Mammografia cyfrowa 3D z tomosyntezą
Ewelina Sochacka

Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Polsce i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w tej grupie (zaraz po raku płuc i tchawicy oraz raku jelita grubego). 5-letni wskaźnik przeżycia pacjentek z rakiem piersi wynosi 99%, jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium. Regularne badania przesiewowe w kierunku raka piersi mogą pomóc pacjentkom zidentyfikować guza w momencie, kiedy jego leczenie ma sens.

Badania obrazowe piersi – mammografia 2D i 3D

Obecnie standardem profilaktyki przesiewowej jest dwuwymiarowa (2D) mammografia cyfrowa. Badania pokazują, że mammografia może wykryć około 87% raków piersi. Oznacza to, że około 1 na 8 przypadków może nie zostać wykryty. Cyfrowa tomosynteza piersi, zwana także mammografem 3D, to nowsza technologia badań przesiewowych, która rejestruje zdjęcia rentgenowskie pod różnymi kątami, umożliwiając radiologom oglądanie obrazów 3D tkanki piersi (w przeciwieństwie do pojedynczego obrazu ze standardowego mammogramu 2D).

Które badanie wybrać – mammografię 2D czy 3D?

Niedawno naukowcy przeanalizowali dane dotyczące opieki zdrowotnej w USA, aby ustalić, które z badań – tomosynteza czy mammografia 2D – przyniosły wyższe wskaźniki wykrywania raka. W badaniu tym przeanalizowano przesiewowe badania mammograficzne, które są wykonywane u kobiet bez objawów w celu wczesnego wykrycia raka piersi.

Analizy pokazują, że tomosynteza wiąże się ze wzrostem wykrywalności raka o 21% w porównaniu z mammografią 2D. Wykazano również, że osiąga szczególnie dobre rezultaty diagnostyczne w przypadku młodszych kobiet i tych z gęstym usieciowieniem piersi. Częstsze korzystanie z tej metody obrazowania w ramach badań przesiewowych może zwiększyć wskaźniki przeżywalności raka piersi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Radiology”.

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie obejmujące ponad milion kobiet?

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące opieki zdrowotnej 1 100 447 kobiet w wieku od 40 do 79 lat ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie kobiety zostały przebadane za pomocą mammografii z tomosyntezą 3D lub mammografii 2D w latach 2014–2020. W sumie wykryto 9714 nowotworów: 3421 z mammografii 2D i 6293 z mammografii 3D. Ostatecznie naukowcy odkryli, że tomosynteza ma wskaźnik wykrywania raka na poziomie 5,3 na 1000 badań, podczas gdy mammografia 2D ma wskaźnik wykrywania raka na poziomie 4,5 na 1000 badań.

W porównaniu do mammografii 2D tomosynteza dała również mniej wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Rezultaty te utrzymały się po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających obrazowanie. Badanie wykazało również, że tomosynteza działa podobnie w przypadku kobiet z gęstymi i niegęstymi tkankowo piersiami. Gęste piersi składają się przede wszystkim z tkanki gruczołowej i włóknistej, a mniej z tkanki tłuszczowej. Może to utrudnić odczytanie mammografii i zmniejszyć jej dokładność. Z tego powodu FDA (Agencja Żywności i Leków) wymaga teraz, aby raporty mammograficzne zawierały informację o gęstości piersi.

Potencjał terapeutyczny dla badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Według autorów tych analiz mammografia z tomosyntezą wydaje się być lepsza od standardowej mammografii 2D dla większości kobiet, jednak może być zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy standard opieki w wykrywaniu raka piersi powinien się zmienić. Prowadzone jest właśnie kolejne, duże badanie, w ramach którego kobiety są losowo przydzielane do jednego z rodzajów badań mammograficznych. Wyniki eksperymentu powinny dostarczyć istotnych informacji na temat tego, czy standard w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi powinien ulec zmianie.

 1. Conant E.F. i in., Mammographic Screening in Routine Practice: Multisite Study of Digital Breast Tomosynthesis and Digital Mammography Screenings, „Radiology”, (3) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pył znad Sahary nad Polską – jak wpływa na zdrowie?

  Pył saharyjski dociera do Europy, w tym także do Polski, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Afryki Północnej. Temu zjawisku towarzyszy istotny spadek jakości powietrza, czego konsekwencją może być między innymi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego takimi jak astma czy alergia.

 • Tabletka „dzień po” od farmaceuty – czy nastolatka będzie potrzebowała zgody rodzica?

  Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

 • GIF alarmuje – w kwietniu może zabraknąć tych leków w aptekach

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie produktów leczniczych, których może zabraknąć w aptekach w kwietniu 2024 roku. Z dostępnością jakich leków pacjenci będą mieć największy problem?

 • Do jakich specjalistów są obecnie najdłuższe kolejki? Nowe dane NFZ

  Prawie 450 tys. pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej, a ponad 90 tys. oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny – takie dane płyną ze sprawozdania NFZ za ostatni kwartał 2023 roku. Do jakich jeszcze specjalistów i na jakie badania kolejki są najdłuższe?

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

 • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

  Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

 • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

  Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij