niebieski zegarek na drewnianym stole, na którym leży talerz z sałatką
Ewelina Sochacka

8-godzinne okno żywieniowe drastycznie zwiększa ryzyko chorób serca

Badanie przeprowadzone na ponad 20 000 dorosłych wykazało, że u osób, które przestrzegały 8-godzinnego okna żywieniowego, będącego rodzajem postu przerywanego, ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było o 91% wyższe. Co więcej, w porównaniu ze standardowym harmonogramem jedzenia, który obejmuje 12–16 godzin dziennie, ograniczenie spożycia pokarmu do mniej niż 8 godzin dziennie nie wiązało się z dłuższym życiem.

  1. Korzyści z postu przerywanego – co było wiadomo dotychczas?
  2. Jak wyglądało badanie?
  3. Okno żywieniowe 8h – popularne i najbardziej szkodliwe dla zdrowia?
  4. Co wykazało badanie?
  5. Jakie są ograniczenia badania? Czy jest ono wiarygodne?

Korzyści z postu przerywanego – co było wiadomo dotychczas?

Okno żywieniowe (ang. Intermittent Fasting), czyli tzw. post przerywany, polega na ograniczeniu czasu spożywania posiłków do określonej liczby godzin każdego dnia. Liczba ta może wynosić od 4 do 12 godzin w skali doby.

Naukowcy zauważyli, że wiele osób przestrzegających diety ograniczonej czasowo wykorzystuje schemat odżywiania 16:8, zgodnie z którym jedzą posiłki w ciągu 8 godzin i poszczą przez pozostałe 16 godzin każdego dnia. Poprzednie badania wykazały, że przestrzeganie okna żywieniowego poprawia kilka wskaźników zdrowia kardiometabolicznego, takich jak ciśnienie krwi, poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięło udział około 20 000 dorosłych Amerykanów. Średni wiek uczestników wynosił 49 lat. Byli oni obserwowani przez okres od 8 do 17 lat. Stosunek kobiet do mężczyzn biorących udział w badaniu był równy. Byli to ochotnicy, którzy deklarowali, że ograniczyli spożywanie posiłków do mniej niż ośmiu godzin na dobę w ramach planu żywieniowego ograniczonego czasowo. Ten sposób odżywiania porównano ze standardowym harmonogramem jedzenia obejmującym około 12–16 godzin dziennie.

Powiązane produkty

Okno żywieniowe 8h – popularne i najbardziej szkodliwe dla zdrowia?

Według specjalistów ograniczenie dziennego czasu jedzenia do krótkiego okresu, takiego jak 8 godzin dziennie, zyskało w ostatnich latach największą popularność. Dotychczas uważano, że taki sposób odżywiania może także pomóc poprawić kondycję serca.

Niestety, według najnowszych doniesień długoterminowe skutki zdrowotne ograniczonego czasowo jedzenia, w tym ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny lub chorób układu krążenia, są bardzo wysokie.

W najnowszym badaniu naukowcy zbadali potencjalny długoterminowy wpływ na zdrowie przestrzegania 8-godzinnego okna żywieniowego. W tym celu dokonali przeglądu informacji dotyczących wzorców żywieniowych uczestników corocznych badań National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2003–2018. Dane te obejmowały także grupę porównawczą – informacje, które dotyczyły osób zmarłych w USA w latach 2003–2019. Wszystkie dane pochodziły z dwóch rejestrów: krajowego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz bazy danych National Death Index (dosłowne tłumaczenie: Krajowy Wskaźnik Śmierci).

Co wykazało badanie?

Analiza wykazała, że u osób, które w skali doby spożywały wszystkie posiłki przez mniej niż 8 godzin dziennie, ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było o 91% wyższe niż u badanych, którzy spożywali swoje posiłki przez 14-16 godzin.

Zwiększone ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano także u osób cierpiących na choroby serca lub nowotwory. Co więcej, wśród osób, u których zdiagnozowano chorobę układu krążenia i które spożywały swoje posiłki przez mniej niż 10 godzin dziennie, również odnotowano o 66% wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub udaru mózgu.

jak post przerywany wpływa na kondycję serca?
Wśród osób, u których zdiagnozowano chorobę układu krążenia i które spożywały swoje posiłki
przez mniej niż 10 godzin dziennie, odnotowano o 66% wyższe ryzyko śmierci z powodu
chorób serca lub udaru mózgu.

Ponadto jedzenie ograniczone w czasie nie zmniejszyło ogólnego ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Spożywanie posiłków przez dłużej niż 16 godzin dziennie wiązało się z niższym ryzykiem śmiertelności z powodu nowotworu wśród osób chorych na nowotwór.

Jakie są ograniczenia badania? Czy jest ono wiarygodne?

Nie da się ukryć, że wniosek z opisywanego badania – 8-godzinne okno żywieniowe zwiększa ryzyko chorób serca o 91% – brzmi bardzo poważnie. Należy jednak podkreślić, że badanie to ma kilka ograniczeń. Na przykład uczestnicy podawali dane związane z swoją dietą w formie samoopisu (ankiety). Niektórzy podczas wypełniania kwestionariusza mogli nie pamiętać, co jedli. Wykorzystano tylko dwie ankiety dotyczące diety, więc nie wiadomo, czy dokładnie odzwierciedlają one długoterminowe nawyki żywieniowe ludzi. W badaniu nie wzięto również pod uwagę jakości odżywczej diety uczestników ani powodów, dla których stosowali post przerywany.

  1. 8-hour intermittent fasting tied to 90% higher risk of cardiovascular death, early data hint, [online] https://www.livescience.com/health/food-diet/8-hour-intermittent-fasting-tied-to-90-higher-risk-of-cardiovascular-death-early-data-hint [dostęp:] 22.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij