Wady zgryzu u chłopca
Mateusz Burak

Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

  1. Co to jest wada zgryzu?
  2. Przyczyny wad zgryzu
  3. Diagnostyka wad zgryzu
  4. Leczenie wad zgryzu
  5. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Co to jest wada zgryzu?

Wadą zgryzu nazywamy zróżnicowany stopień nieregularnego kontaktu zębów szczęki górnej dziecka z zębami szczęki dolnej. Dotyczy to zgryzu górnego, dolnego, krzyżowego, a także stłoczenia zębów.

Przyczyny wad zgryzu

Nie można podać wyłącznie jednej, izolowanej przyczyny wad zgryzu. W grę wchodzi tutaj bardzo wiele czynników. Mogą to być na przykład obciążenia genetyczne lub środowiskowe. Dzieci powyżej 5 roku życia, które ciągle ssą nawykowo kciuk, są bardzo narażone na wady zgryzu. Kolejny czynnik ryzyka to bardzo mała przestrzeń między zębami mlecznymi. Pojawienie się zębów stałych wymaga więcej miejsca, co w opisywanym przypadku może powodować ich silne stłoczenie, a w konsekwencji wady zgryzu.

Powiązane produkty

Diagnostyka wad zgryzu

Wadę zgryzu diagnozuje się zwykle na podstawie pełnego wywiadu i badania fizykalnego dziecka oraz wyglądu jego jamy ustnej. Lekarz pierwszego kontaktu po zaobserwowaniu problemu podczas bilansu prawdopodobnie skieruje pacjenta do dentysty, ortodonty, fizjoterapeuty czy logopedy. Pozwoli to na kompleksową ocenę problemu oraz wykonanie właściwych badań diagnostycznych. Mowa tutaj o zdjęciach rentgenowskich i pobraniu wycisków zębów. Na tej podstawie można już precyzyjnie określić sposób leczenia wad zgryzu. Warto pamiętać, że tego typu problemy mogą wpływać na tkankę dziąseł, staw skroniowo-żuchwowy, rozwój mowy, a także wygląd dziecka. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z chirurgiem szczękowym.

Leczenie wad zgryzu

Leczenie czasami może odbywać się w sposób wieloetapowy. Wszystko uzależnione jest od prezentowanej przez dziecko wady. W niektórych przypadkach należy usunąć zęby mleczne, aby zrobić miejsce dla stałych. Niekiedy istnieje także konieczność ekstrakcji zębów stałych.

Inne rodzaje leczenia mogą obejmować operację szczęki – w niektórych przypadkach dziecko może wymagać zabiegu chirurgicznego, aby skorygować zaawansowany problem dotyczący zgryzu. Często stosuje się także stałe aparaty korekcyjne doustne. Są to specjalistyczne aparaty ortodontyczne zakładane na kilka miesięcy lub lat w celu nieustannej korekcji rosnących zębów. Inną odmianą tego typu postępowania jest zakładanie zdejmowanych aparatów korekcyjnych, które można włożyć i wyjąć z jamy ustnej w dowolnym momencie.

Niezależnie od rodzaju aparatu bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Zawsze należy upewnić się, że dziecko regularnie szczotkuje i nitkuje zęby, co zapobiega powstawaniu ubytków. Dodatkowo same aparaty również należy odpowiednio czyścić, a w szczególności te zdejmowane. Podczas noszenia aparatu korekcyjnego warto pamiętać o unikaniu spożywania konkretnych rodzajów pokarmów. Mowa tutaj np. o gumie do żucia, lepkich potrawach, orzeszkach ziemnych, prażonej kukurydzy czy lodach.

W zależności od rodzaju używanego aparatu może zaistnieć potrzeba zastosowania dodatkowej terapii wspomagającej czy konkretnych ćwiczeń lub aktywności, które będą wspomagały korekcję. Trzeba szczegółowo omówić takie kwestie ze specjalistą prowadzącym leczenie pacjenta pod kątem zdiagnozowanej wady zgryzu.

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

W kontekście ewentualnych wad zgryzu u dziecka warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą być oznaką opisywanego problemu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stopień rozdrobnienia pokarmu przed połknięciem, czy jest to odpowiednia struktura i konsystencja umożliwiająca efektywne i bezpieczne połknięcie, czy zęby pracują symetrycznie i we właściwy sposób. Bardzo ważne jest także to, czy dziecko ma zamknięte usta podczas jedzenia, w jaki sposób oddycha, jak wygląda sam proces przełykania i jaka jest częstotliwość przełknięć w określonym czasie.

Istotne będzie także to, jak wygląda sam język – czy są na nim odciśnięte zęby? Czy dziecko zaciska mocno zęby? Czy nimi zgrzyta? To samo w odniesieniu do policzków. Czy obecne są linie, przygryzienia na ich wewnętrznej stronie? To wszystko może bowiem świadczyć o problemach, które korelują z wadami zgryzu.

Równie ważna jest właściwa postawa podczas spożywania posiłku: ręce najlepiej oparte o stolik, stopy na podłożu, wygodne krzesełko. Jedzenie powinno odbywać się przy stole w pozycji siedzącej. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to symetria twarzy – czy policzki mają jednakowy wygląd, czy są symetrycznie zbudowane.

  1. Cosma C., Esian D., Bica C. Assessment of the occlusal characteristics in primary dentition. Rom. J. Oral Rehabil. 2017;9:78–81.
  2. Daou M.H., Bteiche P.H., Fakhouri J., Osta N.E. Prevalence of Hypodontia and Supernumerary Teeth in Patients Attending Private Pediatric Dental Clinic in Lebanon. J. Clin. Pediatric Dent. 2019;43:345–349.
  3. Góis E.G., Vale M.P., Paiva S.M., Abreu M.H., Serra-Negra J.M., Pordeus I.A. Incidence of malocclusion between primary and mixed dentitions among Brazilian children. A 5-year longitudinal study. Angle Orthod. 2012;82:495–500.
  4. Gracco A.L.T., Zanatta S., Valvecchi F.F., Bignotti D., Perri A., Baciliero F. Prevalence of dental agenesis in a sample of Italian orthodontic patients: An epidemiological study. Prog. Orthod. 2017;18:33.
  5. Gudepaneni R.K., Aldahmeshi R.F., Patil S.R., Alam M.K. The prevalence of malocclusion and the need for orthodontic treatment among adolescents in the northern border region of Saudi Arabia: An epidemiological study. BMC Oral Health. 2018;18:16.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl