produkty bogate w polifenole
Arkadiusz Dąbek

Flora bakteryjna jelit ulega korzystnej zmianie dzięki polifenolom

Polifenole zawarte w spożywanych pokarmach mogą zapobiegać stanom zapalnym np. u osób starszych, ponieważ zmieniają florę bakteryjną jelit oraz wywołują produkcję kwasu indolowo-3-propionowego (IPA) – metabolitu pochodzącego z rozkładu tryptofanu, poddanego działaniu bakterii jelitowych.

Polifenole i zdrowe starzenie się

Nowe badanie ukazało się na łamach „Molecular Nutrition & Food Research”. Za tę pracę odpowiadają naukowcy skupieni wokół Grupy Badawczej ds. Biomarkerów i Metabolomiki Żywieniowej i Żywnościowej Wydziału Farmacji i Nauk o Żywności Uniwersytetu w Barcelonie oraz CIBER on Fragility and Healthy Ageing (CIBERFES).

Polifenole to naturalne związki, które spożywamy głównie poprzez owoce i warzywa. Kilka dietetycznych polifenoli ma dobrze znane właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a także zdolność do interakcji z bakteriami obecnymi w jelitach człowieka i do produkcji postbiotyków (takich jak IPA), co zwiększa ich pozytywny wpływ na zdrowie.

Istnieje coraz więcej dokumentacji naukowej, która potwierdza, że regularne spożywanie polifenoli w diecie może przyczyniać się do zdrowego starzenia się, zwłaszcza jeżeli są one częścią zdrowej diety (np. diety śródziemnomorskiej) i są połączone ze zdrowym stylem życia (regularną aktywnością fizyczną oraz odstępowaniem od używek typu tytoń lub alkohol).

Analiza diety bogatej w polifenole

W badaniu wykazano, że interakcja między polifenolami a florą bakteryjną jelit może wywoływać rozmnażanie się bakterii ze zdolnością do syntezy korzystnych metabolitów, takich jak IPA –  metabolity szczepów probiotycznych o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych – który przyczynia się do poprawy zdrowia ściany jelita. Dlatego związek ten przyczyniłby się do zapobiegania niektórym chorobom związanym ze starzeniem się organizmu.

W ramach badania naukowcy przeprowadzili analizę multiomiczną w celu monitorowania poziomu IPA w surowicy. Poddali także analizie skład flory bakteryjnej jelit na próbkach kału 51 ochotników w wieku powyżej 65 lat, którzy przez 8 tygodni przestrzegali diety bogatej w polifenole (zielona herbata, gorzka czekolada, owoce np. jabłka, granat lub borówki).

Powiązane produkty

Wzrost IPA we krwi oraz wzrost bakterii

Wyniki testów pokazały, że dieta bogata w polifenole generowała znaczący wzrost poziomu IPA we krwi, wraz ze spadkiem poziomu stanu zapalnego i zmianami w bakteriach (z rzędu Bacteroidales) mikrobiomu.

Dieta bogata w polifenole, w tym np. zielona herbata, ciemna czekolada i niektóre owoce (jabłka, granat i borówki), może zwiększyć produkcję IPA poprzez zmiany w składzie flory bakteryjnej jelit. Ten wzrost poziomu metabolitów szczepu probiotycznego, takiego jak IPA w przypadku osób starszych, mógłby być korzystny w opóźnianiu lub zapobieganiu przewlekłym chorobom, które utrudniają codzienne życia lub nawet poważnie obniżają jego jakość.

Pewnym zaskoczeniem okazało się to, że badacze nie zaobserwowali tych samych efektów w przypadku ochotników z chorobami nerek. Można to było wytłumaczyć zmienionym składem flory bakteryjnej ich jelit. Osoby te wykazywały niższe ilości IPA na początku badania w porównaniu z ochotnikami z prawidłową funkcją nerek.

Profesor Cristina Andrés-Lacueva zauważa, że rezultat ekspertyzy może wpłynąć na prace kliniczne, ponieważ niskie poziomy IPA zostały utożsamione z szybkim spadkiem funkcji nerek i następującą w wyniku tego przewlekłą chorobą nerek.

  1. Gregorio Peron i in., A Polyphenol‐Rich Diet Increases the Gut Microbiota Metabolite Indole 3‐Propionic Acid in Older Adults with Preserved Kidney Function, „Molecular Nutrition & Food Research”, 2022.
  2. A polyphenol-rich diet prevents inflammation in older people, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-06-polyphenol-rich-diet-inflammation-older-people.html [dostęp:] 15.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij