
Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka
Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?
- Nowotwory u dzieci. Jakie objawy mogą być sygnałem ostrzegawczym?
- Niepokojące objawy nowotworów u dzieci. Jak zachować czujność?
- Moje dziecko ma objawy alarmowe. Co dalej? Jak należy postępować?
Nowotwory u dzieci. Jakie objawy mogą być sygnałem ostrzegawczym?
Każdego dnia u ponad 1000 dzieci na całym świecie rozpoznawana jest choroba nowotworowa. Według statystyk w Polsce taką diagnozę otrzymuje codziennie ponad troje dzieci. W skali roku jest to około 1200 nowych przypadków nowotworów dziecięcych. Szansę na szybką diagnozę i leczenie, a w konsekwencji powrót do zdrowia, daje rozpoznanie pierwszych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu.
Niepokojące objawy nowotworów u dzieci. Jak zachować czujność?
Objawy nowotworów dziecięcych są niespecyficzne, czyli mogą pojawić się również w przypadku innych chorób. Można tu wymienić chociażby ból i gorączkę oraz zaparcia, czyli powszechnie występujące symptomy wielu chorób wieku dziecięcego. Łatwo również przeoczyć guzy i obrzęki, które tak często pojawiają się na ciele aktywnych dzieci, gdyż są objawem stłuczeń, upadków czy wywrotek rowerowych. Ze względu na wysokie tempo podziałów komórkowych choroby nowotworowe u dzieci bardzo szybko się rozwijają. Dlatego niezwykle istotna jest czujność opiekunów i zgłaszanie się do lekarza zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby o podłożu nowotworowym.
Szczególną uwagę rodziców powinny zwrócić następujące objawy:
- ból:
- występujący stale,
- narastający,
- niezwiązany z urazem,
- utrudniający codzienne funkcjonowanie i poruszanie się,
- bóle kończyn utrzymujące się również w nocy,
- bóle głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami,
- bóle brzucha,
- po urazie, który nie ustępuje i jest nieproporcjonalnie silny do zdarzenia;
- gorączka:
- utrzymująca się dłuższy czas,
- często z towarzyszącym jej bólem kości i/lub powiększeniem węzłów chłonnych,
- nawracająca,
- trudna do zbicia lub oporna na leki przeciwgorączkowe;
- zmiany w wyglądzie ciała:
- powiększenie obwodu brzucha,
- nieuzasadniona utrata masy ciała,
- zmiany w wyglądzie kończyn (guzy, wybrzuszenia),
- obrzęki,
- zmiany skórne,
- zmiany barwnikowe,
- nagłe pojawienie się zeza,
- wszelkie asymetrie (twarzy, szyi, kończyn, jąder);
- wymioty, biegunki, zaparcia, zaburzenia w oddawaniu moczu:
- bez wyraźnej przyczyny,
- nawracające,
- narastające;
- kaszel:
- uporczywy,
- suchy,
- oporny na leczenie,
- często z dusznością i bólem w klatce piersiowej;
- trudności w oddychaniu,
- łatwe męczenie się,
- krwawienia z nosa, wyciek z ucha, zmiany w jamie ustnej.
Niezwykle ważna jest edukacja starszych dzieci i młodzieży na co – w odniesieniu do swojego zdrowia – powinni zwrócić uwagę i jak reagować w określonej sytuacji.

to np. morfologia krwi czy badanie USG jamy brzusznej.
Moje dziecko ma objawy alarmowe. Co dalej? Jak należy postępować?
Wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ umożliwia szybsze podjęcie leczenia. Zrozumienie potencjalnych objawów nowotworów u dzieci oraz szybkie reagowanie może mieć ogromne znaczenie dla skuteczności terapii. 80% dzieci chorych onkologicznie zostaje wyleczonych dzięki zastosowaniu w porę odpowiednich metod terapii. Skuteczność leczenia u dzieci jest wyższa niż u osób dorosłych, u których zdiagnozowano nowotwór.
Kiedy zauważymy u dziecka niepokojące, niespecyficzne czy pojawiające się nagle objawy, należy pilnie skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu. Przed wizytą warto zapisać sobie wszystkie zaobserwowane symptomy, w tym także te, które – mogłoby się wydawać – są bez znaczenia. Następnie konieczne jest wykonanie wszystkich zleconych badań. Z wynikami należy wrócić do lekarza, który w razie konieczności pokieruje pacjenta do dalszej diagnostyki u specjalisty, np. onkologa dziecięcego.
Na wizytę u specjalisty warto zabrać wszystkie poprzednie wyniki badań, notatki dotyczące objawów oraz ich umiejscowienia w czasie. Podczas wizyty warto zadawać wszystkie nurtujące pytania i zapisywać ważne informacje po to, aby w emocjach nic nie umknęło. Troska, czujność i wiedza opiekunów to pierwszy krok do zdrowia dzieci.