×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sklepiki szkolne - plaga?

Czy wiesz co można kupić w sklepiku szkolnym Twojego dziecka? Czy jesteś pewien, że w dużym stopniu chronisz je przed „śmieciowym” jedzeniem, skoro jada je w Twojej obecności okazjonalnie?

Przeczytaj i sprawdź jak to wygląda w Twoim przypadku.

Niemal w każdej szkole funkcjonuje sklepik lub bufet szkolny – pomysł sam w sobie bardzo dobry. Bywają sytuacje gdy wzięte ze sobą drugie śniadanie nie wystarcza lub dziecko po prostu o nim zapomniało - gdyby mogło niedrogo kupić coś wartościowego do zjedzenia korzyść byłaby niepodważalna. Kupienie napoju po intensywnej lekcji wychowania fizycznego na pewno jest lepsze niż picie wody z kranu. Najedzone dziecko, spokojni rodzice - sytuacja idealna.

Niestety rzeczywistość wygląda inaczej – w większości sklepików raczej nie dostanie się świeżej kanapki, jabłka, napoju mlecznego czy wody mineralnej. Można za to kupić chipsy, batoniki, najtańsze a więc wątpliwej jakości słodycze sprzedawane z paczek na sztuki, czasami pączki oraz kolorowe słodzone napoje. Najczęściej nie ma żadnego produktu, który można by nazwać zdrowym. 

Dlaczego w sklepikach szkolnych trudno jest kupić wartościowe jedzenie? 

Dlaczego tak się dzieje? Sklepiki prowadzone są przez ajentów, dla których, co normalne, liczy się dochód  - więc sprzedają to, co dzieci najchętniej kupują. Produkty, które maja długi termin przydatności do spożycia są gwarancją, że nie będzie strat spowodowanych przeterminowaniem – a tak mogło by być w przypadku produktów mlecznych czy kanapek.

Wynika z tego, że to dzieci decydują o tym, co jest sprzedawane w sklepikach – a tak nie powinno być. Są szkoły gdzie rodzice wraz z nauczycielami przeforsowały projekt, aby znajdowały się tam zdrowe i wysokiej jakości produkty (co nie znaczy drogie)  , a zginęło „śmieciowe” jedzenie i napoje. Przy właściwej edukacji zdrowotnej udało się przekonać uczniów do kupowania owoców, jogurtów czy soków i wody mineralnej. 

Podsumowując –  zainteresuj się tym problemem w szkole Twojego dziecka i dowiedz się, czy jest szansa na jego rozwiązanie.


Podziel się: