Mammografia cyfrowa 3D z tomosyntezą
Ewelina Sochacka

Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet w Polsce i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w tej grupie (zaraz po raku płuc i tchawicy oraz raku jelita grubego). 5-letni wskaźnik przeżycia pacjentek z rakiem piersi wynosi 99%, jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium. Regularne badania przesiewowe w kierunku raka piersi mogą pomóc pacjentkom zidentyfikować guza w momencie, kiedy jego leczenie ma sens.

Badania obrazowe piersi – mammografia 2D i 3D

Obecnie standardem profilaktyki przesiewowej jest dwuwymiarowa (2D) mammografia cyfrowa. Badania pokazują, że mammografia może wykryć około 87% raków piersi. Oznacza to, że około 1 na 8 przypadków może nie zostać wykryty. Cyfrowa tomosynteza piersi, zwana także mammografem 3D, to nowsza technologia badań przesiewowych, która rejestruje zdjęcia rentgenowskie pod różnymi kątami, umożliwiając radiologom oglądanie obrazów 3D tkanki piersi (w przeciwieństwie do pojedynczego obrazu ze standardowego mammogramu 2D).

Które badanie wybrać – mammografię 2D czy 3D?

Niedawno naukowcy przeanalizowali dane dotyczące opieki zdrowotnej w USA, aby ustalić, które z badań – tomosynteza czy mammografia 2D – przyniosły wyższe wskaźniki wykrywania raka. W badaniu tym przeanalizowano przesiewowe badania mammograficzne, które są wykonywane u kobiet bez objawów w celu wczesnego wykrycia raka piersi.

Analizy pokazują, że tomosynteza wiąże się ze wzrostem wykrywalności raka o 21% w porównaniu z mammografią 2D. Wykazano również, że osiąga szczególnie dobre rezultaty diagnostyczne w przypadku młodszych kobiet i tych z gęstym usieciowieniem piersi. Częstsze korzystanie z tej metody obrazowania w ramach badań przesiewowych może zwiększyć wskaźniki przeżywalności raka piersi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Radiology”.

Polecane dla Ciebie

Jak wyglądało badanie obejmujące ponad milion kobiet?

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące opieki zdrowotnej 1 100 447 kobiet w wieku od 40 do 79 lat ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie kobiety zostały przebadane za pomocą mammografii z tomosyntezą 3D lub mammografii 2D w latach 2014–2020. W sumie wykryto 9714 nowotworów: 3421 z mammografii 2D i 6293 z mammografii 3D. Ostatecznie naukowcy odkryli, że tomosynteza ma wskaźnik wykrywania raka na poziomie 5,3 na 1000 badań, podczas gdy mammografia 2D ma wskaźnik wykrywania raka na poziomie 4,5 na 1000 badań.

W porównaniu do mammografii 2D tomosynteza dała również mniej wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Rezultaty te utrzymały się po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających obrazowanie. Badanie wykazało również, że tomosynteza działa podobnie w przypadku kobiet z gęstymi i niegęstymi tkankowo piersiami. Gęste piersi składają się przede wszystkim z tkanki gruczołowej i włóknistej, a mniej z tkanki tłuszczowej. Może to utrudnić odczytanie mammografii i zmniejszyć jej dokładność. Z tego powodu FDA (Agencja Żywności i Leków) wymaga teraz, aby raporty mammograficzne zawierały informację o gęstości piersi.

Potencjał terapeutyczny dla badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Według autorów tych analiz mammografia z tomosyntezą wydaje się być lepsza od standardowej mammografii 2D dla większości kobiet, jednak może być zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy standard opieki w wykrywaniu raka piersi powinien się zmienić. Prowadzone jest właśnie kolejne, duże badanie, w ramach którego kobiety są losowo przydzielane do jednego z rodzajów badań mammograficznych. Wyniki eksperymentu powinny dostarczyć istotnych informacji na temat tego, czy standard w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi powinien ulec zmianie.

  1. Conant E.F. i in., Mammographic Screening in Routine Practice: Multisite Study of Digital Breast Tomosynthesis and Digital Mammography Screenings, „Radiology”, (3) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij