Kobieta siedzi przy stole pełnym warzyw, jedząc sałatkę
Arkadiusz Dąbek

„Roślinne mięso” zdrowsze od prawdziwego mięsa? Najnowsze wyniki badań

W ramach projektu zespół prowadzony przez dr Bryant z University of Bath dokonał przeglądu kilkudziesięciu badań dotyczących wpływu alternatywnych produktów mięsnych i mlecznych pochodzenia roślinnego na czynniki zdrowotne i środowiskowe. Wyniki analiz jasno pokazują, że alternatywne dla mięsa produkty roślinne są zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż te, które pochodzą od zwierząt. Z czego wynikają te zależności?

W ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie wzrosła popularność produktów, które są roślinną alternatywą dla klasycznych produktów mięsnych i wytworem producentów żywności, którzy nieustannie powiększają swoją ofertę, ku uciesze wegan i wegetarian. Naukowcy z University of Bath znaleźli dowody na to, że produkty roślinne nie tylko lepiej wpływają na nasze zdrowie, ale także na otaczające środowisko.

„Roślinne mięso” i „wegański nabiał” – czym są te produkty?

Produkty alternatywne względem mięsa pojawiły się na rynku w latach 60. XX wieku i wówczas były produkowane tylko z soi, do którego w późniejszych latach dołączyło tak zwane teksturowane białko roślinne, TVP (ang. Texturized Vegetable Protein).

Obecnie, producenci alternatywnych produktów mięsnych na bazie roślin wykorzystują do ich wytworzenia składniki, takie jak soja, białka grochu, oleje, skrobia ziemniaczana oraz różne spoiwa i środki nadające tej żywności smak i strukturę prawdziwych produktów odzwierzęcych i mięsnych. Zwykłe mleko czy kotlety sojowe nie robią już na nikim wrażenia. Sklepowe półki pełne są wegańskich jogurtów, serów, twarogów, masła, wędlin, kiełbasek, parówek, napojów ryżowych, owsianych, migdałowych i innych.

Badania naukowe nad roślinnymi produktami alternatywnymi

W ramach analiz dr Bryant i jego zespół z University of Bath  dokonali przeglądu 43 badań dotyczących wpływu alternatywnych produktów mięsnych i mlecznych pochodzenia roślinnego na czynniki zdrowotne i środowiskowe. Przeprowadzano również ankietę wśród konsumentów, oceniając ich postawę względem tego rodzaju żywności. 90% spośród badanych osób były to osoby, które sporadycznie spożywały klasyczne produkty mięsne, określając się mianem flexitarian. Naukowcy, podsumowując preferencje konsumenckie, doszli także do wniosku, że wybierając „mięsne” produkty roślinne, kierowali się oni głównie podobieństwem smaku, konsystencji do prawdziwego mięsa. Nie bez znaczenia była również cena.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, czym jest flexitarianizm

Powiązane produkty

Czy roślinne substytuty są zdrowe?

Według dr Bryanta celem tego badania było zbadanie wpływu alternatywnych produktów pochodzenia roślinnego na zdrowie człowieka i zrównoważone środowisko.

Wyniki analiz jasno pokazują, że produkty te są zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż te, które pochodzą od zwierząt. Mogą pomóc obniżyć emisję gazów cieplarnianych, wymagają mniej wody, mniejszych powierzchni gruntów, a także powodują redukcję zanieczyszczeń przemysłowych.

Odkryto również, że do produktów roślinnych łatwiej dodawać różne rodzaje substancji wzbogacających – aminokwasy, witaminy czy przeciwutleniacze, które wywołują dodatkowe korzyści zdrowotne. W raporcie wskazuje się również korzyści dietetyczne, jakie mogą wynikać ze spożywania roślinnych alternatyw, szczególnie istotnych dla osób z nadwagą i tych otyłych. Wynika to z wysokiej ilości błonnika zawartego w tych produktach. Błonnik zwiększa uczucie sytości przy zredukowanej ilości kalorii w diecie. Ponadto wpływa na insulinowrażliwość organizmu, poprawiając ją. Wskazuje się także, że roślinne zamienniki pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i poprawiają mikrobiotę jelit.

Naukowcy podkreślają także, że alternatywne produkty à la mięsne mają także swoje wady i są nimi najczęściej dodatki, które producenci „pakują” w te produkty. Są one bardzo wątpliwej jakości. Dietetyk kliniczny Lauren Sape z Nowego Jorku podkreśla, że alternatywy roślinne są doskonałym wyborem dla osób, które szukają nowych doświadczeń kulinarnych. Dr Sape nie poleca ich jednak do budowania bazy produktów żywnościowych, które spożywa się każdego dnia. Wielu z nas dostrzega potencjał i widzi zalety żywności roślinnej, niemniej zapominamy czasem, że wiele z tych produktów jest wciąż wysoce przetworzonych. Zalecana jest z kolei selektywność i eklektyzm w swoich wyborach żywieniowych. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość jedzenia, które powinno nas głównie odżywiać, a nie tylko dawać poczucie sytości. Zjedzenie czasem czegoś mniej zdrowego nie jest złe, pozwala na zachowanie bezpiecznego balansu. Natomiast, jeśli to „czasem” staje się „zawsze/zazwyczaj”, wówczas zaleca się rewizję swoich nawyków i stopniowe wdrażania nowych zachowań i norm dietetycznych.

 1. Bryant C. J., Plant-based animal product alternatives are healthier and more environmentally sustainable than animal products, Future Foods, Nr 6, 2022 r.
   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij