kobieta w ciąży mierzy ciśnienie
Arkadiusz Dąbek

Wzrost poziomu leptyny w stanie przedrzucawkowym zagraża matce i dziecku

Niektórym może wydawać się, że dopiero z narodzinami dziecka przychodzą zmartwienia o jego zdrowie. Tymczasem zanim dziecko w ogóle się urodzi, poważne problemy związane z dostarczaniem składników odżywczych i tlenu mogą spowodować przedwczesny poród lub nawet śmierć, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w przypadku dziecka oraz matki.

Co robi leptyna?

Leptyna, produkowana głównie przez komórki tłuszczowe (adipocyty), jest również wytwarzana przez tymczasowy organ (łożysko), które umożliwia mamie zaopatrywanie rozwijającego się dziecka w składniki odżywcze i tlen. Poziom leptyny stale wzrasta w zdrowej ciąży, ale nie wiadomo ściśle, jakie pełni wówczas funkcje. Istnieją pewne dowody na to, że jest ona naturalnym czujnikiem składników odżywczych w procesie reprodukcji lub może być sposobem na umożliwienie wzrostu nowych naczyń krwionośnych i/lub stymulację hormonu wzrostu ze względu na potrzebę normalnego rozwoju.

Z obecnego stanu wiedzy wiemy, że około 20. tygodnia ciąży u kobiet ze stanem przedrzucawkowym dochodzi do zwiększenia „normalnej” produkcji leptyny przez łożysko, niemniej konsekwencje tego zjawiska nie były dotychczas dobrze rozumiane. Naukowcy odkryli, że śródporodowy wzrost hormonu leptyny (który większość z nas kojarzy z hamowaniem apetytu) powoduje dysfunkcję naczyń krwionośnych i ograniczenie wzrostu płodu. Zjawisko to stanowi zagrożenie dla matki oraz dziecka.

Nowe badania nad wpływem tego zjawiska po raz pierwszy pokazują, że większy niż podczas zdrowej ciąży wzrost leptyny przy preeklampsji powoduje dysfunkcję śródbłonka, w którym zwężają się naczynia krwionośne oraz ich zdolność do rozkurczania się jest upośledzona. Publikacja nowych studiów ukazała się na łamach „Hypertension”.

Nowe studia w kontekście dotychczasowych osiągnięć

Naukowcy dokonali pewnej próby. Zahamowali działanie tzw. prekursora silnego – naturalnego czynnika rozszerzającego naczynia krwionośne (inaczej znanego jako tlenku azotu). Tym działaniem zamierzali wywołać zjawisko naturalnie występujące w przypadku nadciśnienia tętniczego. Dzięki temu postępowaniu mieli możliwość obserwacji skutków, jak się okazało, w świetle których wzrost leptyny w połowie ciąży został niemalże podwojony. Ponadto badacze również odkryli, że leptyna odgrywa rolę w zwiększaniu poziomu endoteliny 1 – czynnika zwężającego naczynia krwionośne.

W toku następnych etapów próby, eksperci dokonali odwrotnego działania. Gdy usunęli receptor aldosteronu – dokładnie: receptory mineralokortykoidowe na powierzchni komórek wyściełających naczynia krwionośne – nie doszło do dysfunkcji śródbłonka.

W celu obserwacji gwałtownego wzrostu w stanie przedrzucawkowym naukowcy podawali leptynę ciężarnym myszom. Skutkiem doświadczenia dostrzegli niezdrową reakcję łańcuchową, w której nadnercza wytwarzają więcej hormonu steroidowego (aldosteronu). Zjawisko to może zwiększać produkcję endoteliny 1, także przez łożysko.

Dotychczasowe prace zespołu ekspertów wykazały, że poza ciążą infuzja leptyny powoduje dysfunkcję śródbłonka. Laboratorium Erica Belin de Chantemele’a prowadzi pionierskie  badania, w których wykazano, że leptyna pochodząca z tłuszczu bezpośrednio pobudza nadnercza do wytwarzania większej ilości aldosteronu. Hormon ten aktywuje receptory mineralokortykoidowe znajdujące się w całym organizmie – zwłaszcza w naczyniach krwionośnych kobiet, co ma znaczenie w stosunku do poziomu ciśnienia krwi. Wysoki poziom aldosteronu jest cechą charakterystyczną otyłości oraz główną przyczyną problemów metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

Osiągnięcia w studiach nad tym zagadnieniem skłoniły badaczy do postawienia przypuszczenia, że infuzja leptyny (która występuje w połowie ciąży w stanie przedrzucawkowym) ma podobny wpływ względem tego, jaki może mieć wpływ usunięcie receptorów mineralokortykoidowych wyściełających naczynia krwionośne. Podobne czynniki fizjologiczne występują u młodych kobiet, w przypadku których otyłość często pozbawia je ochrony w wczesnych latach przed chorobami układu krążenia.

Powiązane produkty

Obecnie stosowane terapie

Celem współczesnych badań jest lepsze opisanie szlaków odpowiedzialnych za podwyższone ciśnienie krwi oraz inne zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych. Takie osiągnięcie znajdzie zastosowanie w profilaktyce prenatalnej, aby zapobiegać potencjalnie katastrofalnym skutkom owych przypadłości w stosunku do matki i dziecka.

Według wcześniejszych wyników badań, skuteczną terapią, pozwalającą na lepszą ochronę matki i dziecka, mogą być istniejące leki – np. eplerenon, lek na ciśnienie krwi, który wiąże się z receptorem mineralokortykoidowym, skutecznie zmniejsza efekt podwyższonego poziomu aldosteronu.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Wiemy, że w stanie przedrzucawkowym występują takie problemy jak zmniejszone wydzielanie łożyskowego czynnika wzrostu. Wydaje się więc, że w połowie ciąży łożysko nie potrafi odpowiednio wspierać dziecka, co być może jest powodem wydzielania leptyny. Proces ten prawdopodobnie zachodzi w celu pobudzenia własnego wzrostu i normalnego rozwoju płodu, jednak w rzeczywistości wpływa ujemnie na układ sercowo-naczyniowy i ciążę (w tym na podniesienie ciśnienia krwi matki).

Nadciśnienie ciążowe to podwyższone ciśnienie krwi w przypadku ciężarnej kobiety w połowie ciąży, ale bez towarzyszących mu oznak obecności białka w moczu, objawów niewydolności nerek lub markerów dysfunkcji łożyska, które z kolei zaobserwowano w stanie przedrzucawkowym.

Warto zatem znać pośrednie przyczyny częściowo odpowiedzialne za problem. Do czynników ryzyka należą: noszenie więcej niż jednego płodu, przewlekłe wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 1 lub 2, choroby nerek, zaburzenia autoimmunologiczne (zdiagnozowane przed zajściem w ciążę) oraz stosowanie zapłodnienia in vitro.

Wzrost częstości występowania stanu przedrzucawkowego przypisuje się przede wszystkim otyłości, która jest czynnikiem ryzyka wielu z tych schorzeń i wiąże się z wysokim poziomem zarówno aldosteronu, jak i leptyny. W innych przypadkach u kobiet problem ten pojawia się samoistnie.
  1. J. L. Faulkner, D. Wright, G. Antonova, I. Z. Jaffe, S. Kennard, E. J. Belin de Chantemèle, Midgestation Leptin Infusion Induces Characteristics of Clinical Preeclampsia in Mice, Which Is Ablated by Endothelial Mineralocorticoid Receptor Deletion, „Hypertension” (2022).
  2. Increase in leptin levels in preeclampsia prompts cardiovascular cascade that puts mother and baby at risk, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-06-leptin-preeclampsia-prompts-cardiovascular-cascade.html [dostęp:] 24.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij