Asertywność - kobieta wskazuje swoje granice
Weronika Grzywna

Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

  1. Czym jest asertywność? Czym charakteryzuje się osoba asertywna?
  2. Jakie mogą być przykłady asertywności w życiu codziennym?
  3. Czy asertywność to dobra cecha?
  4. Jak rozwijać w sobie asertywność? Jak ćwiczyć zachowanie asertywne?
  5. Asertywność w pracy – jak być asertywnym szefem i pracownikiem?

Czym jest asertywność? Czym charakteryzuje się osoba asertywna?

Asertywność to zgodnie z definicją umiejętność wyrażania własnego zdania, swoich uczuć i postaw w sposób otwarty, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do innych osób. Człowiek asertywny jest świadomy swoich wartości i opinii i umie wyrażać je w sposób opanowany, bez oceniania i krytyki, nie obrażając przy tym innych. Osoba prezentująca postawę asertywną doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy człowiek ma prawo do własnego zdania i do wypowiadania go w sposób nieoceniający zdania drugiej osoby.

Przeciwieństwo asertywności może być rozumiane na dwa sposoby:

  1. Nieumiejętność wyrażania własnej opinii, postawy i własnego zdania z obawy przed brakiem akceptacji ze strony innych. Osoba nieasertywna często pozwala innym na przekraczanie jej granic, nie czuje się pewnie, wyrażając własne zdanie, woli tego unikać, co jednocześnie jest sprzeczne z jej potrzebami. Osoba ta jest uległa i podporządkowana innym.
  2. Umiejętność wyrażania własnej opinii, postawy i własnego zdania jednak z naruszeniem granic drugiej osoby. Taka osoba komunikuje swoje zdanie, jednak robi to w sposób niejako agresywny, co może prowadzić do konfliktów z innymi.

Jakie mogą być przykłady asertywności w życiu codziennym?

  • wyrażanie swoich emocji na temat danej sytuacji bez osądzania czy oceniania emocji lub zachowania drugiej osoby,
  • deklarowanie odmiennych poglądów z poszanowaniem poglądów innych,
  • odmawianie innym, gdy nie mamy na coś ochoty lub siły,
  • nieuleganie presji,
  • umiejętność stawiania jasnych granic,
  • umiejętność przyznania, że coś przekracza nasze możliwości,
  • zdolność do proszenia o pomoc innych,
  • dostrzeganie swoich porażek oraz sukcesów,
  • umiejętność przyjmowania krytyki,
  • umiejętność dawania krytyki innym osobom z zachowaniem szacunku do nich.

Powiązane produkty

Czy asertywność to dobra cecha?

Asertywność to z całą pewnością dobra cecha, która pomaga nam w codziennym życiu zarówno w aspekcie prywatnym, jak i zawodowym. Osoby asertywne potrafią rozpoznawać swoje emocje oraz uczucia i wiedzą, jak je wyrażać, by nie zranić innych osób. Osoby asertywne są dobrymi słuchaczami i szanują opinię rozmówców, co sprzyja lepszej komunikacji. Osoby asertywne zazwyczaj cechuje również wyższa samoocena, bo żyją w zgodzie ze swoimi przekonaniami i reagują, gdy czują, że ich granice są przekraczane.

Ponadto osoby asertywne potrafią odmawiać bez poczucia winy, dzięki czemu unikają frustracji wynikającej z wykonywania rzeczy, na które nie mają ochoty lub które przewyższają ich możliwości. Tym samym nie ulegają manipulacjom ze strony innych osób. Swobodnie mówią o swoich potrzebach i wiedzą, jak i kiedy postawić granicę.

Podsumowując, asertywność sprzyja lepszej komunikacji, bardziej satysfakcjonującym relacjom z innymi i jednocześnie z samym sobą. Brak asertywności jest zaprzeczeniem wszystkich tych cech.

Jak rozwijać w sobie asertywność? Jak ćwiczyć zachowanie asertywne?

Asertywność jest cechą nabytą, w związku z czym jak najbardziej można ją ćwiczyć lub wzmacniać. Nauka asertywności może polegać zarówno na samodzielnych ćwiczeniach, jak i na uczestnictwie w zorganizowanych treningach asertywności.

Treningi te zazwyczaj opierają się na praktycznych ćwiczeniach na asertywność wykonywanych w parach. Najpopularniejsze ćwiczenia to:

  • Technika słonia – polega na wyobrażeniu sobie, że jesteś spokojnym, łagodnym, cierpliwym i jednocześnie pewnym siebie słoniem. Ma to za zadanie uspokoić Twoje myśli, sprawić, że zaczniesz odpowiadać powoli, dzięki czemu nie dasz ponieść się emocjom.
  • Technika jujitsu – polega na ćwiczeniu umiejętności odmawiania z jednoczesnym poszanowaniem drugiej strony.
  • Technika zdartej płyty – polega na powtarzaniu do skutku takich samych słów odmowy, jakie wypowiedziałeś(-aś) za pierwszym razem. Tę technikę można zastosować wtedy, gdy osoba, której odmawiamy, nie przyjmuje naszej odmowy.
Asertywność w pracy
Asertywność w pracy to bardzo istotny element komunikacji interpersonalnej i budowania swojej pozycji w środowisku zawodowym

Jak asertywnie odpowiadać? Zwroty asertywne, które mogą pomóc Ci wyrazić swoje myśli, uczucia, potrzeby i postawy w sposób stanowczy, ale jednocześnie spokojny i pełny szacunku do drugiej osoby, to m.in.:

  • „Rozumiem, że masz inne zdanie, ale pozwól, że przedstawię Ci moją perspektywę”.
  • „Czuję się niekomfortowo i chciał(a)bym wyrazić swoje potrzeby”.
  • „Dzisiaj niestety nie jestem w stanie tego zrobić, ale wiem, że jest to ważne, dlatego mogę zająć się tym jutro/ znam kogoś, kto może się tym zająć”.
  • „Dzisiaj jestem bardzo zmęczony(-a), nie dam rady pójść z Tobą do restauracji”.
  • „Dzisiaj nie mogę wyjść z Tobą na kawę, ale bardzo chętnie spotkam się z Tobą w następny wtorek”.
Pamiętaj, że asertywność należy regularnie ćwiczyć. Tylko dzięki systematycznej praktyce nauczysz się być bardziej asertywnym, nauczysz się stawiać i strzec swoich granic, odmawiać innym i zwracać większą uwagę na własne potrzeby.

Asertywność w pracy – jak być asertywnym szefem i pracownikiem?

Asertywność w środowisku pracy odgrywa ogromną rolę, ponieważ pozwala na lepsze relacje ze współpracownikami, właściwe zarządzanie zespołem, skuteczną komunikację i rozwiązywanie konfliktów, redukcję stresu i rozwój osobisty.

Co to znaczy być asertywnym w pracy? Osoba asertywna w środowisku pracy umie wyznaczać jasne granice, a gdy coś przekracza jej możliwości, otwarcie o tym mówi z poszanowaniem drugiej osoby. Osoba asertywna tworzy komunikaty, w których prezentuje swoje opinie, oczekiwania, ale potrafi także bronić swoich praw. Asertywność przyczynia się również do budowania pozytywnych relacji między współpracownikami i do efektywnego zarządzania konfliktami.

A jak być asertywnym szefem? Asertywny szef potrafi wyrażać swoje oczekiwania w jasny i konkretny sposób, jednocześnie respektując zdanie pracowników i słuchając ich perspektyw na dany temat. Asertywny pracodawca potrafi delegować zadania, przyjmuje odmowę ze strony pracowników, a co najważniejsze – dba o budowanie w pracy pozytywnej atmosfery opartej na wzajemnym szacunku.

  1. Inglot-Kulas, J. (2014). Asertywność – trudna sztuka dojrzałej postawy wobec złożonych sytuacji i przeżyć. Studia i Prace Pedagogiczne, 1, 123-131.
  2. Sikorski, W. (2010). Skuteczna komunikacja interpersonalna w pracy. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 3, 46-55.
  3. Rich, A. R., & Schroeder, H. E. (1976). Research Issues in Assertiveness Training. Psychological Bulletin, 83(6), 1081-1096.
  4. Association for Behavioral and Cognitive Therapies. Assertiveness Training. Dostęp online: https://www.abct.org/fact-sheets/assertiveness-training/ [dostęp: 26.09.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij