zbyt suchego powietrza w sypialni czy infekcji. U dzieci <2. roku życia najczęstszą przyczyną chrapania jest przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Każde utrzymujące się przez dłuższy czas chrapanie u dziecka należy skonsultować z lekarzem.

Chrapanie a bezdech senny

Przewlekłe chrapanie prowadzi do miejscowego stanu zapalnego gardła, objawiając się suchością błony śluzowej jamy ustnej, uczuciem przeszkody podczas połykania, bólami gardła. Niestety, u części osób chrapanie jest jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OSA, ang. obstructive sleep apnea), kiedy dochodzi do zatrzymania oddychania w czasie snu co najmniej na 10 sekund z towarzyszącymi spadkami stężenia tlenu we krwi i towarzyszącą sennością w ciągu dnia.

W Polsce bezdech senny dotyka około 1,2 mln osób. Jest to choroba przewlekła, istotnie wpływająca na jakość życia i może prowadzić do rozwoju chorób naczyniowych i mózgowych.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego możemy podzielić na nocne i dzienne. Wśród objawów nocnych możemy wymienić: chrapanie, epizody bezdechu obserwowane przez osoby śpiące z chorym, przerywany sen, nocna potliwość, wybudzenia z uczuciem braku tchu. Objawy dzienne obejmują nadmierną senność w ciągu dnia, suchość w jamie ustnej, trudności z koncentracja, poranne bóle głowy, zaburzenia libido.

Czynnikami ryzyka OSA są: otyłość, płeć męska, obwód szyi >43 cm u mężczyzn i >40 cm u kobiet, zmiany w budowie górnych dróg oddechowych, palenie papierosów, picie alkoholu przed snem, przyjmowanie leków nasennych lub miorelaksacyjnych (zwiotczajacych mięśnie).

Ponieważ obturacyjny bezdech senny stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, wymagana jest konsultacja lekarska np. pulmonologa. Rozstrzygającym badaniem różnicującym „zwykłe chrapanie” od bezdechu sennego jest polisomnografia (PSG).

Powiązane produkty

Sposoby na chrapanie – jak przestać chrapać?

Niestety, nie istnieje jedno, uniwersalne lekarstwo na chrapanie. Leczenie dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Każda ze stosowanych metod ma swoje wskazania i przeciwwskazania.

Podstawą leczenia jest edukacja pacjenta. Należy dążyć do redukcji masy ciała, zaprzestania palenia papierosów, unikania spania w pozycji na wznak. Sklepy ortopedyczne posiadają w swoim asortymencie poduszki przeciw chrapaniu. Na rynku dostępne są preparaty przeciw chrapaniu jak spraye do gardła lub do nosa, listki doustne, plastry na nos, które stosowane w przypadku zwykłego chrapania mogą przynieść poprawę.

Natomiast w przypadku istniejących schorzeń nosogardła konieczne jest ich wyleczenie. Niekiedy pomocne okazuje się skorygowanie skrzywionej przegrody nosa, zmniejszenie małżowin nosowych lub endoskopowa operacja zatok. Radiotermoablacja (RTA) podniebienia miękkiego polega na wkłuciu w podniebienie elektrody wytwarzającej prąd o częstotliwości fal radiowych. Po zabiegu podniebienie znacznie trudniej wpada w wibracje. Leczenie chirurgiczne chrapania i bezdechu sennego polega na częściowym usunięciu tkanek miekkich gardła i podniebienia miękkiego z częściową amputacją języczka. W przypadku dużych zmian wykonuje się plastykę podniebienia i gardła.  Niestety, często po kilku latach od zabiegu tkanki ponownie wiotczeją i problem chrapania powraca.

W leczeniu bezdechu sennego stosowana jest terapia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zabezpiecza przed incydentami spłycenia oddechu i bezdechami przez utrzymywanie drożności w górnych drogach oddechowych. Urządzeniem do wykonywania CPAP jest pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz zakładanej na noc, pokrywającej nos albo nos i usta razem.

Skutki nieleczonego chrapania

Natężenie hałasu podczas chrapania może osiągać do 90 dB, co można porównać z odgłosem pracującego odkurzacza. Z tego powodu chrapanie często staje się również przyczyną konfliktów rodzinnych i „przeprowadzki” partnera do oddzielnego pokoju. Partnerzy osób chrapiących zgłaszają również zaburzenia snu, dużą liczbę wybudzeń nocnych, bóle głowy i senność w ciągu dnia.

Nieleczone chrapanie i obturacyjny bezdech senny przyczyniają się do rozwoju zaburzeń snu oraz chorób naczyniowych tj. nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy. Badania wykazują że osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny znacznie częściej powodują wypadki komunikacyjne. Najgroźniejszy powikłaniem, na szczęście rzadkim, jest zgon podczas snu.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2015, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2015.
  2. L. J. Epstein, D. Kristo, P. J. Strollo i in., Clinical guideline for the evaluation, management and long-term care of obstructive sleep apnea in adults, „Journal of Clinical Sleep Medicine”, nr 5 2009.
  3. D. W. Wetter, T. B. Young, T. R. Bidwell i in., Smoking as a risk factor for sleep-disordered breathing, „Archives of internal medicine”, nr 154 1994.
  4. Sleep-related breathing disorders in adults: Recommendations for syndrome definition and measurement techniques in clinical research, „Sleep”, nr 22 1999.
  5.  J. Zieliński, R. Pływaczewski, M. Bednarek, Zaburzenia oddychania w czasie snu, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1997.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl