Grupka kobiet uprawia w kółeczku terapię tańcem
Paulina Kłos-Wojtczak

Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?
 1. Taniec – działanie prozdrowotne
 2. Terapia tańcem i ruchem – kiedy się ją stosuje?
 3. Choreoterapia – techniki
 4. Jak zostać terapeutą tańcem?

Taniec jest jedną z ulubionych form rozrywki ludzi na całym świecie. Gdy na parkiecie spotkamy się z osobą mówiącą w innym języku i zakorzenioną w odmiennej kulturze, nagle znikają między nami wszystkie bariery. Taniec i ruch poprawiają nastrój, pomagają się zrelaksować i zwiększają poziom satysfakcji z życia.

Taniec – działanie prozdrowotne

Z pewnością każdy z nas doświadczył kiedyś tego, jak popularna melodia z miejsca porywa tłum na parkiet. Wspólna zabawa w rytm dobrze znanych słów i nut zbliża do siebie ludzi, co ułatwia nawiązywanie relacji. Krew zaczyna krążyć szybciej, zwiększa się puls, a na twarzach tańczących pojawia się uśmiech. Wzmacnia się soma i psyche. Tak właśnie działa taniec. Niezależnie od płci i wieku.

Jak pokazują liczne publikacje naukowe, terapia tańcem i ruchem jest dobrą formą zajęć m.in. dla dzieci ze spektrum autyzmu, osób z zaburzeniami psychiatrycznymi czy z chorobami onkologicznymi, a także dla seniorów, którzy jesień swojego życia spędzają w samotności.

Terapia tańcem i ruchem – kiedy się ją stosuje?

Terapia tańcem i ruchem, czyli choreoterapia, jest techniką zaliczaną do nurtu arteterapii. Wykorzystuje nie tylko ekspresję ruchową, ale także mocno angażuje emocjonalnie. Wspiera rozwój układu mięśniowego i zwiększa odporność organizmu (jak każda forma ruchu). Co ważne, osoby poddane choreoterapii nie muszą uczyć się żadnych ruchów. Wszystko opiera się na sztuce improwizacji. Terapeuci wykorzystują fakt, że umysł i ciało są ze sobą połączone, a zatem wzajemnie na siebie oddziałują. Scenariusz zajęć na ogół pisze się sam i dopasowuje do osób, które biorą udział w terapii.

Warto zaznaczyć, że terapia tańcem może być wykorzystywana u wszystkich, bez żadnych ograniczeń. U osób dotkniętych różnymi schorzeniami i zaburzeniami wspomaga leczenie, a u zdrowych poprawia jakość życia.

Wskazania do wzięcia udziału w choreoterapii to:

Ten rodzaj terapii jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w latach 40. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce świadomość społeczeństwa na temat wykorzystania choreoterapii w praktyce dopiero raczkuje.

Warto pamiętać o tym, że terapia tańcem i ruchem to proces. Na pierwszych zajęciach uczestnik może czuć niepewność i trudno jest mu przełamać zakłopotanie, aby móc wyrazić swoją ekspresję poprzez ruch. Jednak z czasem zauważa, że ruch pozwala mu na pozbycie się wewnętrznych blokad, relaksuje go i zdejmuje z niego napięcie psychiczne. Naukowcy, którzy od lat zajmują się badaniem choreoterapii, opisują, że taka forma terapii powoduje wzrost samooceny i otwiera na kontakty z innymi ludźmi, co może być pomocne w psychoterapii.

Polecane dla Ciebie

Choreoterapia – techniki

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów technik choreoterapii:

 • sprawnościowa – przeznaczona jest dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, np. dla seniorów, osób po rehabilitacji, z chorobami neurologicznymi itp.,
 • ogólnokondycyjna – skierowana jest do osób zdrowych bez żadnych deficytów fizycznych i psychicznych, a jej celem jest poprawa ogólnego poziomu zadowolenia z życia,
 • specjalna – dedykowana osobom poszkodowanym fizycznie w stopniu ciężkim,
 • psychologiczna – biorą w niej udział chorzy z zaburzeniami psychicznymi.

Jak zostać terapeutą tańcem?

Osoby, które chcą zostać terapeutami, muszą ukończyć odpowiednie szkolenie lub kurs, który kończy się uzyskaniem certyfikatu. Jest kilka miejsc w Polsce, gdzie można studiować tę dziedzinę wiedzy. Terapeuci muszą wykazać się dużą empatią i cierpliwością. Doświadczony terapeuta powinien umieć stworzyć przyjazne warunki pracy dla ludzi z różnymi potrzebami.

 1. A. Brudnowska, Taniec i choreoterapia jako sposób na poprawę jakości życia współczesnej Polki, „Nowiny Lekarskie”, nr 1 2010.
 2. D. Storczyk, Psychoterapia tańcem i ruchem. Terapia indywidualna i grupowa, psychiatria.pl [online] https://www.psychiatria.pl/artykul/psychoterapia-tancem-i-ruchem-terapia-indywidualna-i-grupowa/12790 [dostęp 26.05.2023].
 3. A. Śliwka, K. Filar-Mierzwa i A. Marchewka, Zastosowanie choreoterapii w procesie usprawniania osób starszych: przegląd systematyczny, „Rehabilitacja Medyczna”, nr 3 2015.
 4. M. Szalkiewicz, Choreoterapia jako forma pracy z osobami niepełnosprawnymi, „Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, nr 27 2018.
 5. A. Rojewska-Nowak, Terapia tańcem i ruchem kluczem do świata wewnętrznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), „Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy”, nr 23 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

  Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

 • Zdrowe i lekkie grillowanie – czy to możliwe?

  Sezon grillowy kocha chyba każdy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy smakoszami wege, czy z uwielbieniem wcinamy mięso, z niecierpliwością oczekujemy pierwszej sprzyjającej biesiadowaniu pod chmurką pogody! Co jednak, gdy dbamy o figurę, a żołądek niekoniecznie przyjmuje cięższą dietę? Czy da się grillować zdrowo?

 • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

  Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

  Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

 • Piramida Maslowa – co to jest?

  Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

 • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

  Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

 • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

  Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij