KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?
Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego tak istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.
O cokolwiek chcesz zapytać – masz do tego prawo. Nikt z nas nie rodzi się z odpowiednim zestawem wiedzy, a temat seksu jest zagadnieniem, o którym uczymy się przez całe życie. Jeśli pytasz, to znaczy, że chcesz się dowiedzieć. To postawa ważna i warta wzmacniania. Mało jest bardziej problematycznych mitów związanych z seksem niż słynne: „o seksie się nie rozmawia, seks się uprawia”. To powiedzenie pogłębia wstyd i stres, w niczym nie pomaga. Może sprawić, że ktoś, kto ma wątpliwości, zrezygnuje ze zdobywania wiedzy, poczuje się głupi i niekompetentny, potraktowany z pogardą. A chyba jeszcze nikt się niczego trwałego nie nauczył poprzez pogardę. Biorąc pod uwagę, jak ważną rolę dla wielu ludzi pełni seksualność i jak intymnym jest tematem – bo dotykającym najważniejszych aspektów życia – to bardzo ważne, żebyśmy nauczyli się o nim rozmawiać i zadawać na jego temat wszelkie możliwe pytania.
Możesz otrzymać pomoc
Bardzo często jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące seksualności, czuje, że jest w tym całkiem sam. Pojawia się w głowie: „na pewno tylko ja tak mam”. Prawda jest jednak taka, że problemy i tematy do obgadania są powszechniejsze, niż się wszystkim wydaje. Z czymkolwiek się zmagasz – na pewno ktoś już to przeżywał. To bardzo uwalniające i pomocne, gdy usłyszymy: „ja też tak mam”. To poczucie braku osamotnienia daje siłę, pozwala uwierzyć, że nie jest się „nienormalnym”, skoro ktoś inny też to przeżywa. Dlatego tak popularne są wszelkie wyznania, choćby i anonimowe – dają poczucie wspólnoty doświadczeń.
Z pytaniami i wątpliwościami nie musimy zostawać sami. Szukanie odpowiedzi na własną rękę – np. w Internecie – może być trudne, pełne odczucia zagubienia. Kiedy jesteśmy w takiej sytuacji, dobrze jest przypomnieć sobie, że nie musimy się z tym zmagać sami. Są osoby, które mogą nam pomóc. Kwestiami związanymi z seksem w zależności od konkretnej tematyki zajmują się lekarze_ki, psycholodzy_żki, psychoterapeuci_tki i oczywiście seksuolodzy_żki. Często pojawia się to (nieprawdziwe) przekonanie, że aby udać się po pomoc specjalistyczną, w naszym życiu musi dziać się coś bardzo złego, musi pojawić się problem wagi najwyższej, zagrażającej zdrowiu lub/i życiu. Oczywiście w takiej sytuacji należy niezwłocznie szukać pomocy, ale dobrze jest pamiętać, że nie tylko wtedy.
Wizyta u seksuologa_żki może być wizytą w celu pogłębienia wiedzy, rozwiania wątpliwości, doraźnej konsultacji. Można pójść tylko z jednym pytaniem i czasem można uzyskać odpowiedź i pomoc na jednej wizycie. Wizyta seksuologiczna może także pomóc zidentyfikować problem, jeśli nie do końca masz pewność, z czym się zmagasz, a jedynie wiesz, że coś jest w tym seksie nie tak. Sekuolog_żka może także zasugerować pomoc innego specjalisty_ki, jeśli będzie taka potrzeba.
Kiedy do seksuologa_żki?
Do seksuologa_żki idziemy wtedy, gdy niepokoi nas dowolna kwestia związana z seksualnością i nie potrafimy sami sobie z nią poradzić. Nie musi być to żaden skonkretyzowany problem.
Jeśli cokolwiek, co przeżywasz w swoim życiu seksualnym, sprawia Ci cierpienie (fizyczne lub/i psychiczne), to jest to moment, by wybrać się na taką wizytę. Możesz również szukać pomocy jeśli:
- nie wiesz, jak rozmawiać ze swoją osobą partnerską,
- zmienił się poziom Twojego libido (i przeszkadza Ci to),
- martwisz się kwestią braku przyjemności,
- niepokoją Cię Twoje fantazje,
- nie wiesz, co sprawia Ci przyjemność i chcesz to odkryć,
- Ty i Twoja osoba partnerska nie potraficie się dogadać w kwestii swoich preferencji,
- przeżyłeś_aś coś trudnego, co zmieniło Twoje życie seksualne, i tego nie rozumiesz.
Te wszystkie problemy to przykłady sytuacji, kiedy warto udać się po pomoc. Z seksuologiem_żką możesz pracować sam_a lub w parze. Ta pomoc może być połączona z pomocą innych specjalistów_ek.
Nie bój się prosić o pomoc. Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, nie oznacza też, że coś jest z Tobą nie tak. Wstyd, który tak często jest wzbudzany w osobach mających wątpliwości w kwestiach seksu, jest świetnym narzędziem kontroli i strachu. Przełamujmy go, gdy tylko czujemy się na siłach. Jeśli Twoje życie seksualne jest dla Ciebie ważne, dbaj o nie regularnie. Istotami seksualnymi jesteśmy od narodzin, a rozwijamy się seksualnie do śmierci. I warto to robić. Także poprzez zadawanie pytań.
Tekst powstał w ramach współpracy DOZ.pl i SEXED.pl