śpiące dziecko w łóżku
Arkadiusz Dąbek

Jak brak snu u dziecka wpływa na rozwój jego mózgu?

Dzieci, które się nie wysypiają, mogą doświadczać szkodliwego wpływu na rozwój mózgu i zdolności poznawcze, który utrzymuje się w czasie. Co zatem robić, aby zachować właściwą higienę snu u dziecka? Sprawdzamy najnowsze doniesienia ze świata nauki.

Badania wykazały, że sen dziecka trwający mniej niż 9 godzin wiąże się z trudnościami poznawczymi, problemami psychicznymi i mniejszą ilością substancji szarej w niektórych regionach mózgu.

Mało snu a problemy zdrowotne u dzieci

Dzieci w wieku szkoły podstawowej przesypiające mniej niż dziewięć godzin na dobę wykazują znaczące różnice w niektórych regionach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, inteligencję i dobre samopoczucie w porównaniu z tymi, które przesypiają zalecane dziewięć do 12 godzin na dobę. To wniosek z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM). 
 
Jakie problemy towarzyszyły dzieciom, którym brakowało snu? Badacze wymieniali m.in. depresję, lęk i zachowania impulsywne. Nieodpowiedni wypoczynek również był związany z trudnościami poznawczymi dotyczącymi pamięci, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Publikacja ukazała się na łamach „Lancet Child & Adolescent Health”.

Długoterminowe szkody niewystarczającej ilości snu u dzieci

Żeby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dane, które zostały zebrane od ponad 8 tys. dzieci w wieku od 9 do 10 lat, które zostały zapisane do badania Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Zbadali obrazy MRI, dokumentację medyczną i ankiety wypełnione przez uczestników oraz ich opiekunów. Badanie zostało sfinansowane przez National Institutes of Health (NIH) i jest największym długoterminowym studium rozwoju mózgu i zdrowia dzieci w USA.
 
Eksperci stwierdzili, że dzieci, które miały niewystarczającą ilość snu, mniej niż dziewięć godzin na noc, na początku badania miały mniejszą ilość istoty szarej lub mniejszą objętość w niektórych obszarach mózgu odpowiedzialnych za uwagę, pamięć i kontrolę hamowania. Tę grupę oczywiście porównano z tymi dziećmi, które miały zdrowe nawyki snu. Co więcej, owe różnice utrzymywały się po dwóch latach, a to sugeruje długoterminowe szkody dla tych, którzy nie wysypiają się odpowiednio.

W ocenach uzupełniających zespół badawczy stwierdził, że uczestnicy z grupy o wystarczającym cyklu snu mieli tendencję do stopniowego zmniejszania liczby godzin snu w ciągu dwóch lat. Zjawisko to jest zwyczajne, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Jednak wzorce snu uczestników z grupy o niewystarczającej liczbie godzin snu nie uległy większym zmianom.
 
Dodatkowo z relacji ekspertów dowiadujemy się, że naukowcy starali się dopasować obie grupy tak blisko, jak to tylko możliwe, aby pomóc nam pełniej zrozumieć długoterminowy wpływ zbyt małej liczby godzin snu na mózg nastolatka. Specjaliści wyrażają potrzebę dodatkowych studiów, aby potwierdzić swoje odkrycie i zobaczyć, czy jakiekolwiek interwencje mogą poprawić nawyki dotyczące snu i odwrócić deficyty neurologiczne.

Powiązane produkty

Ile powinno spać dziecko?

Jakie są aktualne zalecenia dla długości snu dla dzieci? Amerykańska Akademia Medycyny Snu radzi, aby dzieci w wieku od 6 do 12 lat regularnie spały od 9 do 12 godzin na dobę.  

W świetle najnowszych wyników badań warto zachęcić rodziców do promowania dobrych nawyków dotyczących snu u swoich dzieci. Wśród wskazówek Amerykańskiej Akademii Pediatrii na to, jak zadbać o właściwy sen dziecka, znajdują się m.in.:

  • uczynienie odpowiedniej długości snu priorytetem rodziny,
  • trzymanie się regularnej rutyny snu,
  • zachęcanie do aktywności fizycznej w ciągu dnia,
  • ograniczenie czasu spędzanego przy ekranie i całkowite wyeliminowanie ekranów na godzinę przed snem.
  1. F.N. Yang, W. Xie, Z. Wang, Effects of sleep duration on neurocognitive development in early adolescents in the USA: a propensity score matched, longitudinal, observational study, „The Lancet Child & Adolescent Health”, 2022.
  2. Children who lack sleep may experience detrimental impact on brain and cognitive development that persists over time: Research finds getting less than nine hours of sleep nightly associated with cognitive difficulties, mental problems, and less gray matter in certain brain regions, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220730125455.htm [dostęp:] 07.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij