Zmęczone oczy człowieka podczas pracy na komputerze
Natalia Bień

Metoda 20-20-20 – na czym polega?

Metoda 20-20-20 to doskonałe narzędzie w walce z objawami CVS. Na czym polega? Co to jest syndrom widzenia komputerowego? Jak pomóc swoim oczom podczas długotrwałej pracy czy nauki przy komputerze?

CVS – na czym polega?

Zdalna praca czy nauka na komputerze w czasie pandemii COVID-19 zmieniła bezpowrotnie nasz styl pracy. Niektórzy przez cały dzień siedzą przed ekranem komputera, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia, a w szczególności dla naszego wzroku i kręgosłupa. Wszyscy, którzy spędzają wiele godzin na pracy przy komputerze, wiedzą czym jest CVS  syndrom widzenia komputerowego. Jest to zespół zmęczenia narządu wzroku spowodowany długotrwałą pracą przy monitorze komputera czy laptopa.

Nasz wzrok nie jest naturalnie przystosowany do długotrwałego skupiania się na jaskrawych obrazach, które pojawiają się nieustannie na ekranie komputera w bliskiej odległości od oczu. Z tego powodu u większości osób uczących się bądź pracujących przy komputerze pojawiają się objawy świadczące o przemęczeniu oczu. Warto również pamiętać, że podobny wpływ na nasz wzrok ma długotrwałe korzystanie z telefonów komórkowych i telewizorów.

CVS – objawy

Do głównych objawów CVS zaliczamy zespół suchego oka. Podczas pracy przed komputerem czy długotrwałego scrollowania różnych mediów społecznościowych na smartfonie mrugamy rzadziej niż normalnie, co powoduje zakłócenie gospodarki łzowej. Przy każdym mrugnięciu rozprowadzane są łzy, które nawilżają naszą gałkę oczną. Ich niedobór powoduje nadmierne wysuszenie oraz podrażnienie gałki ocznej, co objawia się pieczeniem i dyskomfortem oczu.

W zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić nawet objawy podwójnego widzenia czy światłowstręt. Kolejnym objawem jest zmniejszenie lub utrata akomodacji oka do bliży. Pod pojęciem akomodacja kryje się nic innego jak umiejętność ostrego widzenia. Jeśli pracujemy długo przed ekranem monitora, pojawiają się trudności z zachowaniem ostrości widzenia często połączone z narastającym bólem głowy. Mogą im również towarzyszyć bóle kręgosłupa wywołane nieprawidłową postawą przy pracy.

Powiązane produkty

Przyczyny CVS

Podstawowe przyczyny to: zbyt rzadkie mruganie oczyma, zbyt bliskie lub zbyt dalekie ustawienie monitora podczas pracy, brak przerw w korzystaniu z komputera czy brak lub źle dobrane okulary korygujące do pracy przy komputerze. Duży problem dla naszego wzroku stanowi również niewłaściwe oświetlenie miejsca pracy. Oświetlenie padające na przód monitora powoduje powstawanie odbić i odblasków na ekranie, co męczy wzrok podobnie jak niewłaściwe ustawienie kontrastu oraz jasności samego ekranu.

Metody leczenia

Syndrom widzenia komputerowego nie jest chorobą, lecz dolegliwością wynikającą z długotrwałego przeciążenia narządu wzroku. Pomimo tego nie powinniśmy bagatelizować CVS, ponieważ wieloletnie narażanie narządu wzroku na kontakt z ekranem monitora doprowadzi do powstania trwałych wad wzroku. Leczenie CVS powinno objąć zarówno leczenie objawów, jak i przyczyn, które do niego prowadzą. Z tego powodu tak istotna jest profilaktyka tego schorzenia w postaci odpowiedniej higieny pracy przy komputerze.

Zadbanie o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy oraz postawę w trakcie pracy, odpowiedni dobór okularów korekcyjnych czy regularne przerwy od patrzenia się w monitor to kluczowe czynniki w zapobieganiu rozwoju tego schorzenia. Jeśli codziennie pracujemy przez wiele godzin przy komputerze, powinniśmy regularnie badać stan naszego wzroku u specjalisty, który w razie potrzeby przepisze nam odpowiednie okulary korekcyjne do pracy przy monitorze. Istotne jest również regularne stosowanie kropli nawilżających z kwasem hialuronowym do oczu, które pomogą nam uniknąć zespołu suchego oka.

Metoda 20-20-20 – jak działa?

Na nasze przemęczone oczy świetnie sprawdza się profilaktyka w postaci odpowiedniej organizacji naszej pracy. Należy do niej metoda 20-20-20 polegająca na częstej zmianie pola widzenia naszych oczu. Jest niezwykle prosta i łatwa do zapamiętania. Co 20 minut odrywamy oczy od komputera, patrzymy na coś oddalonego od nas o co najmniej 20 stóp (około 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund, intensywnie przy tym mrugając. Jest to dobra metoda, aby nie tylko zrelaksować wzrok, ale również pomóc odpocząć naszemu mózgowi. Oczywiście jeśli przerwy będą częstsze, spojrzymy dalej i dłużej, to efekty takiej krótkiej przerwy mogą być jeszcze lepsze dla oczu i mózgu.

Jeśli możemy, powinniśmy odejść od komputera, stanąć przy oknie, spojrzeć w dal i skoncentrować swój wzrok na budynku, samochodzie, a najlepiej zielonym rzędzie drzew po drugiej stronie ulicy. Dodatkowo w tym czasie możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń naszego wzroku. Wykonujemy ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej (góra, dół) i poziomej (w prawo i lewo). Następnie weźmy długopis i zakryjmy dłonią jedno oko. Unieśmy długopis na wysokość wzroku, poruszajmy nim w różne strony, starając się podążać za nim wzrokiem. Po minucie zmieniamy oko i powtarzamy ćwiczenia. Możemy też na chwilę zamknąć oczy i spróbować poruszać gałkami ocznymi, co pozwoli zrelaksować mięśnie okoruchowe, aby odpoczęły od nadmiaru bodźców.

Zmęczone oczy w trakcie wyżej wymienionych ćwiczeń mają przez chwilę odpocząć, a my możemy wrócić do pracy z nową energią i za kolejne 20 minut powtórzyć ćwiczenia. Oprócz ćwiczeń narządu wzroku należy również rozruszać się w przerwie, aby zapobiec bólom pleców i bioder wynikającym z nieprawidłowej pozycji siedzenia, która powoduje sztywność mięśni karku, szyi i ramion.

Bardzo dobrze sprawdzają się także okłady z herbaty, świetlika czy rumianku. Parzymy liście herbaty lub ziół, następnie po wystygnięciu płatki nasączone naparem kładziemy na oczach i pozostawiamy na 15 minut. Podobnie skutecznie działają schłodzone w lodówce plastry ogórka położone na oczach przez 5-7 minut. Dodatkowo możemy wspomóc nasz wzrok, prowadząc zdrowy tryb życia i odżywiania. Trzeba zapewnić naszym oczom odpowiednią ilość snu, aby mogły się zregenerować. Jedząc dużo owoców i warzyw, dostarczamy przede wszystkim witaminę A oraz magnez i cynk, które korzystnie wpływają na nasz wzrok. Należy pić również dużo wody w ciągu dnia, gdyż właściwe nawodnienie organizmu zapobiega wysuszeniu i pieczeniu oczu.

Metoda 20-20-20 – skuteczność

Dzięki zastosowaniu tej prostej metody nasze oczy mają przerwę na to, by się zregenerować, a mięśnie okoruchowe rozluźniają się. Badania wykonane w 2013 roku na grupie studentów w USA wykazały, że mieli oni mniej objawów CVS niż ich koledzy, którzy nie odrywali wzroku od komputera. American Optometric Association zaleca stosowanie tej metody jako remedium na rosnącą plagę objawów CVS, zwłaszcza u osób, które spędzają wiele godzin przed ekranem smartfonu – czyli u dzieci i młodzieży.

 1. Randolph SA. Computer Vision Syndrome. Workplace Health Saf. 2017 Jul;65(7):328. doi: 10.1177/2165079917712727. PMID: 28628753.
 2. Rosenfield M. Computer vision syndrome: a review of ocular causes and potential treatments. Ophthalmic Physiol Opt. 2011 Sep;31(5):502-15. doi: 10.1111/j.1475-1313.2011.00834.x. Epub 2011 Apr 12. PMID: 21480937.
 3. Talens-Estarelles C, Cerviño A, García-Lázaro S, Fogelton A, Sheppard A, Wolffsohn JS. The effects of breaks on digital eye strain, dry eye and binocular vision: Testing the 20-20-20 rule. Cont Lens Anterior Eye. 2022 Aug 10:101744. doi: 10.1016/j.clae.2022.101744. Epub ahead of print. PMID: 35963776.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij