Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko otyłości wśród kobiet?
Od ostatnich dziesięcioleci otyłość jest problemem zdrowotnym, który zajmuje znaczące miejsce na arenie międzynarodowej ze względu na to, że coraz więcej osób nie prowadzi zdrowego stylu życia, nie stosuje zbilansowanej diety i nie angażuje się w regularne ćwiczenia.
Dlaczego otyłość jest groźna?
Otyłość wynika z niezdrowego stylu życia i ubogiej diety. Jest groźna, ponieważ może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia, zaburzeń lipidowych, zaburzeń oddychania i niektórych nowotworów. Osoby otyłe są również bardziej narażone na wystąpienie depresji, problemów z poczuciem własnej wartości i wyższego ryzyka śmierci. Otyłość może również skrócić długość życia osoby o około 8–10 lat.
Zanieczyszczenia powietrza wpływają na wskaźnik masy ciała
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan wykazały, że zanieczyszczenia powietrza mogą być jednym z czynników wpływających na wskaźnik masy ciała, obwód talii i zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet.
Kobiety w wieku ok. 50 lat, które przebywały w obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, odnotowały wzrost wymiarów i składu ciała, powiedział Xin Wang – epidemiolog z U-M School of Public Health i główny autor badania. Analiza wykazała, że długotrwała ekspozycja na wyższy poziom drobnych cząstek, dwutlenku azotu i ozonu mogła przyczynić się do tego wzrostu.
Wyniki badań ukazały się na łamach czasopisma „Diabetes Care”.
Jak przebiegało badanie? Co sprawdzali naukowcy?
1654 kobiet z całego kraju, o średnim wieku bliskim 50 lat, było monitorowanych w okresie od 2000 do 2008 w ramach badania dotyczącego zdrowia kobiet.
Naukowcy dzięki powiązaniu adresów mieszkalnych z hybrydowymi szacunkami stężeń zanieczyszczeń sprawdzili, jak roczne narażenie na zanieczyszczenie powietrza wpływa na wymiary i skład ciała osób. Dodatkowo zbadali, czy jest to zależne od stopnia aktywności fizycznej.
Jak zapobiec skutkom narażenia na zanieczyszczenia w powietrzu?
Eksperymenty badawcze przeprowadzone przez naukowców wykazały, że duża ilość aktywności fizycznej – zależna od częstotliwości ćwiczeń, czasu ich trwania oraz odczuwalnego wysiłku – może skutecznie zmniejszyć skutki narażenia na zanieczyszczenie powietrza i wpłynąć na skład ciała.
Główny autor badania powiedział, że ze względu na fakt, iż badanie koncentrowało się na kobietach w wieku średnim, nie można ich wyników stosować do mężczyzn lub kobiet w innych grupach wiekowych.
Jak możesz zapobiec otyłości?
- Spożywaj odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w różnorodne warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, nienasycone tłuszcze i białko. Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, słodkich napojów i żywności o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu i soli.
- Ćwicz regularnie. Ustal cel, aby ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu. Upewnij się, że Twoje ćwiczenia obejmują ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze, a także ćwiczenia siłowe, które wspomagają budowanie mięśni.
- Znajdź zdrową rutynę snu. Wysypiaj się każdego dnia, aby zapobiec nadmiernemu apetytowi i wspomóc metabolizm.
- Utrzymuj zdrowe nawyki żywieniowe, unikając podjadania i jedząc regularne, zbilansowane posiłki.
- Unikaj stresu i naucz się technik relaksacyjnych, takich jak joga i medytacja. Stres może prowadzić do podjadania i przyrostu masy ciała.