Guzki Schmorla – czy są groźne? Jak je rozpoznać? - portal DOZ.pl
kobieta trzyma się za kręgosłup lędźwiowy
Mateusz Burak

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to rezultat przeciążeń kręgosłupa oraz rozmaitych schorzeń. Tworzą się jako struktury wybrzuszające się w górę lub w dół. Wpływają tym samym na sąsiednie kręgi kręgosłupa. Bardzo często kojarzone są ze zmianami o charakterze nowotworowym, co nie jest prawdą. Faktem natomiast jest, że mogą one być z nimi mylone. Wykrywane są przypadkowo i rzadko kiedy dają dolegliwości bólowe czy inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to małe, okrągłe zmiany, które tworzą się na strukturach kręgów kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy krążek międzykręgowy, włóknisty kawałek chrząstki znajdujący się pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi, wciska się w sąsiednie kręgi od wewnątrz i zaczyna zmieniać swój kształt. W przypadku kiedy powstaje przepuklina, krążek międzykręgowy zaczyna uwypuklać się na boki, w którąś ze stron. Natomiast kiedy mamy do czynienia z guzkami Schmorla, przepuklina zaczyna migrować w górę lub w dół do sąsiedniego kręgu.

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania tych zmian jest osłabienie płytek granicznych kręgów. Poza tym podaje się również chorobę Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), nierównomierny wzrost kręgów, choroby metaboliczne, choroby  o podłożu zwyrodnieniowym, urazy, złamania oraz infekcje kręgosłupa.

Czy są groźne? Guzki Schmorla to nie nowotwór czy rak. Są kojarzone z chorobami łagodnymi. Mogą być jednak z mylone ze zmianami nowotworowymi i dlatego zaleca się bardzo wnikliwą diagnostykę i analizę każdej takiej zmiany z wykorzystaniem obrazowania.  

Guzki Schmorla – lokalizacja

Jak wyglądają guzki Schmorla? To drobne, pojedyncze zmiany, które powstają u dorosłych. Mogą być zlokalizowane w każdym odcinku kręgosłupa, chociaż najczęściej spotyka się je w części lędźwiowej. Zazwyczaj jest to jego górna część.

Polecane dla Ciebie

Guzki Schmorla – objawy

Guzki Schmorla są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że ludzie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z ich obecnością. Najczęściej stanowią przypadkowe odkrycie podczas badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa z zupełnie innego powodu.

W przypadku stanu po niewielkim urazie mogą jednak pojawić się pewne symptomy takie jak ostry ból w dolnej części pleców czy też intensyfikacja bólu o przewlekłym charakterze, który był dotychczas obecny. Rzadko zdarza się, aby guzki Schmorla prowadziły do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji.

Diagnostyka i leczenie guzków Schmorla

Jak już częściowo wspomniano, lekarze diagnozują opisywane zmiany przypadkowo, stosując techniki obrazowania diagnostycznego w postaci rezonansu magnetycznego. Na skanie rezonansu guzki widoczne są jako małe, kostne nieprawidłowości w płytkach granicznych kręgów. Jeśli badania ujawnią takie zmiany, to lekarz może zalecić wykonanie testów dodatkowych, które mają na celu ustalenie przyczyny powstania zmian. Takie dodatkowe poszerzenie działań diagnostycznych jest zalecane szczególnie w przypadku, kiedy występują dodatkowe, niepokojące objawy lub symptomy mogące świadczyć o poważnych schorzeniach i patologiach w obrębie kręgosłupa.

Ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, większość zmian w postaci guzków Schmorla nie generuje żadnych objawów, to nie wymagają one leczenia. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa i powodują one uciążliwe dolegliwości, to lekarz wydaje stosowane zalecenia. Najczęściej są to: odpoczynek, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku miesięcy od zastosowania takiej terapii. Po 2 miesiącach widoczne jest wyraźne zmniejszenie obrzęku w badaniu rezonansu magnetycznego.

Przy barku skuteczności postępowania zachowawczego rozważa się usunięcie uszkodzonego krążka międzykręgowego – operacja. Jedną ze stosowanych technik jest wówczas lędźwiowe usztywnienie międzytrzonowe. Polega ono na zastąpieniu uszkodzonego dysku przeszczepem kostnym. W ten sposób próbuje się uzyskać właściwą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kręgami i promuje się zespolenie dwóch sąsiednich struktur kostnych, celem lepszej stabilizacji i uniknięcia przeciążeń w przyszłości.  

Guzki Schmorla – rehabilitacja

Typowe leczenie guzków Schmorla poza postępowaniem obejmującym stosowanie leków obejmuje także fizjoterapię. Rehabilitacja powinna obejmować przede wszystkim dynamiczne ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie metod takich jak kinesiotaping, który działa odciążająco. Dobrymi pomysłami będą również: ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, okłady z borowiny oraz stosowanie kąpieli siarkowych – wspomogą regenerację i procesy odbudowy oraz pozytywnie wpłyną na samopoczucie pacjenta.

Warto zadbać także o aktywność na świeżym powietrzu, która będzie pomagała jednocześnie odciążać kręgosłup. Może to być np. chodzenie z kijkami. Rozluźniająco i przekrwiennie zadziała masaż klasyczny. Miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu w postaci krioterapii powinno dodatkowo przynieść ulgę w bólu w przypadku ostrych i nagłych incydentów bólowych.

Bardzo ważne jest unikanie picia alkoholu oraz palenia tytoniu oraz zażywanie naturalnych produktów posiadających właściwości przeciwzapalne jak imbir, napar z jeżówki czy picie wody kokosowej, która pomaga nawodnić organizm.
 1. G. Dar, Y. Masharawi, S. Peleg i in., Schmorl’s nodes distribution in the human spine and its possibleetiology, Eur Spine J. 2010;19:670–675.
 2. F. M. K. Williams, N. J. Manek, P. N. Sambrook i in., Schmorl’s nodes: Common, highly heritable, and related to lumbar disc disease, Arthritis & Rheumatism. 2007;57:855–860.
 3. K. A. Kyere, K. D. Than, A. C. Wang i in., Schmorl’s nodes, European Spine Journal. 2012;21:2115–2121.
 4. S. Abu-Ghanem, N. Ohana, Y. Abu-Ghanem i in., Acute schmorl node in dorsal spine: an unusual cause of a sudden onset of severe back pain in a young female, Asian Spine Journal. 2013;7:131–135.
 5. J. S. Jang, H. K. Kwon, J. J. Lee, S. M. Hwang, S. Y. Lim, Rami communicans nerve block for the treatment of symptomatic schmorl’s nodes - a case report, The Korean Journal of Pain. 2010;23:262–265.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Fasolka szparagowa – właściwości, wartości odżywcze, kalorie, zdrowe przepisy

  Fasolka szparagowa to warzywo o niskim indeksie glikemicznym, dlatego poleca się ją diabetykom, osobom cierpiącym na insulinoopornością lub walczącym z otyłością. W fasolce szparagowej istotą rolę odgrywa obecność błonnika, który pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego. Jakie wartości odżywcze i ile kcal ma fasola szparagowa? W jaki sposób ją gotować, przechowywać i mrozić?   

 • Jak radzić sobie ze stresem?

  Stres stanowi prawdziwą plagę naszych zabieganych i niezwykle zmiennych czasów. Prawdopodobnie nie ma osoby, która choć raz dziennie nie doświadczyłaby tej reakcji organizmu na czynniki postrzegane jako zagrożenie. O ile w odległych czasach stres pomagał człowiekowi, bo pozwalał mu zareagować odpowiednio na niebezpieczeństwo, o tyle współcześnie często jest on większym zagrożeniem niż samo zjawisko, w reakcji, na które jest wyzwalany. 

 • Lateks – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, szkodliwość

  W poniższym tekście przybliżamy to, czym jest lateks i w jakich produktach możemy go znaleźć. Odpowiadamy również na pytania, czy lateks jest szkodliwy oraz co robić w przypadku wystąpienia alergii na ten materiał. Zapraszamy do lektury.

 • Jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie? Praktyczne porady

  Skończyłeś urlop i masz trudności z odnalezieniem się na nowo w pracy? A może Twój urlop dopiero nadchodzi, ale nauczony doświadczeniem już teraz obawiasz się, co czeka Cię w pracy po powrocie? Przeczytaj 6 praktycznych porad na to, jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie.

 • Dieta po usunięciu pęcherzyka (woreczka) żółciowego – zasady, produkty, przepisy

  Kamica żółciowa uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Dotyka głównie mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, cierpiących na nadwagę i otyłość. Ryzyko jej rozwoju rośnie wraz z nieprawidłowo prowadzoną dietą, dlatego odpowiednie żywienie będzie miało znaczenie zarówno przy jej profilaktyce, jak i również w trakcie leczenia, po zabiegu operacyjnym, tzw. cholecystektomii. Co można jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

 • Gorzki smak w ustach – co znaczy?

  Dysgeusia (zmieniony smak w ustach) to dziwne, nieprzyjemne doznanie, odczuwane przez pacjentów przez dłuższy czas. Jest dość powszechnym problemem, a jedną z jego odmian jest odczuwanie goryczy w jamie ustnej. Ten gorzki smak może być spowodowany mniej (np. niedostateczna higiena) lub bardziej (np. niewydolność wątroby) poważnym problemem. Jednak jeśli nie ustępuje po umyciu zębów i utrzymuje się przez kilka dni, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Co oznacza gorzki smak w ustach? Jak sobie z nim poradzić?  

 • Garbienie się – przyczyny i skutki. Co robić, aby się nie garbić?

  Garbienie się to nawyk, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Oprócz zaokrąglenia w górnej części pleców osoby garbiące się mogą doświadczać drętwienia kończyn, problemów z równowagą, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolności oddechowej. Jak walczyć ze zgarbioną sylwetką? Jakie ćwiczenia na garbienie się?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij