kobieta trzyma się za kręgosłup lędźwiowy
Mateusz Burak

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to rezultat przeciążeń kręgosłupa oraz rozmaitych schorzeń. Tworzą się jako struktury wybrzuszające się w górę lub w dół. Wpływają tym samym na sąsiednie kręgi kręgosłupa. Bardzo często kojarzone są ze zmianami o charakterze nowotworowym, co nie jest prawdą. Faktem natomiast jest, że mogą one być z nimi mylone. Wykrywane są przypadkowo i rzadko kiedy dają dolegliwości bólowe czy inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to małe, okrągłe zmiany, które tworzą się na strukturach kręgów kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy krążek międzykręgowy, włóknisty kawałek chrząstki znajdujący się pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi, wciska się w sąsiednie kręgi od wewnątrz i zaczyna zmieniać swój kształt. W przypadku kiedy powstaje przepuklina, krążek międzykręgowy zaczyna uwypuklać się na boki, w którąś ze stron. Natomiast kiedy mamy do czynienia z guzkami Schmorla, przepuklina zaczyna migrować w górę lub w dół do sąsiedniego kręgu.

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania tych zmian jest osłabienie płytek granicznych kręgów. Poza tym podaje się również chorobę Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), nierównomierny wzrost kręgów, choroby metaboliczne, choroby  o podłożu zwyrodnieniowym, urazy, złamania oraz infekcje kręgosłupa.

Czy są groźne? Guzki Schmorla to nie nowotwór czy rak. Są kojarzone z chorobami łagodnymi. Mogą być jednak z mylone ze zmianami nowotworowymi i dlatego zaleca się bardzo wnikliwą diagnostykę i analizę każdej takiej zmiany z wykorzystaniem obrazowania.  

Guzki Schmorla – lokalizacja

Jak wyglądają guzki Schmorla? To drobne, pojedyncze zmiany, które powstają u dorosłych. Mogą być zlokalizowane w każdym odcinku kręgosłupa, chociaż najczęściej spotyka się je w części lędźwiowej. Zazwyczaj jest to jego górna część.

Powiązane produkty

Guzki Schmorla – objawy

Guzki Schmorla są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że ludzie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z ich obecnością. Najczęściej stanowią przypadkowe odkrycie podczas badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa z zupełnie innego powodu.

W przypadku stanu po niewielkim urazie mogą jednak pojawić się pewne symptomy takie jak ostry ból w dolnej części pleców czy też intensyfikacja bólu o przewlekłym charakterze, który był dotychczas obecny. Rzadko zdarza się, aby guzki Schmorla prowadziły do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji.

Diagnostyka i leczenie guzków Schmorla

Jak już częściowo wspomniano, lekarze diagnozują opisywane zmiany przypadkowo, stosując techniki obrazowania diagnostycznego w postaci rezonansu magnetycznego. Na skanie rezonansu guzki widoczne są jako małe, kostne nieprawidłowości w płytkach granicznych kręgów. Jeśli badania ujawnią takie zmiany, to lekarz może zalecić wykonanie testów dodatkowych, które mają na celu ustalenie przyczyny powstania zmian. Takie dodatkowe poszerzenie działań diagnostycznych jest zalecane szczególnie w przypadku, kiedy występują dodatkowe, niepokojące objawy lub symptomy mogące świadczyć o poważnych schorzeniach i patologiach w obrębie kręgosłupa.

Ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, większość zmian w postaci guzków Schmorla nie generuje żadnych objawów, to nie wymagają one leczenia. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa i powodują one uciążliwe dolegliwości, to lekarz wydaje stosowane zalecenia. Najczęściej są to: odpoczynek, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku miesięcy od zastosowania takiej terapii. Po 2 miesiącach widoczne jest wyraźne zmniejszenie obrzęku w badaniu rezonansu magnetycznego.

Przy barku skuteczności postępowania zachowawczego rozważa się usunięcie uszkodzonego krążka międzykręgowego – operacja. Jedną ze stosowanych technik jest wówczas lędźwiowe usztywnienie międzytrzonowe. Polega ono na zastąpieniu uszkodzonego dysku przeszczepem kostnym. W ten sposób próbuje się uzyskać właściwą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kręgami i promuje się zespolenie dwóch sąsiednich struktur kostnych, celem lepszej stabilizacji i uniknięcia przeciążeń w przyszłości.  

Guzki Schmorla – rehabilitacja

Typowe leczenie guzków Schmorla poza postępowaniem obejmującym stosowanie leków obejmuje także fizjoterapię. Rehabilitacja powinna obejmować przede wszystkim dynamiczne ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie metod takich jak kinesiotaping, który działa odciążająco. Dobrymi pomysłami będą również: ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, okłady z borowiny oraz stosowanie kąpieli siarkowych – wspomogą regenerację i procesy odbudowy oraz pozytywnie wpłyną na samopoczucie pacjenta.

Warto zadbać także o aktywność na świeżym powietrzu, która będzie pomagała jednocześnie odciążać kręgosłup. Może to być np. chodzenie z kijkami. Rozluźniająco i przekrwiennie zadziała masaż klasyczny. Miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu w postaci krioterapii powinno dodatkowo przynieść ulgę w bólu w przypadku ostrych i nagłych incydentów bólowych.

Bardzo ważne jest unikanie picia alkoholu oraz palenia tytoniu oraz zażywanie naturalnych produktów posiadających właściwości przeciwzapalne jak imbir, napar z jeżówki czy picie wody kokosowej, która pomaga nawodnić organizm.
 1. G. Dar, Y. Masharawi, S. Peleg i in., Schmorl’s nodes distribution in the human spine and its possibleetiology, Eur Spine J. 2010;19:670–675.
 2. F. M. K. Williams, N. J. Manek, P. N. Sambrook i in., Schmorl’s nodes: Common, highly heritable, and related to lumbar disc disease, Arthritis & Rheumatism. 2007;57:855–860.
 3. K. A. Kyere, K. D. Than, A. C. Wang i in., Schmorl’s nodes, European Spine Journal. 2012;21:2115–2121.
 4. S. Abu-Ghanem, N. Ohana, Y. Abu-Ghanem i in., Acute schmorl node in dorsal spine: an unusual cause of a sudden onset of severe back pain in a young female, Asian Spine Journal. 2013;7:131–135.
 5. J. S. Jang, H. K. Kwon, J. J. Lee, S. M. Hwang, S. Y. Lim, Rami communicans nerve block for the treatment of symptomatic schmorl’s nodes - a case report, The Korean Journal of Pain. 2010;23:262–265.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

  Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

 • Peskatarianizm – na czym polega?

  Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

 • Co zabrać ze sobą na wakacje?

  Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

 • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

  Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

 • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

  Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

 • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

  Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

 • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

  Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

 • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

  Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij