Kobieta poddająca się ozonoterapii
Ewelina Sochacka

Ozonoterapia – na co pomaga? Czy jest skuteczna?

Czym jest ozonoterapia? Komu posłuży, a dla kogo jest przeciwwskazana? W jakich dziedzinach się ją wykorzystuje?

Jakie działanie ma ozon?

Ozon, inaczej trójtlen (O3), to alotropowa postać tlenu. W środowisku naturalnym występuje jako gaz o barwie jasnoniebieskiej i gęstości większej niż powietrze – powstaje w górnych częściach atmosfery na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. W przemyśle ozon produkowany jest na bazie suchego powietrza przechodzącego przez obszar wyładowań elektrycznych spowodowanych działaniem prądu o znacznym napięciu.

W organizmie ludzkim ozon może mieć różne działanie w zależności od sposobu podania. Wprowadzany do krwiobiegu może zwiększać mikrokrążenie i utlenowanie tkanek, co poprawia ich funkcjonowanie oraz przyspiesza proces gojenia. Ponadto ozon działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo, dzięki czemu może być skuteczny w leczeniu różnych chorób. Metoda ta jest stosunkowo nowa i wymaga dalszych badań, aby dokładnie określić jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Czym jest ozonoterapia? Zastosowanie ozonu w medycynie

1.    Ozonoterapia w stomatologii

Terapia ozonowa znalazła zastosowanie przede wszystkim w stomatologii. Ozon jest wykorzystywany między innymi do zwalczania próchnicy zębów, stanów zapalnych dziąseł i aft. Dodatkowo stosuje się go podczas zabiegów implantologicznych i chirurgii stomatologicznej, gdyż przeciwdziała powstawaniu komplikacji pooperacyjnych, wpływa na szybsze gojenie, pozwala na powstrzymanie długotrwałego krwotoku oraz zmniejsza opuchliznę. Ponadto protetycy wykorzystują działanie ozonu do redukcji ryzyka powstawania próchnicy pod osadzanymi odbudowami protetycznymi, koronami, mostami bądź licówkami.

2.    Ozonoterapia w chorobach skóry

Hydroterapia ozonowa w chorobach skóry obejmuje przede wszystkim fizyczne rozpuszczenie ozonu w wodzie. Może być pomocna w leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak: zakaźne choroby skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, pęcherzyca i stopa cukrzycowa. Dodatkowo woda ozonowana może być użyta do leczenia oparzeń, przyspieszenia gojenia się ran i regeneracji skóry po zabiegach z zakresu kosmetologii laserowej. Ozon jest w stanie aktywować układy antyoksydacyjne i odpornościowe organizmu. W związku z powyższym terapia ozonowa ma obiecujące zastosowanie kliniczne i jest doskonałym leczeniem uzupełniającym w przypadku chorób dermatologicznych.

3.    Ozonoterapia w chorobach układu krążenia (np. miażdżycy)

Ozon pobudza metabolizm tlenowy i umożliwia sprawniejszą wymianę tlenu pomiędzy cząsteczkami hemoglobiny a tkankami, a także skuteczniejsze zagospodarowanie tlenu znajdującego się w czerwonych krwinkach. Na skutek nasilenia wspomnianych procesów istnieje szansa na częściowe ograniczenie niedotlenienia organizmu, do którego dochodzi w wyniku miażdżycy. Procedura ozonowania krwi polega na pobraniu od pacjenta od 100 do 200 ml krwi, poddaniu jej działaniu ozonu i ponownemu wprowadzeniu do krwiobiegu. Aby dotlenić chore kończyny dolne, obciążone następstwami zmian miażdżycowych, istnieje także możliwość podania mieszanki gazów – 95% tlenu i 5% ozonu – wprost do tętnicy udowej. Terapia ozonem nie jest zalecana osobom, które ostatnio przebyły zawał mięśnia sercowego, kobietom ciężarnym, osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy, niewyrównane nadciśnienie lub wykazującym symptomy zatrucia organizmu alkoholem.

4.    Ozonoterapia w kosmetologii

Ozon wykorzystuje się również w kosmetologii. Podany podskórnie uaktywnia przemiany metaboliczne w obrębie komórek, powoduje normalizację czynnego transportu membranowego. Następuje wzrost natężenia procesów energetycznych dzięki zwiększeniu wykorzystania tlenu przez komórki i dzięki optymalizacji działania mechanizmu przenoszenia tlenu we krwi.

Dzięki terapii ozonem następuje zahamowanie tzw. stresu oksydacyjnego, aktywowanie antyutleniającego mechanizmu obrony i unieszkodliwienie niszczącego wpływu wolnych rodników. Dochodzi do pobudzenia procesu syntezy białek, między innymi kolagenu i elastyny, czy zwiększenia naturalnej zdolności skóry do retencji wody. Wymienione wyżej procesy wpływają na efekt spłycenia zmarszczek, poprawę elastyczności i nawilżenia skóry. Ozon w kosmetologii i dermatologii wykorzystywany jest także w przypadku leczenia zmian trądzikowych, opryszczki, nadmiernej potliwości stóp i w walce z cellulitem.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do ozonoterapii

Ozonoterapia posiada liczne zalety, ale również przeciwwskazania do jej zastosowania. Przy odpowiednim wykorzystaniu jest zaliczana do metod bardzo bezpiecznych, ale nie jest zalecana osobom borykającym się z nadczynnością tarczycy oraz po niedawno przebytym udarze mózgu lub zawale mięśnia sercowego. Ozonoterapii nie stosuje się też w czasie ciąży oraz w sytuacji, gdy mamy problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Ozon to gaz o działaniu toksycznym, czyli w zbyt dużym stężeniu może być przyczyną zatrucia. Stosowanie zabiegów ozonoterapii powinno zostać zaprzestane, gdy wystąpi wrażenie suchości w gardle i kaszel, bóle i zawroty głowy. Terapia ozonem może być stosowana pod kontrolą lekarza lub kosmetologa, wyłącznie w profesjonalnych gabinetach lub klinikach.
  1. L. Liu, L. Zeng, L. Gao i in., Ozone therapy for skin diseases: Cellular and molecular mechanisms, „International Wound Journal” 2022, [online] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/iwj.14060 [dostęp:] 18.03.2023.
  2. K. Michalski, M. M. Kulińska-Michalska, Ozone in medicine, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2019, nr 25(3), s. 135–137.
  3. S. Korczyńska, Zastosowania ozonu w kosmetologii, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowania-ozonu-w-kosmetologii,15753 [dostęp:] 18.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij