kobieta praktykująca jogę w domu na macie
Arkadiusz Dąbek

Joga poprawia zdrowie układu krążenia i samopoczucie

Trwające trzy miesiące badanie pilotażowe pacjentów z nadciśnieniem wykazało, że włączenie jogi do regularnych ćwiczeń fizycznych wspiera układ sercowo-naczyniowy i dobre samopoczucie. Uprawianie jogi nie tylko obniżyło skurczowe ciśnienie krwi i spoczynkowe tętno, ale poprawiło również 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe.

Czym jest joga?

Joga to system filozoficzny i praktyka fizyczna wywodzące się z Indii. Ma ona na celu poprawę zdrowia i dobrostanu fizycznego i psychicznego poprzez kontrolowanie ciała i umysłu. Praktyka jogi obejmuje serię ćwiczeń fizycznych (tzw. asan), oddechowych (pranajamy) i medytacyjnych, które rozluźniają ciało, poprawiają koordynację, elastyczność i siłę, a także pomagają w osiągnięciu równowagi i spokoju umysłu. W wielu krajach joga jest popularna jako forma ćwiczeń fizycznych i relaksu, ale może być również traktowana jako głębsza droga duchowa.

Ponieważ praktyka jogi staje się powszechną formą ćwiczeń, rośnie liczba badań nad jogą. W jednej z najnowszych prac wykazano, że joga wspiera zdrowie układu krążenia oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wyniki badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców ukazały się na łamach czasopisma „Canadian Journal of Cardiology”.

Ryzyko sercowo-naczyniowe – co to takiego?

Celem tego badania było ustalenie, czy dodanie jogi do regularnych ćwiczeń fizycznych zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Warto wiedzieć, że ryzyko sercowo-naczyniowe jest przybliżoną oceną prawdopodobieństwa, że u pacjenta w ciągu następnych 10 lat wystąpią groźne powikłania nadciśnienia tętniczego. Do tych powikłań zalicza się np. udar mózgu lub zawał serca, a nawet śmierć.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Badacze zrekrutowali 60 osób, u których wcześniej zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi i zespół metaboliczny. Uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy, które wykonywały 15 minut jogi (grupa 1) lub rozciągania (grupa 2) oprócz 30 minut ćwiczeń aerobowych 5 razy w tygodniu.

U osób badanych mierzono ciśnienie krwi, antropometrię, białko C-reaktywne o wysokiej czułości, poziom glukozy i lipidów, a także notowano wyniki oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kwadrans jogi dziennie może obniżyć ciśnienie krwi

Po 3 miesiącach u osób z nadciśnieniem nastąpił spadek spoczynkowego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, średniego ciśnienia tętniczego krwi oraz częstości akcji serca w obu grupach. Jednak skurczowe ciśnienie krwi zostało obniżone o 10 mmHg podczas jogi w porównaniu z 4 mmHg podczas rozciągania.

W grupie, która włączyła do swoich ćwiczeń praktykę jogi, zmniejszyło się również tętno spoczynkowe i 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe oceniane za pomocą oceny ryzyka Reynoldsa.

Dlaczego joga może zmniejszać ciśnienie krwi?

Z wypowiedzi kardiologa, dr. Leonarda Pianko z Florydy, który komentował wyniki badań, możemy dowiedzieć się, jaki mechanizm może odpowiadać za pozytywny wpływ jogi na układ krążenia. Nadnercza produkujące hormony walki lub ucieczki zwiększają zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi. Joga może obniżyć poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu, zmniejszając w ten sposób ciśnienie krwi. Ćwiczenia z dodatkiem jogi mogą modulować te hormony do poziomu spokoju.

Sprawdź na DOZ.pl: Sprzęt i akcesoria do jogi

Podsumowując, badanie pokazało, że praktyka jogi może być zdrowszym dodatkiem do ćwiczeń aerobowych niż po prostu rozciąganie mięśni, jednak wciąż potrzeba więcej badań w tym kierunku.

 1. Adding yoga to regular exercise improves cardiovascular health and wellbeing, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221208085826.htm [dostęp:] 28.12.2022.
 2. A. Pandey, A. Pandey, A. Sh. Pandey, A. Bonsignore, A. Auclair, P. Poirier, Impact of Yoga on Global Cardiovascular Risk as an Add-On to a Regular Exercise Regimen in Patients With Hypertension, „Canadian Journal of Cardiology”, nr 7 2022.
 3. Hypertension: Can 15 minutes of yoga a day help control blood pressure?, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/hypertension-can-15-minutes-of-yoga-a-day-help-control-blood-pressure#The-impact-of-high-blood-pressure [dostęp:] 28.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij