Polifenole korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit
Polifenole zawarte w spożywanych pokarmach mogą zapobiegać stanom zapalnym np. u osób starszych, ponieważ zmieniają florę bakteryjną jelit oraz wywołują produkcję kwasu indolowo-3-propionowego (IPA) – metabolitu pochodzącego z rozkładu tryptofanu, poddanego działaniu bakterii jelitowych.
Polifenole i zdrowe starzenie się
Nowe badanie ukazało się na łamach „Molecular Nutrition & Food Research”. Za tę pracę odpowiadają naukowcy skupieni wokół Grupy Badawczej ds. Biomarkerów i Metabolomiki Żywieniowej i Żywnościowej Wydziału Farmacji i Nauk o Żywności Uniwersytetu w Barcelonie oraz CIBER on Fragility and Healthy Ageing (CIBERFES).
Istnieje coraz więcej dokumentacji naukowej, która potwierdza, że regularne spożywanie polifenoli w diecie może przyczyniać się do zdrowego starzenia się, zwłaszcza jeżeli są one częścią zdrowej diety (np. diety śródziemnomorskiej) i są połączone ze zdrowym stylem życia (regularną aktywnością fizyczną oraz odstępowaniem od używek typu tytoń lub alkohol).
Analiza diety bogatej w polifenole
W badaniu wykazano, że interakcja między polifenolami a florą bakteryjną jelit może wywoływać rozmnażanie się bakterii ze zdolnością do syntezy korzystnych metabolitów, takich jak IPA – metabolity szczepów probiotycznych o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych – który przyczynia się do poprawy zdrowia ściany jelita. Dlatego związek ten przyczyniłby się do zapobiegania niektórym chorobom związanym ze starzeniem się organizmu.
W ramach badania naukowcy przeprowadzili analizę multiomiczną w celu monitorowania poziomu IPA w surowicy. Poddali także analizie skład flory bakteryjnej jelit na próbkach kału 51 ochotników w wieku powyżej 65 lat, którzy przez 8 tygodni przestrzegali diety bogatej w polifenole (zielona herbata, gorzka czekolada, owoce np. jabłka, granat lub borówki).
Wzrost IPA we krwi oraz wzrost bakterii
Wyniki testów pokazały, że dieta bogata w polifenole generowała znaczący wzrost poziomu IPA we krwi, wraz ze spadkiem poziomu stanu zapalnego i zmianami w bakteriach (z rzędu Bacteroidales) mikrobiomu.
Dieta bogata w polifenole, w tym np. zielona herbata, ciemna czekolada i niektóre owoce (jabłka, granat i borówki), może zwiększyć produkcję IPA poprzez zmiany w składzie flory bakteryjnej jelit. Ten wzrost poziomu metabolitów szczepu probiotycznego, takiego jak IPA w przypadku osób starszych, mógłby być korzystny w opóźnianiu lub zapobieganiu przewlekłym chorobom, które utrudniają codzienne życia lub nawet poważnie obniżają jego jakość.
Profesor Cristina Andrés-Lacueva zauważa, że rezultat ekspertyzy może wpłynąć na prace kliniczne, ponieważ niskie poziomy IPA zostały utożsamione z szybkim spadkiem funkcji nerek i następującą w wyniku tego przewlekłą chorobą nerek.