WHR czyli jak określić typ otyłości
Justyna Bielecka

WHR czyli jak określić typ otyłości

Wskaźnikiem najczęściej używanym do określenia czy nasza waga jest prawidłowa, jest wskaźnik BMI. Dodatkowym parametrem pozwalającym ustalić typ ewentualnej nadwagi jest tzw. wskaźnik WHR (z angielskiego waist to hip ratio). Określa on proporcje pomiędzy talią a biodrami. Oblicza się go w bardzo prosty sposób, dzieląc obwód talii przez obwód bioder.

WHR = obwód talii / obwód bioder

WHR nie może być alternatywą dla BMI, gdyż sam w sobie nie mówi o nadwadze czy otyłości. Stanowi raczej jego uzupełnienie. Jeżeli BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, WHR pozwoli określić jej typ.

Otyłość androidalna (brzuszna) występuje, gdy WHR przekracza 0,9 dla mężczyzn i 0,85 dla kobiet. W tym typie otyłości tkanka tłuszczowa skupia się w okolicach pasa (sylwetka kształtem przypomina jabłko).

Otyłość gynoidalna (pośladkowo – udowa), gdy WHR jest mniejsze bądź równe 0,9 u mężczyzn, 0,85 u kobiet. Tkanka tłuszczowa kumuluje się w okolicy bioder i pośladków (sylwetka kształtem podobna do gruszki).

Pierwszy typ otyłości (jabłko) jest groźniejszy pod względem zdrowotnym niż budowa gruszki.
Osoby z tym typem budowy są bardziej narażone na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz cukrzycy typu II. Dzieje się tak za sprawą gromadzenia tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej.

Z punktu widzenia atrakcyjności kobiet również wygrywa typ gruszki. Badania wykazują, że kobiety ze wskaźnikiem WHR w okolicach 0,7 są postrzegane jako najbardziej atrakcyjne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zadbaj o dłonie przy komputerze

  Coraz więcej ludzi pracuje regularnie przy komputerze. Dłonie spędzają na klawiaturze i myszce większość dnia.

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij