Ozonoterapia – na co pomaga? Czy jest skuteczna?
Czym jest ozonoterapia? Komu posłuży, a dla kogo jest przeciwwskazana? W jakich dziedzinach się ją wykorzystuje?
Jakie działanie ma ozon?
Ozon, inaczej trójtlen (O3), to alotropowa postać tlenu. W środowisku naturalnym występuje jako gaz o barwie jasnoniebieskiej i gęstości większej niż powietrze – powstaje w górnych częściach atmosfery na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. W przemyśle ozon produkowany jest na bazie suchego powietrza przechodzącego przez obszar wyładowań elektrycznych spowodowanych działaniem prądu o znacznym napięciu.
Czym jest ozonoterapia? Zastosowanie ozonu w medycynie
1. Ozonoterapia w stomatologii
Terapia ozonowa znalazła zastosowanie przede wszystkim w stomatologii. Ozon jest wykorzystywany między innymi do zwalczania próchnicy zębów, stanów zapalnych dziąseł i aft. Dodatkowo stosuje się go podczas zabiegów implantologicznych i chirurgii stomatologicznej, gdyż przeciwdziała powstawaniu komplikacji pooperacyjnych, wpływa na szybsze gojenie, pozwala na powstrzymanie długotrwałego krwotoku oraz zmniejsza opuchliznę. Ponadto protetycy wykorzystują działanie ozonu do redukcji ryzyka powstawania próchnicy pod osadzanymi odbudowami protetycznymi, koronami, mostami bądź licówkami.
2. Ozonoterapia w chorobach skóry
Hydroterapia ozonowa w chorobach skóry obejmuje przede wszystkim fizyczne rozpuszczenie ozonu w wodzie. Może być pomocna w leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak: zakaźne choroby skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, pęcherzyca i stopa cukrzycowa. Dodatkowo woda ozonowana może być użyta do leczenia oparzeń, przyspieszenia gojenia się ran i regeneracji skóry po zabiegach z zakresu kosmetologii laserowej. Ozon jest w stanie aktywować układy antyoksydacyjne i odpornościowe organizmu. W związku z powyższym terapia ozonowa ma obiecujące zastosowanie kliniczne i jest doskonałym leczeniem uzupełniającym w przypadku chorób dermatologicznych.
3. Ozonoterapia w chorobach układu krążenia (np. miażdżycy)
Ozon pobudza metabolizm tlenowy i umożliwia sprawniejszą wymianę tlenu pomiędzy cząsteczkami hemoglobiny a tkankami, a także skuteczniejsze zagospodarowanie tlenu znajdującego się w czerwonych krwinkach. Na skutek nasilenia wspomnianych procesów istnieje szansa na częściowe ograniczenie niedotlenienia organizmu, do którego dochodzi w wyniku miażdżycy. Procedura ozonowania krwi polega na pobraniu od pacjenta od 100 do 200 ml krwi, poddaniu jej działaniu ozonu i ponownemu wprowadzeniu do krwiobiegu. Aby dotlenić chore kończyny dolne, obciążone następstwami zmian miażdżycowych, istnieje także możliwość podania mieszanki gazów – 95% tlenu i 5% ozonu – wprost do tętnicy udowej. Terapia ozonem nie jest zalecana osobom, które ostatnio przebyły zawał mięśnia sercowego, kobietom ciężarnym, osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy, niewyrównane nadciśnienie lub wykazującym symptomy zatrucia organizmu alkoholem.
4. Ozonoterapia w kosmetologii
Ozon wykorzystuje się również w kosmetologii. Podany podskórnie uaktywnia przemiany metaboliczne w obrębie komórek, powoduje normalizację czynnego transportu membranowego. Następuje wzrost natężenia procesów energetycznych dzięki zwiększeniu wykorzystania tlenu przez komórki i dzięki optymalizacji działania mechanizmu przenoszenia tlenu we krwi.
Dzięki terapii ozonem następuje zahamowanie tzw. stresu oksydacyjnego, aktywowanie antyutleniającego mechanizmu obrony i unieszkodliwienie niszczącego wpływu wolnych rodników. Dochodzi do pobudzenia procesu syntezy białek, między innymi kolagenu i elastyny, czy zwiększenia naturalnej zdolności skóry do retencji wody. Wymienione wyżej procesy wpływają na efekt spłycenia zmarszczek, poprawę elastyczności i nawilżenia skóry. Ozon w kosmetologii i dermatologii wykorzystywany jest także w przypadku leczenia zmian trądzikowych, opryszczki, nadmiernej potliwości stóp i w walce z cellulitem.
Przeciwwskazania do ozonoterapii
Ozonoterapia posiada liczne zalety, ale również przeciwwskazania do jej zastosowania. Przy odpowiednim wykorzystaniu jest zaliczana do metod bardzo bezpiecznych, ale nie jest zalecana osobom borykającym się z nadczynnością tarczycy oraz po niedawno przebytym udarze mózgu lub zawale mięśnia sercowego. Ozonoterapii nie stosuje się też w czasie ciąży oraz w sytuacji, gdy mamy problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi.