
WHR czyli jak określić typ otyłości
WHR = obwód talii / obwód bioder
WHR nie może być alternatywą dla BMI, gdyż sam w sobie nie mówi o nadwadze czy otyłości. Stanowi raczej jego uzupełnienie. Jeżeli BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, WHR pozwoli określić jej typ.
Otyłość androidalna (brzuszna) występuje, gdy WHR przekracza 0,9 dla mężczyzn i 0,85 dla kobiet. W tym typie otyłości tkanka tłuszczowa skupia się w okolicach pasa (sylwetka kształtem przypomina jabłko).
Otyłość gynoidalna (pośladkowo – udowa), gdy WHR jest mniejsze bądź równe 0,9 u mężczyzn, 0,85 u kobiet. Tkanka tłuszczowa kumuluje się w okolicy bioder i pośladków (sylwetka kształtem podobna do gruszki).
Pierwszy typ otyłości (jabłko) jest groźniejszy pod względem zdrowotnym niż budowa gruszki.
Osoby z tym typem budowy są bardziej narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz cukrzycy typu II. Dzieje się tak za sprawą gromadzenia tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej.
Z punktu widzenia atrakcyjności kobiet również wygrywa typ gruszki. Badania wykazują, że kobiety ze wskaźnikiem WHR w okolicach 0,7 są postrzegane jako najbardziej atrakcyjne.