Wizalizacja dziury w sercu
Paulina Kłos-Wojtczak

Dziura w sercu – czym jest ubytek przegrody międzyprzedsionkowej?

Fraza „dziura w sercu” brzmi bardzo poważnie. Mogłoby się wydawać, że życie z taką wadą jest niemożliwe. W rzeczywistości chodzi o ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, który najczęściej diagnozuje się u osób dorosłych, ponieważ w wieku dziecięcym nie daje żadnych specyficznych objawów. Czym jest choroba? Jakie niesie za sobą powikłania? Czy da się ją wyleczyć?

  1. Dziura w sercu – czym jest? Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej
  2. Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – przyczyny
  3. Czym grozi dziura w sercu? Czy z dziurą w sercu można żyć?
  4. Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – leczenie
  5. Zabieg zamknięcia dziury w sercu
  6. Dziura w sercu a udar mózgu

W 2022 roku media obiegła informacja o tym, że u jednego z czołowych polskich dziennikarzy Tomasza Lisa po przebyciu kolejnego udaru mózgu została zdiagnozowana tzw. dziura w sercu. Wielu czytelników spotkało się z tą jednostką chorobową po raz pierwszy, co zwiększyło statystyki wyszukiwania jej nazwy w Internecie. Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect, ASD) stanowi 7,28% wszystkich wad serca i występuje z częstotliwością 42 przypadków na 100 000 żywych urodzeń.

Dziura w sercu – czym jest? Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej

Dziura w sercu, tj. ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, to wrodzona wada serca, która znacznie częściej pojawia się u dziewczynek niż u chłopców. Zdecydowana większość przypadków jest jednak diagnozowana u dorosłych, co jest związane z tym, że powoduje niewydolność mięśnia sercowego, która daje specyficzne objawy. Większość chorych o swojej wadzie dowiaduje się najczęściej przy okazji diagnostyki udaru mózgu lub zawału, co widoczne jest na obrazowaniu EKG, RTG i badaniu echa serca.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej rozwija się już na etapie życia płodowego. Rozwój mięśnia sercowego jest wieloetapowy. Początkowo serce zbudowane jest z jednej jamy, która podzielona jest przegrodą, a następnie na skutek zwiększającego się ciśnienia w lewym przedsionku zostaje ona zamknięta. Ma to miejsce tuż po porodzie. Czasami jednak przegroda nie zostaje zamknięta, przez co tworzy się ubytek. Jeżeli wada zostanie wykryta w dzieciństwie, jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – przyczyny

Wyniki badań naukowych nadal nie dały jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, co jest przyczyną pojawienia się ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Wiadomo jednak, że istnieją pewne czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko tej wady serca.

Czynnikami ryzyka rozwoju ASD u dziecka są niektóre schorzenia mające miejsce w okresie ciąży, w tym:

Równie istotne jest występowanie wad serca w rodzinie, co świadczy o pewnej predyspozycji genetycznej do tego typu schorzeń.

Powiązane produkty

Czym grozi dziura w sercu? Czy z dziurą w sercu można żyć?

Poważną konsekwencją rozwoju ubytku przegrody międzyprzedsionkowej jest to, że na skutek zaburzenia ciągłości tkanki dochodzi do mieszania się krwi żylnej z tętniczą. Powoduje to przeciek, co zwiększa przepływ płucny. W bardzo młodym wieku objawy nie muszą się pojawić lub są bardzo niespecyficzne. Maluch może wówczas nieco szybciej się męczyć podczas wysiłku fizycznego i cierpieć na duszności.

Wraz z rozwojem ASD częściej dochodzi do zaburzeń rytmu serca i niewydolności krążenia. U osób dorosłych sygnałem alarmowym są ponadto nawracające infekcje dróg oddechowych.

Długofalowe powikłania dziury w sercu to m.in.:

Czy z dziurą w sercu można żyć? Okazuje się, że ponad 30% osób z ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej nie zdaje sobie z sprawy z obecności schorzenia. Jest to związane z brakiem objawów, które mogłyby świadczyć o jakiejkolwiek nieprawidłowości. Jednakże rozpoznanie wady podczas badań obrazowania jest jednoznaczne z koniecznością rozpoczęcia leczenia lub pozostania pod stałą obserwacją kardiologiczną. Jest to jednak zależne od indywidualnego przypadku i decyzji lekarza.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – leczenie

Jedyną możliwością leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej jest operacja. Może zostać wykonana dwoma sposobami: techniką przezskórną lub chirurgiczną. Decyduje o tym lekarz w oparciu o wyniki badań i ogólny stan zdrowia pacjenta. W podjęciu decyzji kluczowa jest ocena ryzyka pojawienia się powikłań.

Metoda przezskórna jest nieco mniej skomplikowana, małoinwazyjna i niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko. Polega ona na implantacji specjalnego okludera Amplatza zbudowanego z dwóch elastycznych dysków. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg zamknięcia dziury w sercu

Chirurgiczne zamknięcie dziury w sercu rekomendowane jest u osób powyżej 40. roku życia. Co ciekawe, operacja u osób dorosłych obarczona jest znacznie większym ryzykiem niż u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zabieg zamknięcia ASD wykonuje się za pomocą dwóch metod:

  • wykorzystanie tzw. łat (syntetycznych lub biologicznych pobranych z osierdzia), które domykają ubytek,
  • cewnikowanie serca za pomocą zapinek – implantów.

Dziura w sercu a udar mózgu

Mogłoby się wydawać, że dziura w sercu nie może mieć nic wspólnego z udarem mózgu. Niestety, jest inaczej. Na skutek nadmiernego przecieku krwi może dojść do pojawienia się niewielkich skrzeplin, które wędrują po krążeniu systemowym i w konsekwencji trafiają do mózgu.

Statystyki nie napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że coraz młodsi pacjenci, którzy trafiają na SOR z podejrzeniem udaru mózgu, w dalszej diagnostyce wykazują także ASD.
  1. K. Plaskota i P. Hoffman, Patologie przegrody międzyprzedsionkowej – związek z udarem mózgu, „Kardiologia po Dyplomie”, nr 02 2019.
  2. K. Miszalski-Jamka, G. Jan, Z. Kalarus i in., Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu sinus venosus rozpoznany za pomocą kardiologicznego rezonansu magnetycznego – opis przypadku, „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska”, nr 4 2008.
  3. I. Konarska: Tomasz Lis: „Dziura w sercu” przyczyną udarów, termedia.pl, [online] https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Tomasz-Lis-Dziura-w-sercu-przyczyna-udarow,49159.html [dostęp 27.02.2023].
  4. B. Kucińska, I. Janiec i B. Werner, Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego rozpoznany u nastolatka uprawiającego sport, „Nowa Pediatria”, nr 1 2016.
  5. R. Sabiniewicz, Trudne ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej – kiedy zamykamy, a kiedy nie?, „Kardiologia Inwazyjna”, nr 5 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij