Starsza kobieta patrzy na zdjęcie zmarłego
Weronika Grzywna

Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Jak poradzić sobie z żałobą?

Żałoba to naturalny proces, który następuje po śmierci kogoś, kto był dla nas ważny. Przechodzenie przez żałobę jest natomiast zupełnie indywidualną sprawą i każdy z nas powinien zrobić to na swój sposób. Najlepsze, co możemy w takim momencie zrobić, to dać sobie czas oraz szansę na wyrażanie wszystkich emocji, które odczuwamy.

W literaturze psychologicznej znajdziemy kilka teorii na temat tego, jak wyglądają poszczególne etapy żałoby. Pamiętaj jednak, że są one jedynie drogowskazem, za którym powinniśmy podążać. Wyróżniamy 4 etapy żałoby:

  1. Szok i otępienie zaraz po śmierci bliskiej osoby nie możemy pogodzić się z tym, co się stało. Zaprzeczamy temu, co się wydarzyło, nie chcemy w to uwierzyć. Jesteśmy zszokowani.
  2. Tęsknota i żal – na tym etapie wspominamy zmarłą osobę, myślimy o łączącej nas relacji i przywołujemy szereg wspomnień związanych ze zmarłym. W tej fazie odczuwamy smutek, rozpacz, a nawet złość.
  3. Dezorganizacja i rozpacz zaczynamy uświadamiać sobie, że bliska nam osoba już nigdy nie wróci. Czujemy się bezradni. Towarzyszy nam silny smutek, który może przerodzić się w depresję.
  4. Reorganizacja stopniowo zaczynamy godzić się ze stratą i akceptować śmierć bliskiej osoby. Na tym etapie ból staje się mniej dotkliwy, a my uczymy się żyć na nowo.
Dowiedz się więcej na temat etapów żałoby – sprawdź na DOZ.pl

Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?

Gdy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby, początkowo może wydawać nam się, że nigdy nie pogodzimy się ze stratą. Mamy wrażenie, że ból związany ze śmiercią pozostanie z nami na zawsze i nie będziemy w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto jednak wiedzieć, że z czasem, wraz z przechodzeniem przez żałobę, intensywność bólu, smutku i innych emocji będzie się zmniejszać.

Pamiętaj, że nie ma sprawdzonego sposobu na szybkie pogodzenie się ze śmiercią bliskiego. To my sami wybieramy sposób, w jaki przeżyjemy naszą stratę. W obliczu śmierci bliskiej osoby przede wszystkim musimy być cierpliwi i dać sobie czas na to, by pogodzić się z tą tragiczną sytuacją. Warto wierzyć w to, że pewnego dnia nadejdzie ten moment, kiedy znowu będziemy szczęśliwi.

Musimy także pozwolić sobie na przeżywanie wszystkich emocji, jakie do nas przychodzą. Może być to zarówno intensywny smutek, rozpacz, żal, jak i złość czy frustracja. Te wszystkie emocje są naturalną reakcją na śmierć bliskiej osoby, dlatego pozwólmy sobie na ich odczuwanie, zamiast je tłumić.

W powrocie do równowagi emocjonalnej ogromną rolę odgrywa również wsparcie społeczne. Warto wówczas otaczać się osobami, z którymi możemy porozmawiać, które nas wesprą i okażą zrozumienie. Oczywiście każdy z nas powinien przeżyć żałobę na swój sposób. Jednym pomoże samotność, drudzy wolą przechodzić przez żałobę wśród innych. Niezależnie jednak od tego w obliczu utraty bliskiej osoby nie powinniśmy całkowicie izolować się od osób, które chcą pomóc nam w tym trudnym czasie.

Po śmierci bliskiego normalne funkcjonowanie wydaje nam się niemożliwe. O ile na początku warto dać sobie trochę czasu, to nie powinniśmy całkowicie rezygnować z normalnego trybu życia. Jeśli będziemy wykonywać choćby część naszych codziennych obowiązków, będzie nam prościej wrócić do nowej rzeczywistości.

Jeżeli jednak smutek utrzymuje się zbyt długo, pojawiają się myśli samobójcze i objawy depresyjne lub my sami mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie ze śmiercią bliskiego, warto zgłosić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Specjalista zapewni nam wsparcie, pomoże przepracować emocje i przywrócić równowagę życiową.

Powiązane produkty

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Życie po śmierci bliskiego jest bardzo trudne i dla wielu osób początkowo wydaje się niemożliwe. Po pewnym czasie dochodzimy jednak do momentu, w którym akceptujemy stratę i zaczynamy niejako żyć na nowo. Oczywiście poradzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby nie oznacza jej zapomnienia. Będzie to jedynie pogodzenie się z tym, że bliski odszedł bezpowrotnie, a my musimy nauczyć się żyć bez niego.

Wciąż będą nam towarzyszyć wspomnienia związane ze zmarłym. Musimy również mieć świadomość tego, że trudne emocje, takie jak żal, smutek czy rozpacz, będą do nas powracać miesiącami, a nawet latami. Pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby nie jest bowiem proste, ale warto pamiętać o tym, że po przejściu przez poszczególne etapy żałoby i przepracowaniu tego, co się wydarzyło, nadal możemy odnaleźć równowagę psychiczną i być szczęśliwym.

Pamiętajmy również, że zmarły z pewnością nie chciałby, abyśmy miesiącami czy latami rozpaczali po jego odejściu, bo tak samo jak za życia pragnąłby naszego szczęścia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

    Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij