Naukowcy opracowują tabletki na odchudzanie z liśćmi ananasa
Ananas to jeden z najczęściej uprawianych na świecie owoców tropikalnych. Jako środek leczniczy, a nie wyłącznie smaczny posiłek, był stosowany już przez rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Najnowsze badanie naukowców z National University of Singapore dostarcza nowych dowodów na to, że ten owoc ma duży potencjał także w walce z nadwagą i otyłością.
Jedzenie świeżego ananasa oraz przyjmowanie preparatów zawierających suchy wyciąg z tej rośliny jest od wielu lat zalecane osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Owoc ten posiada liczne, udowodnione właściwości prozdrowotne, ma niewiele kalorii i zawiera błonnik. Naukowcy z Singapuru odkryli, że włókna znajdujące się w liściach ananasa mają właściwości absorbujące tłuszcz i opracowują tabletki na odchudzanie, które mogą być pomocne w walce z nadwaga i otyłością.
Innowacyjny sposób wykorzystania liści ananasa
Jedzenie ananasa jest szczególnie zalecane osobom na diecie odchudzającej – to fakt znany od dawna. Przede wszystkim dlatego, że jest on niskokaloryczny i posiada wiele cennych składników odżywczych. Najnowsze badanie naukowców z National University of Singapore dostarcza nowych dowodów na to, że ten owoc ma duży potencjał w walce z nadwagą i otyłością. Badacze odkryli bowiem, że jego liście mogą pochłaniać tłuszcz.
Tabletki z ananasem pochłaniające tłuszcz
Singapurscy naukowcy opracowali już metodę wykorzystania włókien z liści ananasa do produkcji wysoce chłonnych aerożeli, teraz chcą wykorzystać właściwości tego surowca, aby pomóc osobom walczącym z nadmierną masą ciała.
Po spożyciu preparat wytworzony z liści ananasa wchłania związki organiczne, stanowiące mieszaninę estrów glicerolu oraz wyższych kwasów karboksylowych, formując „grudki tłuszczowe”, które zostają wydalone w ciągu 1-3 dni. Testy laboratoryjne wykazały, że 1 g włókien z liści ananasa, może wchłonąć 45,1 g tłuszczów dostarczanych do organizmu wraz z pokarmem. Według badaczy, aby spalić tłuszcze nasycone pochodzące z jednego hamburgera, potrzebna jest mniej niż jedna kapsułka zawierająca włókna z liści ananasa.
Jakie właściwości prozdrowotne ma ananas?
Ananas to jeden z najczęściej uprawianych na świecie owoców tropikalnych. Jako środek leczniczy, a nie wyłącznie smaczny posiłek, był stosowany już przez rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Ten rodzaj rośliny z rodziny bromeliowatych posiada właściwości przeciwzapalne, wspomagające trawienie, kardioprotekcyjne oraz antyoksydacyjne.
Ananas jest cennym źródłem witamin: witaminy C (24 mg), A (58–130 IU), B1 (0,08 mg), B2 (0,03 mg), B3 (0,49 mg) i B6 (0,11 mg). Zawiera też foliany (18 µg) oraz beta-karoten (35 µg). W ananasie znajdziemy również bromelainę, która jest enzymem trawiącym proteiny i działa przeciwbólowo, przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalne. Ze względu na obecność enzymów proteolitycznych, wspomaga dobroczynne działanie bakterii probiotycznych, ułatwia trawienie białek. Ananas jest niskokaloryczny, w 100 g świeżego owocu znajduje się 47–52 kcal, oraz posiada niski indeks glikemiczny (IG 45), dlatego też jest zalecany osobom odchudzającym się oraz chorującym na cukrzycę. Jest także źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę układu pokarmowego i regule perystaltykę jelit.