Terapia, kobieta siedzi na kanapie u terapeutki
Kasia Koczułap

KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

O cokolwiek chcesz zapytać – masz do tego prawo. Nikt z nas nie rodzi się z odpowiednim zestawem wiedzy, a temat seksu jest zagadnieniem, o którym uczymy się przez całe życie. Jeśli pytasz, to znaczy, że chcesz się dowiedzieć. To postawa ważna i warta wzmacniania. Mało jest bardziej problematycznych mitów związanych z seksem niż słynne: „o seksie się nie rozmawia, seks się uprawia”. To powiedzenie pogłębia wstyd i stres, w niczym nie pomaga. Może sprawić, że ktoś, kto ma wątpliwości, zrezygnuje ze zdobywania wiedzy, poczuje się głupi i niekompetentny, potraktowany z pogardą. A chyba jeszcze nikt się niczego trwałego nie nauczył poprzez pogardę. Biorąc pod uwagę, jak ważną rolę dla wielu ludzi pełni seksualność i jak intymnym jest tematem – bo dotykającym najważniejszych aspektów życia – to bardzo ważne, żebyśmy nauczyli się o nim rozmawiać i zadawać na jego temat wszelkie możliwe pytania.

Możesz otrzymać pomoc

Bardzo często jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące seksualności, czuje, że jest w tym całkiem sam. Pojawia się w głowie: „na pewno tylko ja tak mam”. Prawda jest jednak taka, że problemy i tematy do obgadania są powszechniejsze, niż się wszystkim wydaje. Z czymkolwiek się zmagasz – na pewno ktoś już to przeżywał. To bardzo uwalniające i pomocne, gdy usłyszymy: „ja też tak mam”. To poczucie braku osamotnienia daje siłę, pozwala uwierzyć, że nie jest się „nienormalnym”, skoro ktoś inny też to przeżywa. Dlatego tak popularne są wszelkie wyznania, choćby i anonimowe – dają poczucie wspólnoty doświadczeń.

Czy wiesz, że istnieje połączenie aseksualizmu oraz seksualizmu? Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o demiseksualizmie na DOZ.pl – poszerz swoją wiedzę i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Z pytaniami i wątpliwościami nie musimy zostawać sami. Szukanie odpowiedzi na własną rękę – np. w Internecie – może być trudne, pełne odczucia zagubienia. Kiedy jesteśmy w takiej sytuacji, dobrze jest przypomnieć sobie, że nie musimy się z tym zmagać sami. Są osoby, które mogą nam pomóc. Kwestiami związanymi z seksem w zależności od konkretnej tematyki zajmują się lekarze_ki, psycholodzy_żki, psychoterapeuci_tki i oczywiście seksuolodzy_żki. Często pojawia się to (nieprawdziwe) przekonanie, że aby udać się po pomoc specjalistyczną, w naszym życiu musi dziać się coś bardzo złego, musi pojawić się problem wagi najwyższej, zagrażającej zdrowiu lub/i życiu. Oczywiście w takiej sytuacji należy niezwłocznie szukać pomocy, ale dobrze jest pamiętać, że nie tylko wtedy.

Po pomoc można zwrócić się z każdym pytaniem i z każdym, nawet najmniejszym problemem. Jeśli coś przeszkadza i utrudnia nam życie, to znaczy, że nie jest to błahy problem. Tak, może ktoś inny zmaga się z czymś poważniejszym, nie oznacza to jednak, że Ty masz nie szukać pomocy.

Wizyta u seksuologa_żki może być wizytą w celu pogłębienia wiedzy, rozwiania wątpliwości, doraźnej konsultacji. Można pójść tylko z jednym pytaniem i czasem można uzyskać odpowiedź i pomoc na jednej wizycie. Wizyta seksuologiczna może także pomóc zidentyfikować problem, jeśli nie do końca masz pewność, z czym się zmagasz, a jedynie wiesz, że coś jest w tym seksie nie tak. Sekuolog_żka może także zasugerować pomoc innego specjalisty_ki, jeśli będzie taka potrzeba.

Czy wiesz, jakie są zalety i wady implantów antykoncepcyjnych, które umieszcza się w ramieniu?

Kiedy do seksuologa_żki?

Do seksuologa_żki idziemy wtedy, gdy niepokoi nas dowolna kwestia związana z seksualnością i nie potrafimy sami sobie z nią poradzić. Nie musi być to żaden skonkretyzowany problem.

Jeśli cokolwiek, co przeżywasz w swoim życiu seksualnym, sprawia Ci cierpienie (fizyczne lub/i psychiczne), to jest to moment, by wybrać się na taką wizytę. Możesz również szukać pomocy jeśli:

  • nie wiesz, jak rozmawiać ze swoją osobą partnerską,
  • zmienił się poziom Twojego libido (i przeszkadza Ci to),
  • martwisz się kwestią braku przyjemności,
  • niepokoją Cię Twoje fantazje,
  • nie wiesz, co sprawia Ci przyjemność i chcesz to odkryć,
  • Ty i Twoja osoba partnerska nie potraficie się dogadać w kwestii swoich preferencji,
  • przeżyłeś_aś coś trudnego, co zmieniło Twoje życie seksualne, i tego nie rozumiesz.

Te wszystkie problemy to przykłady sytuacji, kiedy warto udać się po pomoc. Z seksuologiem_żką możesz pracować sam_a lub w parze. Ta pomoc może być połączona z pomocą innych specjalistów_ek.

Na DOZ.pl znajdziesz bogatą ofertę olejków do masażu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Nie bój się prosić o pomoc. Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, nie oznacza też, że coś jest z Tobą nie tak. Wstyd, który tak często jest wzbudzany w osobach mających wątpliwości w kwestiach seksu, jest świetnym narzędziem kontroli i strachu. Przełamujmy go, gdy tylko czujemy się na siłach. Jeśli Twoje życie seksualne jest dla Ciebie ważne, dbaj o nie regularnie. Istotami seksualnymi jesteśmy od narodzin, a rozwijamy się seksualnie do śmierci. I warto to robić. Także poprzez zadawanie pytań.

Tekst powstał w ramach współpracy DOZ.pl i SEXED.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl