odżywka białkowa w miarce w tle białe tabletki, inne suplementy diety
Arkadiusz Dąbek

Białko z ziemniaków tak samo jak mleko pomaga budować masę mięśniową?

Ziemniaki zawierają tylko 1,5% białka w stosunku do tzw. świeżej masy. Można jednak utworzyć koncentrat z tego warzywa, ekstrahując z pozostałości soku ziemniaczanego. Czy jest on tak samo bogaty w aminokwasy jak mleko zwierzęce? Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii.

  1. Proteiny ziemniaków a białka mleka
  2. Białko z ziemniaka a reakcje anaboliczne
  3. Budowanie masy mięśniowej a spożycie białka
  4. Jak wyglądało badanie?

Według wcześniejszych badań naukowych białko zwierzęce może być lepszym substratem do syntezy białka mięśniowego niż proteiny pochodzące z roślin. Co ciekawe, przedstawione ostatnio wyniki innych eksperymentów wskazują, że ziemniaki mogą być równie doskonałym produktem dla osób, które chcą zbudować masę mięśniową. O czym dokładnie mowa i jak udało się dokonać tych obserwacji?

Proteiny ziemniaków a białka mleka

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii odkryli, że koncentrat białka pochodzenia ziemniaczanego (w proszku) może wspomagać naprawę, a także wzrost mięśni z podobną skutecznością jak proteiny zawarte w mleku pochodzenia zwierzęcego. Efekty pracy badaczy przedstawiono w czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise.

Wyniki te stoją w opozycji do wielu innych eksperymentów medycznych, według których związki zawarte w roślinach mogą nie tyle nie przyczyniać się do podniesienia wydajności tego procesu, ale wręcz obniżać biodostępność białek. Niektóre badania sugerują również, że rośliny nie dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, które naturalnie są dostępne w produktach mięsnych.

Sprawdź, jakie aminokwasy w tabletkach lub proszku znajdziesz na DOZ.pl

Białko z ziemniaka a reakcje anaboliczne

Celem naukowców z Holandii było przede wszystkim dokonanie oceny tego, w jaki sposób białka z ziemniaka pobudzają reakcje anaboliczne, dzięki którym dochodzi do zwiększenia masy mięśniowej. Według głównego badacza, profesora fizjologii ćwiczeń i żywienia z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht  dr van Loon’a spożycie białka pochodzącego z ziemniaków może zwiększyć tempo syntezy białek mięśniowych zarówno w spoczynku, jak i podczas ćwiczeń. Reakcja ta nie różni się od tej, która towarzyszy spożyciu równoważnej ilości białka pochodzącego z mleka.

Powiązane produkty

Budowanie masy mięśniowej a spożycie białka

Synteza białek mięśniowych (MPS, ang. Muscle Protein Synthesis) to proces, w którym aminokwasy stają się białkami mięśni szkieletowych. Spożycie odpowiedniej ilości białka oraz odpowiednia ilość i jakość ćwiczeń są niezbędne dla procesu MPS oraz dla utrzymania i budowania masy mięśniowej mięśni szkieletowych. Białko spożywane po wysiłku, czyli podczas regeneracji, może podnieść wydajność MPS.

Ziemniaki zawierają tylko 1,5% białka w stosunku do tzw. świeżej masy. Można jednak utworzyć koncentrat z tego warzywa, ekstrahując z pozostałości soku ziemniaczanego, który jest najczęściej wykorzystywany do produkcji paszy lub po prostu utylizowany. Zespół dr van Loon’a odkrył, że skład aminokwasowy białka ziemniaczanego przypomina ten, który znajduje się w mleku zwierzęcym. Bulwa ziemniaczana zawiera wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych aminokwasów, spełniając normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Sprawdź, jakie odżywki białkowe znajdziesz na DOZ.pl

Jak wyglądało badanie?

Badanie, któremu poddano 24 zdrowych i aktywnych mężczyzn między 18. a 35. rokiem życia, trwało 22 miesiące. Pierwszego dnia testów uczestnicy otrzymali wlew dożylny zawierający aminokwasy. Służył on jako znacznik do pomiaru tempa syntezy białek mięśniowych (MPS). Równolegle wprowadzono drugie wkłucie w przeciwległym ramieniu, którym pobierano krew w celu pomiaru ilości aminokwasów, stężenia insuliny i glukozy. Mężczyźni ćwiczyli na maszynie w pozycji siedzącej. Ćwiczenie polegało na prostowaniu nóg, czemu towarzyszyło stopniowe zwiększanie obciążenia. Po odpoczynku naukowcy pobrali próbki krwi i wykonali biopsję mięśni, aby określić wskaźnik MPS w spoczynku i podczas regeneracji po wysiłku. Następnie losowo przypisano uczestnikom napój zawierający około 30 g białka ziemniaczanego lub białka mleka. Regularnie wykonywano kolejne analizy krwi i mięśni.

Badania wykazały, że spożycie 30 g białka silnie stymuluje syntezę białek mięśniowych podczas regeneracji po wysiłku. Eksperyment można jednak potraktować jako wstęp do szerszych analiz, ponieważ objęto nim niewielką grupę ochotników, którymi byli to sami młodzi i dorośli mężczyźni. Pytania, jakie należy podstawić, to jak mechanizm ten wygląda u kobiet i osób starszych.

1. Pinckaers i in., Potato Protein Ingestion Increases Muscle Protein Synthesis Rates at Rest and during Recovery from Exercise in Humans, Mecicine & Science in Sports & Exercise [online], https://journals.lww.com/acsm-msse/Abstract/9900/Potato_Protein_Ingestion_Increases_Muscle_Protein.26.aspx [dostęp:]28.06.2022 r.

2. Smiley J. D., Is potato-derived protein as good as milk in building muscle mass? Medical news Today [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-potato-derived-protein-as-good-as-milk-in-building-muscle-mass#Some-important-limitations [dostęp:] 28.06.2022 r.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Białko w organizmie – funkcje, rodzaje i zapotrzebowanie. Produkty bogate w białko

    Białko – jeden z najważniejszych elementów codziennej diety. Buduje, reguluje, wzmacnia... Gdzie go szukać i które jego źródło będzie najlepszym wyborem? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na białko u kobiet, mężczyzn i dzieci? Jakie są konsekwencje nadmiaru lub niedoboru białka w diecie? Podpowiadamy.

  • Białko serwatkowe. Co to jest i akie ma właściwości? Koncentrat, izolat czy hydrolizat?

    Białko serwatkowe kojarzy się przede wszystkim z suplementami stosowanymi przez sportowców, w tym kulturystów. Jest to jednak substancja zasługująca na zauważenie i uznanie w szerszych kręgach: w tym jednym niepozornym produkcie zawiera się bogactwo odżywcze i funkcjonalne mleka. Co to jest białko serwatkowe i z czego wynika jego niebagatelne prozdrowotne działanie? Jakie są rodzaje białek serwatkowych i które z nich jest najlepsze? 

  • Ile białka jest potrzebne do efektywnego budowania mięśni?

    Proces budowania masy mięśniowej, kolokwialnie nazywany „masą”, to okres, w którym należy spożywać nadwyżkę kalorii. Trwa to określony czas, niemniej spożywane kalorie nie powinny pochodzić z przypadkowych produktów. Należy zwrócić szczególną uwagę na proporcje makroskładników, w szczególności na ilość białka w posiłku. Dlaczego białko jest tak istotne podczas budowania masy mięśniowej i co się dzieje z włóknami mięśniowymi, kiedy jest go za mało?

  • BCAA – co to jest, co daje i jak stosować aminokwasy BCAA

    Aminokwasy egzogenne to grupa dziewięciu aminokwasów, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać i dlatego muszą być regularnie dostarczane wraz z pokarmem. Wśród nich znajdują się trzy aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które od wielu lat przykuwają uwagę osób systematycznie uprawiających sport. Dzieje się tak ze względu na potencjalne korzyści wynikające z ich dodatkowej suplementacji.

  • Badanie poziomu aminokwasów w organizmie – kiedy należy sprawdzić ich poziom?

    Do oceny stężenia wolnych aminokwasów służy aminogram (profil aminokwasów). Badanie jest stosowane w diagnostyce wrodzonych wad metabolicznych, ale także przy projektowaniu odpowiedniej diety uzupełniającej lub obniżającej poziom konkretnych aminokwasów. Badanie poziomu aminokwasów zaleca się także sportowcom. Wynik oznaczenia w tym przypadku pozwala na wprowadzenie właściwej suplementacji diety, od której m.in. zależy osiągnięcie założonych celów treningowych.  Czy do profilu aminokwasów trzeba być na czczo, ile kosztuje aminogram i jakie są objawy niedoboru i nadmiaru aminokwasów?

  • Dieta a wysiłek fizyczny. Co jeść przed i po treningu?

    Nadeszła wiosna, postanowiłeś więc wreszcie wziąć się za siebie i dotrzymać postanowień złożonych trzy miesiące temu (tak, tak, Sylwester był w grudniu). Wyciągasz więc z szafy luźniejsze ubranie, kompletujesz sprzęt sportowy i wychodzisz odbyć swój pierwszy trening. Idzie Ci już całkiem dobrze, kondycja się poprawia, ale wciąż czujesz, że to jeszcze nie to. Czego brakuje? Odpowiednio zbilansowana dieta dopełni wysiłek włożony w ćwiczenia i spotęguje efekty. Co jeść przed i po treningu?  

  • Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących

    Trening siłowy to rodzaj treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Jego celem są przede wszystkim ukształtowanie umięśnionej sylwetki oraz poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening na siłę przyspiesza również metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto ćwiczenia siłowe wspomagają pracę układu krążenia oraz zwiększają produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Jakie istnieją metody treningowe? Która z nich jest najlepsza dla osób początkujących?

  • Jak budować masę i siłę mięśniową?

    Wiele osób marzy o umięśnionej sylwetce. Jednak droga do muskulatury nie jest prosta i wymaga dużego wysiłku, systematyczności, wiedzy, a także świadomości. Te dwa ostatnie elementy można zyskać poprzez lekturę skutecznych porad eksperta w tej dziedzinie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij