Kobieta leżąca na podłodze w napadzie padaczkowym
Dominika Rynkiewicz

Jak zareagować, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?

Atak padaczki to sytuacja, której świadkiem może stać się każdy z nas, w dosłownie każdym momencie codziennego życia. Może się okazać, że będziemy jedynymi ludźmi w bezpośrednim otoczeniu chorej osoby i od nas będzie zależeć jej bezpieczeństwo. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować.

Jak wygląda napad padaczkowy?

Napady padaczkowe mogą objawiać się różnorako, chociaż najczęściej utożsamia się je z drgawkami, czyli napadami toniczno-klonicznymi. Dodatkowymi objawami występującymi podczas napadu są: utrata przytomności, prężenie ciała, toczenie piany z ust, sinienie i brak kontroli nad zwieraczami skutkujący bezwiednym oddaniem moczu. Po ustąpieniu drgawek, które najczęściej trwają do 2-3 minut, pacjent najczęściej jest wyczerpany i skarży się na bolesność mięśni.

Co ciekawe, napad padaczkowy może objawić się również jedynie upuszczeniem przedmiotu trzymanego w dłoni lub chwilowym brakiem kontaktu z otoczeniem. Takie napady trwają najczęściej kilkanaście sekund i są niegroźne, ponieważ nie towarzyszą im ani drgawki, ani utrata przytomności.

Dlaczego powinniśmy pomóc?

Osoba doświadczająca napadu padaczkowego, głównie pod postacią napadu uogólnionego z drgawkami, nie jest w stanie panować nad własnym ciałem, a nawet może stracić przytomność. Pacjentowi towarzyszy wówczas lęk i niemoc. Z tego względu bardzo istotne jest udzielenie mu wsparcia psychicznego i ochronienie go przed przedmiotami mogącymi wywołać obrażenia podczas napadu drgawek, a także wezwanie karetki w razie potrzeby.

Bierna postawa obserwatora może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu osoby chorej na padaczkę.

Polecane dla Ciebie

Jakie kroki należy podjąć?

Przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Nasza panika i nadmierne emocje wprowadzą chaos do naszego postępowania i wywołają dodatkowy dyskomfort u poszkodowanego.

Ponadto, pomagając innym, musimy w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo – czyli ocenić, czy otoczenie chorego jest dla nas bezpieczne i czy możemy się do niego zbliżyć.

Dopiero wówczas należy przejść do konkretnych kroków mających na celu pomoc osobie w trakcie napadu padaczkowego.

  • Nie przemieszczaj chorego, chyba że znajduje się w miejscu bezpośrednio zagrażającym jego bezpieczeństwu (np. ruchliwa ulica, schody).
  • Zabezpiecz otoczenie chorego, usuń z jego zasięgu wszelkie ostre i niebezpieczne przedmioty mogące wywołać obrażenia ciała, a także zabezpiecz go przed upadkiem.
  • Poluźnij kołnierzyk/krawat chorego i usuń ciała obce z jego ust (np. sztuczną szczękę).
  • Maksymalizuj komfort chorego, zadbaj, aby w jego otoczeniu nie gromadziły się zbędne osoby.
  • Gdy napad ustanie, ułóż chorego w pozycji bezpiecznej, upewnij się, że oddycha i pomóż mu pozbyć się nadmiaru śliny z jamy ustnej, delikatnie kierując jego twarz ku ziemi.
  • Pozwól odpocząć choremu i pozostań z nim tak długo, aż jego stan wróci do normy.

Nigdy nie wiemy, jak długo potrwa napad padaczkowy, aczkolwiek najczęściej nie jest on dłuższy niż 2-3 minuty. Ponadto po jego ustąpieniu należy zachować czujność, ponieważ drgawki mogą nawracać. W trakcie opieki nad poszkodowanym warto zbierać informacje odnośnie jego choroby, przyjmowanych przez niego leków i substancji psychoaktywnych, ogólnego stanu zdrowia, a także mierzyć czas trwania napadu, ponieważ będą to istotne informacje dla służb medycznych.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i sposobów leczenia padaczki na DOZ.pl

Czego nie wolno robić z chorym podczas napadu padaczkowego?

Pomagając poszkodowanemu będącemu w trakcie napadu padaczkowego, powinniśmy mieć z tyłu głowy hasło: po pierwsze nie szkodzić. Pewne działania, które kilkadziesiąt lat temu były uznawane za właściwe, mogą spowodować szkodę dla chorego. Oto czego nie wolno nam robić:

  • Nigdy nie należy wkładać do ust chorego żadnych przedmiotów – grozi to zachłyśnięciem i zablokowaniem jego dróg oddechowych.
  • Zabronione jest podawanie leków doustnych, pokarmów i napojów osobie będącej w trakcie i bezpośrednio po napadzie padaczkowym – to również grozi zachłyśnięciem.
  • Nie należy przyciskać do ziemi chorego z drgawkami – możemy tym spowodować większe obrażenia ciała niż te wywołane napadem padaczkowym.
Powinniśmy również powstrzymać się od komentarzy mogących wprawić chorego w zakłopotanie, robienia zdjęć i innych niekulturalnych zachowań.

Czy zawsze musimy wezwać karetkę?

Profesjonalnej pomocy medycznej nie musimy wzywać, jeżeli napad jest krótki, wystąpił u osoby leczącej się na padaczkę i jeśli jej stan szybko wrócił do normy. Nasz niepokój i odruch zadzwonienia pod 112 powinny wzbudzić np.:

  • napad padaczkowy trwający dłużej niż 5 minut,
  • wystąpienie kolejnych drgawek tuż po ustąpieniu pierwszego napadu,
  • brak powrotu oddechu lub świadomości chorego po ustąpieniu drgawek,
  • długa rekonwalescencja i osłabienie chorego po napadzie,
  • zranienia i urazy, które pojawiły się u chorego w czasie trwania drgawek.

Karetkę należy również wezwać, jeżeli drgawki dowolnego pochodzenia wystąpiły u:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby, która zażyła uprzednio substancje psychoaktywne,
  • pacjenta chorego na cukrzycę,
  • danej osoby pierwszy raz,
  • dziecka z wysoką gorączką.

Miejmy na uwadze, że zespół medyczny leczy pacjenta nie tylko na podstawie jego objawów, ale również opierając się o relację świadków zdarzenia. Z tego względu powinniśmy zawsze przekazywać ratownikom medycznym rzetelne dane i nie zatajać żadnych informacji.

  1. J. Jędrzejczak, Postępowanie w stanie padaczkowym u dorosłych, Neurologia po Dyplomie 2011; 6 (1): 53-61.
  2. General First Aid for All Seizure Types, [online] https://www.epilepsy.com/recognition/seizure-first-aid [dostęp: 24.02.2023].
  3. Atak padaczki: udziel pomocy, [online] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/atak-padaczki-udziel-pomocy [dostęp: 24.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • Choroba Gauchera – objawy, diagnostyka i leczenie

    Lizosomy to organelle komórkowe, w których znajdują się liczne enzymy hydrolityczne odpowiedzialne za rozkład wielu substancji. Niedobór chociaż jednej z tych hydrolaz prowadzi do kumulowania się nieporządanych cząsteczek, w wyniku czego komórki powiększają się, a ich funkcjonowanie zostaje zaburzone. Genetycznie uwarunkowane choroby spowodowane upośledzeniem lizosomów określa się jako lizosomalne choroby spichrzeniowe, a choroba Gauchera jest najczęstszą w tej grupie.

  • Co to jest zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP)? Jak ją rozpoznać i leczyć?

    Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) jest nabytą mikroangiopatią zakrzepową. Oznacza to, że u dotychczas zdrowej osoby odkładają się agregaty płytek krwi (trombocytów) w drobnych naczyniach krwionośnych. Proces ten może prowadzić do niedoboru trombocytów na skutek ich nadmiernego zużycia oraz do niedokrwienia wielu narządów z powodu zablokowania przepływu krwi w kapilarach. TTP zalicza się do chorób autoimmunologicznych i występuje trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  • Zespół antyfosfolipidowy – co to jest? Jak go rozpoznać i leczyć?

    Młodym ludziom często wydaje się, że są odporni na wszelkie choroby, mają wręcz poczucie nieśmiertelności. Zawałów, udarów czy zatorowości płucnej spodziewamy się głównie u starszych pacjentów, których styl życia przez wiele lat był nieprawidłowy. Wielkie zaskoczenie i ogrom pytań wywołują nagłe hospitalizacje osób w kwiecie wieku oraz wielokrotne poronienia u dotychczasowo zdrowych kobiet. Jedną z odpowiedzi może być zespół antyfosfolipidowy.

  • Dziedziczenie raka – czy nowotwór można odziedziczyć po przodkach?

    Za sprawą coraz większego narażenia społeczeństwa na czynniki mutagenne i z powodu wydłużenia się średniej długości życia rak jest obecnie bardzo częstą przyczyną śmierci. Wobec tego choroby nowotworowe są aktualnie jednym z czołowych przedmiotów zainteresowania naukowców. Szczególny nacisk jest kładziony na poznawanie przyczyn zachorowania na raka, rozwijanie metod diagnostyki i tworzenie skutecznych leków o niskim nasileniu działań niepożądanych.

  • Niewydolność wątroby – objawy, przyczyny i leczenie

    Wątroba jest centrum metabolicznym naszego organizmu. Do jej funkcji zalicza się syntezę wielu białek i glukozy, przekształcanie szkodliwych metabolitów do ich neutralnych form, magazynowanie witamin i innych substancji, a także produkcję ciepła. Wszechstronność wątroby sprawia, że niemożliwe jest jej zastąpienie. W związku z tym jedyną skuteczną formą leczenia w przypadku skrajnej niewydolności wątroby jest przeszczep tego narządu.

  • Wady wzroku kwalifikujące do noszenia soczewek

    Mimo że zwolenników okularów nie brakuje, coraz większą popularność zyskują szkła kontaktowe. Przypisuje się im lepsze walory estetyczne i większy komfort stosowania, a nieraz wybór soczewek jest podyktowany konkretnymi wskazaniami medycznymi.

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij