trzeci przypadek błonicy, pacjent z błonicą w szpitalu,
Ewelina Sochacka

Kolejny przypadek błonicy? 30-latek w stanie ciężkim

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafił 30-letni mężczyzna z podejrzeniem błonicy. To kolejny przypadek choroby w ostatnich kilku tygodniach w Polsce.

  1. Kolejny przypadek błonicy w Polsce – jaki jest stan pacjenta? 
  2. Szpital wdraża środki zapobiegawcze 
  3. Czy błonica wraca do Polski? 

Aktualizacja z 25.03.2025, godz. 15:20:

"Prawdopodobnie nie jest to szczep toksynotwórczy, a zatem z błonicą nie mamy do czynienia" – poinformowała w komunikacie przesłanym redakcji Medonet rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny w Olsztynie Marta Gołąb-Kocięcka. Lekarze podejrzewali u mężczyzny z wielochorobowością błonicę – w trakcie diagnostyki w materiale biologicznym mężczyzny stwierdzono obecność pałeczek maczugowca. Pobrana próbka została przesłana do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie w kierunku oceny toksyczności szczepu.

Kolejny przypadek błonicy w Polsce – jaki jest stan pacjenta? 

30-letniego mieszkańca Siedlec, który od niedawna przebywał w Olszynie, pogotowie zabrało sprzed jednego ze sklepów w dniu 23 marca. Trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, skarżąc się na silny ból nogi. Lekarze przeprowadzili u niego zabieg udrażniania tętnicy udowej, niemniej stan chorego nie poprawił się, a uległ pogorszeniu.

Po wykonaniu kolejnych badań w jego organizmie wykryto obecność maczugowca błonicy (łac. Corynebacterium diphtheriae). Wynik posiewu nie jest jednak potwierdzeniem obecności najgroźniejszego dla zdrowia pacjenta wariantu choroby, dlatego próbki są obecnie analizowane przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie w kierunku oceny toksyczności szczepu. Pozwoli to ustalić, czy mamy do czynienia z błonicą skóry – łagodną formą zakażenia czy też z błonicą oddechową – ciężką odmianą choroby. Obecnie stan pacjenta ocenia się jako bardzo ciężki. Jest on nieprzytomny, nie ma z nim kontaktu, nie oddycha samodzielnie – został zaintubowany.

Powiązane produkty

Szpital wdraża środki zapobiegawcze 

Olsztyński szpital wdrożył odpowiednie procedury zapobiegawcze. Dotyczy to między innymi dostarczenia do placówki szczepionek przeciwko błonicy, które mają zostać podane personelowi medycznemu. Prowadzony jest także szczegółowy audyt środowiskowy, który pozwoli ustalić, z kim mężczyzna mógł mieć kontakt. 

Według ustaleń dziennikarzy nie miał on kontaktu z pacjentami z Wrocławia, u których zdiagnozowano błonicę kilka tygodni temu.  

Czy błonica wraca do Polski? 

Jak informowaliśmy 17 marca błonica wróciła do Polski. Zdiagnozowano ją u 6-letniego, nieszczepionego chłopca, który zaraził się na wakacjach na Zanzibarze. Kilka dni później do szpitala we Wrocławiu trafił kolejny pacjent, u którego także potwierdzono zakażenie maczugowcem błonicy. Potwierdzone, że miał on kontakt z chorym sześciolatkiem.  Obecnie stan chłopca się poprawia – został on wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, jest wydolny krążeniowo i oddechowo.

PREPARATY NA ODPORNOŚĆ

LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

PREPARATY NA KASZEL

Chociaż służby sanitarne uspokajają, że nie ma zagrożenia epidemią, nie przestają także apelować do rodziców o to, aby nie odmawiali szczepień. Widoczny spadek wyszczepialności oraz wyższy poziom migracji mogą prowadzić do tego, że problem błonicy czy innych chorób wróci.

Sanepid przypomina także, że szczepienia na błonicę należy odnawiać także w przypadku osób dorosłych – raz na 10 lat. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dwa ogniska zachorowań na WZW typu A w Polsce. Czy wraca „choroba brudnych rąk”?

    Wykryto dwa ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A – w województwie podlaskim i województwie lubuskim. WZW A to choroba zakaźna przenoszona głównie drogą pokarmową. Zachorowań nie jest dużo, niemniej dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Krztusiec (koklusz) – objawy, przebieg, leczenie i profilaktyka

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Choroba brudnych rąk znów jest groźna

    Gwałtowny wzrost zachorowań na WZW typu A, czyli żółtaczkę pokarmową, odnotował Państwowy Zakład Higieny. Wirus zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, przeciw któremu szczepią się przede wszystkim osoby podróżujące do egzotycznych krajów, uaktywnił się także w innych zakątkach świata.

  • Pasożyty przywiezione z wakacji – o czym pamiętać, planując podróż?

    Szacuje się, że 15-70% turystów wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne związane z zagranicznym pobytem. Przyczyną złego samopoczucia mogą być zakażenia bakteryjne, wirusowe lub zarażenie chorobotwórczymi pasożytami. Większość chorób daje objawy już podczas podróży, jednak są i takie, które ujawniają się w ciągu kilku tygodni a nawet lat po powrocie z podróży.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl