kobieta praktykująca jogę w domu na macie
Arkadiusz Dąbek

Joga poprawia zdrowie układu krążenia i samopoczucie

Trwające trzy miesiące badanie pilotażowe pacjentów z nadciśnieniem wykazało, że włączenie jogi do regularnych ćwiczeń fizycznych wspiera układ sercowo-naczyniowy i dobre samopoczucie. Uprawianie jogi nie tylko obniżyło skurczowe ciśnienie krwi i spoczynkowe tętno, ale poprawiło również 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe.

Czym jest joga?

Joga to system filozoficzny i praktyka fizyczna wywodzące się z Indii. Ma ona na celu poprawę zdrowia i dobrostanu fizycznego i psychicznego poprzez kontrolowanie ciała i umysłu. Praktyka jogi obejmuje serię ćwiczeń fizycznych (tzw. asan), oddechowych (pranajamy) i medytacyjnych, które rozluźniają ciało, poprawiają koordynację, elastyczność i siłę, a także pomagają w osiągnięciu równowagi i spokoju umysłu. W wielu krajach joga jest popularna jako forma ćwiczeń fizycznych i relaksu, ale może być również traktowana jako głębsza droga duchowa.

Ponieważ praktyka jogi staje się powszechną formą ćwiczeń, rośnie liczba badań nad jogą. W jednej z najnowszych prac wykazano, że joga wspiera zdrowie układu krążenia oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wyniki badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców ukazały się na łamach czasopisma „Canadian Journal of Cardiology”.

Ryzyko sercowo-naczyniowe – co to takiego?

Celem tego badania było ustalenie, czy dodanie jogi do regularnych ćwiczeń fizycznych zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Warto wiedzieć, że ryzyko sercowo-naczyniowe jest przybliżoną oceną prawdopodobieństwa, że u pacjenta w ciągu następnych 10 lat wystąpią groźne powikłania nadciśnienia tętniczego. Do tych powikłań zalicza się np. udar mózgu lub zawał serca, a nawet śmierć.

Jak przebiegało badanie?

Badacze zrekrutowali 60 osób, u których wcześniej zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi i zespół metaboliczny. Uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy, które wykonywały 15 minut jogi (grupa 1) lub rozciągania (grupa 2) oprócz 30 minut ćwiczeń aerobowych 5 razy w tygodniu.

U osób badanych mierzono ciśnienie krwi, antropometrię, białko C-reaktywne o wysokiej czułości, poziom glukozy i lipidów, a także notowano wyniki oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kwadrans jogi dziennie może obniżyć ciśnienie krwi

Po 3 miesiącach u osób z nadciśnieniem nastąpił spadek spoczynkowego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, średniego ciśnienia tętniczego krwi oraz częstości akcji serca w obu grupach. Jednak skurczowe ciśnienie krwi zostało obniżone o 10 mmHg podczas jogi w porównaniu z 4 mmHg podczas rozciągania.

W grupie, która włączyła do swoich ćwiczeń praktykę jogi, zmniejszyło się również tętno spoczynkowe i 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe oceniane za pomocą oceny ryzyka Reynoldsa.

Dlaczego joga może zmniejszać ciśnienie krwi?

Z wypowiedzi kardiologa, dr. Leonarda Pianko z Florydy, który komentował wyniki badań, możemy dowiedzieć się, jaki mechanizm może odpowiadać za pozytywny wpływ jogi na układ krążenia. Nadnercza produkujące hormony walki lub ucieczki zwiększają zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi. Joga może obniżyć poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu, zmniejszając w ten sposób ciśnienie krwi. Ćwiczenia z dodatkiem jogi mogą modulować te hormony do poziomu spokoju.

Sprawdź na DOZ.pl: Sprzęt i akcesoria do jogi

Podsumowując, badanie pokazało, że praktyka jogi może być zdrowszym dodatkiem do ćwiczeń aerobowych niż po prostu rozciąganie mięśni, jednak wciąż potrzeba więcej badań w tym kierunku.

  1. Adding yoga to regular exercise improves cardiovascular health and wellbeing, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221208085826.htm [dostęp:] 28.12.2022.
  2. A. Pandey, A. Pandey, A. Sh. Pandey, A. Bonsignore, A. Auclair, P. Poirier, Impact of Yoga on Global Cardiovascular Risk as an Add-On to a Regular Exercise Regimen in Patients With Hypertension, „Canadian Journal of Cardiology”, nr 7 2022.
  3. Hypertension: Can 15 minutes of yoga a day help control blood pressure?, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/hypertension-can-15-minutes-of-yoga-a-day-help-control-blood-pressure#The-impact-of-high-blood-pressure [dostęp:] 28.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.