Nastolatek walczący z uzależnieniem od narkotyków
Weronika Grzywna

Co to jest bad trip i na czym polega?

Bad trip (z ang. zła podróż) to zjawisko opisujące trudne i nieprzyjemne doświadczenia spowodowane zażyciem substancji psychoaktywnych. Ich znajomość pozwala rozpoznać osobę w stanie po zażyciu narkotyków. Niniejszy tekst pod żadnym pozorem nie zachęca do konsumpcji takich substancji. Ma on charakter wyłącznie informacyjny, opisujący zjawisko, jakim jest bad trip. Jak wygląda bad trip? Jak zachowuje się osoba doświadczająca tzw. „złej podróży”?

Co to jest bad trip?

Bad trip to potoczne określenie opisujące doświadczenie psychodeliczne, związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, takich jak psylocybina czy LSD. Zjawisko to nazywane jest „bad trip”, czyli złą podróżą, ponieważ po zażyciu psychodelików dana osoba może zacząć postrzegać świat, jakby był dla niej zupełnie obcą, nową krainą.

Jednym z najwcześniej udokumentowanych bad tripów była historia opisana przez Alberta Hofmanna, chemika, który odkrył LSD. Wówczas naukowiec opisał swój bad trip po przyjęciu LSD. Od czego zależy bad trip? Nie da się przewidzieć tego, jak dana substancja psychoaktywna wpłynie na nasz organizm, w związku z czym objawy bad tripu mogą być różne i mieć odmienne nasilenie w zależności zarówno od indywidualnego przypadku, jak i przyjętej dawki narkotyku.

Wobec tego objawy bad tripu mogą być łagodne, ale też przerażające i przytłaczające. Zakłada się, że nasilenie doświadczeń może mieć miejsce w przypadku przebywania w otoczeniu nadmiernie stymulującym, zażywania alkoholu czy większych dawek substancji psychoaktywnej, a także mieszania różnych rodzajów narkotyków.

Wśród typowych objawów bad tripu wymienia się:

  • powiększone źrenice,
  • halucynacje, np. zniekształcenia postaci lub przedmiotów, a także widzenie nieistniejących obiektów,
  • napady paniki,
  • kołatanie serca,
  • nadmierne pocenie się,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu.

Co zrobić, gdy ma się bad trip?

Jeżeli znajdziesz się w pobliżu osoby, która ma tzw. bad trip, wówczas nie należy jej zostawiać samej. Takiej osobie należy zapewnić bezpieczeństwo, najlepiej zabierając ją w dobrze znane środowisko. Miejsca hałaśliwe, takie jak ruchliwa ulica czy dyskoteka, mogą jedynie nasilić nieprzyjemne objawy. Osoby, które w trakcie bad tripu panikują, są przerażone lub mają halucynacje, mogą również zrobić sobie krzywdę, dlatego należy je cały czas pilnować.

Osoba na tzw. bad tripie powinna także przyjąć bezpieczną pozycję. W szczególności ma to znaczenie w przypadku wystąpienia objawów takich jak wymioty. Wówczas należy ułożyć daną osobę w takiej pozycji, która wykluczy możliwość zakrztuszenia się wymiocinami.

Jeżeli objawy bad tripu utrzymują się przez długi czas lub są bardzo niepokojące, wtedy należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do lekarza. Niektóre leki mogą bowiem powstrzymać objawy bad tripu, ale mogą być one podawane wyłącznie przez i pod opieką lekarza.

Powiązane produkty

Jak długo trwa bad trip?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa bad trip. Wszystko zależy od przyjętej substancji psychoaktywnej oraz jej ilości. Niektóre substancje psychoaktywne działają przez ok. 15 minut. Po innych zaś bad trip może trwać nawet godzinami.

Bad trip po marihuanie – czy występuje?

Osoby, które stosują marihuanę, deklarują, że w niektórych przypadkach bad trip jest możliwy po jej zażyciu. Zazwyczaj bad trip pojawia się u osób, które zażyły zbyt dużą ilość marihuany w szybkim czasie, stosowały silne odmiany marihuany, spożywały alkohol przed paleniem marihuany lub przyjmowały leki, które mogą wchodzić w interakcję z narkotykiem.

Bad trip po marihuanie jest natomiast podobny do stanu upojenia alkoholowego spowodowanego spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. Osoby doświadczające bad tripu po paleniu marihuany odczuwają objawy, takie jak m.in. zawroty głowy, przyspieszone tętno, wymioty, mdłości, ataki paniki, stany lękowe, a nawet halucynacje w cięższych przypadkach.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE NAJPROSTSZYM SPOSOBEM NA UNIKNIĘCIE BAD TRIPU JEST NIEPRZYJMOWANIE NARKOTYKÓW I INNYCH NIELEGALNYCH ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH, KTÓRE MOGĄ MIEĆ FATALNE SKUTKI DLA ZDROWIA I ZAGRAŻAĆ ŻYCIU
  1. Hofmann, A. (2020). LSD: My Problem Child. Oxford.
  2. Breeksema, J., Niemeijer, A., Krediet, E., Vermetten, E., Schoevers, R. Psychedelic treatments for psychiatric disorders: A systematic review and thematic synthesis of patient experiences in qualitative. CNS Drugs, 34(9), 925–946.
  3. Ona, G. (2018). Inside bad trips: Exploring extra-pharmacological factors. J Psychedelic Stud, 2, 1.
  4. Gashi, L. i in. (2021. Making "bad trips" good: How users of psychedelics narratively transform challenging trips into valuable experiences). International Journal of Drug Policy, 87.
  5. Hartney, E., What Is a Bad Trip?, [online] https://www.verywellmind.com/what-is-a-bad-trip-22071 [dostęp: 21.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl