kobieta z bólem brzucha
Paulina Brożek

Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica żołądka to schorzenie, które stwarza duży dyskomfort. Objawia się bólem brzucha, odbijaniem, wzdęciami czy uczuciem ssania w żołądku. Głównym czynnikiem zaburzenia jest stres, który dodatkowo nasila wspomniane dolegliwości. Jak sobie radzić z nerwicą żołądka?

Zaburzenia somatyzacyjne to niejednorodna grupa zaburzeń, do których zaliczamy m.in nerwicę żołądka. Ich główną cechą są skargi zgłaszane przez pacjentów na objawy somatyczne (bóle brzucha, skurcze, zaparcia, biegunki, wymioty) przy braku występowania jakichkolwiek nieprawidłowości w badaniach. Warto zaznaczyć, że objawy te nie są wytwarzane celowo – co odróżnia je od symulacji. Nieleczona nerwica żołądka może trwać latami i negatywnie wpływać na komfort życia chorego, dlatego warto dowiedzieć się o jej przyczynach, objawach i sposobach leczenia.

Nerwica żołądka – co to takiego?

Skurcze, ściskanie i bóle brzucha związane z sytuacjami stresowymi potocznie określamy terminem „nerwica żołądka”. Nerwica żołądka należy do grupy zaburzeń autonomicznych występujących pod postacią somatyczną. Dolegliwości zgłaszane przez pacjenta związane są głównie z układami kontrolowanymi przez autonomiczny układ nerwowy np. układ sercowo-naczyniowy czy pokarmowy. Zwykle stres stanowi czynnik spustowy dla wystąpienia tych dolegliwości i odgrywa również rolę w ich utrzymywaniu się.

Dane medyczne pokazują, że zaburzenia pod postacią somatyczną często współistnieją z innymi zaburzeniami psychicznymi, głównie z lękiem i depresją. Szacuje się że ok. 10–15% osób zgłaszających się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej cierpi z powodu tych zaburzeń. Nieznacznie częściej występują one u kobiet.

Co powoduje nerwicę żołądka i jak się ona objawia?

Nerwicę żołądka cechuje zmienność i niejednoznaczność objawów. Chorzy często zgłaszają uczucie ssania w żołądku, wzdęcia lub uczucie pełności po jedzeniu. Obecne mogą być biegunka, zaparcia, bolesne skurcze . Nierzadko występują również odbijanie, nudności, uczucie przeszkody w przełyku. Dolegliwości te mają zwykle przewlekły charakter.

Powyższe objawy nasilają się pod wpływem stresu i mają niekorzystny wpływ na wykonywaną pracę i życie osobiste chorego.

Polecane dla Ciebie

Nerwica żołądka – diagnostyka i leczenie

Bóle brzucha jest sygnałem ostrzegawczym dla naszego organizmu. Może wskazywać na uszkodzenie narządów, zaburzenia metaboliczne lub choroby czynnościowe, dlatego nie należy go bagatelizować.

Ze względu na czas trwania dolegliwości wyróżniamy ostry i przewlekły ból brzucha. Ból ostry pojawia się nagle lub narasta w ciągu kilku godzin/dni, zwykle jest objawem choroby, która może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i wymaga pilnej diagnostyki. Najczęstsze choroby jamy brzusznej będące przyczyną ostrych dolegliwości bólowych to: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie żołądka lub jelit, ostre zapalenie trzustki itp.

Przewlekły ból brzucha trwa tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Może być stały, o zmiennym natężeniu bądź pojawiać się okresowo. Przyczynami mogą być: nietolerancje pokarmowe, zespół jelita drażliwego, refluks i zapalenie błony śluzowej żołądka, nowotwory przewodu pokarmowego, nieinfekcyjne zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), pasożyty.

Diagnostyka bólów brzucha rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu przez lekarza. Konieczne jest określenie lokalizacji, czasu trwania bólu, objawów towarzyszących (spadek masy ciała, wymioty, gorączka, obecność krwi w kale). Pomocna może być informacja dotycząca wszystkich chorób pacjenta, stosowanych leków i używek, przebytych zabiegów operacyjnych.

Podczas badania przedmiotowego lekarz ocenia ogólny wygląd pacjenta, parametry życiowe, kolor skóry oraz obecność nieprawidłowości tj. blizny, przepukliny, powiększenie obwodu brzucha, bolesność palpacyjna itp.

W zależności od wyników badania przedmiotowego i podmiotowego lekarz może zlecić dodatkowe badania, jak badania laboratoryjne krwi, USG jamy brzusznej, ewentualnie badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia).

Postawienie rozpoznania nerwicy żołądka możliwe jest po wykluczeniu chorób organicznych odpowiedzialnych za występujące u pacjenta objawy oraz rozpoznanie emocjonalnego podłoża zaburzeń.

Kolejnym krokiem jest wizyta u psychologa i psychiatry. Leczenie pacjentów z zaburzeniami somatyzacyjnymi pod postacią nerwicy żołądka jest złożone i powinno obejmować zarówno terapię, psychoedukację oraz farmakoterapię.

Dane z przeprowadzonych badań wskazują skuteczność psychoterapii, w szczególności terapii poznawczo-behawioralnej z jednoczesnym stosowaniem leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Nerwica żołądka – domowe sposoby

Ponieważ nerwica żołądka zwykle rozwija się na podłożu zaburzeń lękowych czy depresji, nauka technik relaksacyjnych powinna być dodatkową metodą wspierającą psychoterapię i leczenie farmakologiczne.

Stosowanie technik relaksacji pozwala wyciszyć się po ciężkim dniu, zmniejsza lęk i napięcie, poprawia jakość snu i pomaga wzmocnić kontrolę nad stresem. Większość z nich można nauczyć się samodzielnie i stosować w domu lub pracy. Podobne korzyści możemy odnieść z regularnej aktywności fizycznej.

Nie bez znaczenia jest również zadbanie o odpowiednie odżywianie. Niektóre produkty spożywcze zaostrzają występujące dolegliwości gastryczne (zgaga, odbijanie, uczucie pełności po posiłku), dlatego warto je ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować. Należą do nich potrawy pikantne, ciężkostrawne, smażone, wędliny o wysokim stopniu przetworzenia, tłusty nabiał, produkty czekoladowe i słodycze.

Osoby z nerwicą żołądka powinny unikać produktów powodujących wzdęcia i nadmierne gazy (fasola, groch, bób, por, brukselka, kalafior, kapusta, cebula, jaja, sery pleśniowe). Alkohol, napoje gazowane, mocna kawa i herbata również mogą nasilać dolegliwości.
Sprawdź na DOZ.pl: Leki na wzdęcia.

Wskazane jest regularne przyjmowanie posiłków o małej objętości, unikanie pośpiechu podczas jedzenia. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsza będzie zwykła niegazowana woda pita regularnie małymi łykami w ciągu dnia. Pomocne okazać się mogą ziołowe herbatki z rumianku, kopru włoskiego czy melisy.

  1. G. Berrios, The History of Mental Symptom, Cambridge University Press, Cambridge 1996.
  2. H.Ey, Manuel de Psychiatrie, Masson, Paris 1965.
  3. Z. J. Lipowsk, Somatization: the concept and its clinical applications, American Journal of Psychiatry, nr 145 1988.
  4. J. Wciórka, Kryteria diagnostyczne według DSM-IV-TR, Wydawnictwo Elsevier, Amsterdam 2008.
  5. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed. American Psychiatric Association.
  6. T. B. Ustun, N. Sartorius, Mental illness in General Health Care: An Interantional Study, Wiley, Chichester, UK 1995.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

    Egzema, inaczej wyprysk lub atopowy wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepszych dermokosmetyków i pod opieką najlepszego dermatologa lub alergologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij