kobieta trzyma się za kręgosłup lędźwiowy
Mateusz Burak

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to rezultat przeciążeń kręgosłupa oraz rozmaitych schorzeń. Tworzą się jako struktury wybrzuszające się w górę lub w dół. Wpływają tym samym na sąsiednie kręgi kręgosłupa. Bardzo często kojarzone są ze zmianami o charakterze nowotworowym, co nie jest prawdą. Faktem natomiast jest, że mogą one być z nimi mylone. Wykrywane są przypadkowo i rzadko kiedy dają dolegliwości bólowe czy inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?

Guzki Schmorla to małe, okrągłe zmiany, które tworzą się na strukturach kręgów kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy krążek międzykręgowy, włóknisty kawałek chrząstki znajdujący się pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi, wciska się w sąsiednie kręgi od wewnątrz i zaczyna zmieniać swój kształt. W przypadku kiedy powstaje przepuklina, krążek międzykręgowy zaczyna uwypuklać się na boki, w którąś ze stron. Natomiast kiedy mamy do czynienia z guzkami Schmorla, przepuklina zaczyna migrować w górę lub w dół do sąsiedniego kręgu.

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania tych zmian jest osłabienie płytek granicznych kręgów. Poza tym podaje się również chorobę Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), nierównomierny wzrost kręgów, choroby metaboliczne, choroby  o podłożu zwyrodnieniowym, urazy, złamania oraz infekcje kręgosłupa.

Czy są groźne? Guzki Schmorla to nie nowotwór czy rak. Są kojarzone z chorobami łagodnymi. Mogą być jednak z mylone ze zmianami nowotworowymi i dlatego zaleca się bardzo wnikliwą diagnostykę i analizę każdej takiej zmiany z wykorzystaniem obrazowania.  

Guzki Schmorla – lokalizacja

Jak wyglądają guzki Schmorla? To drobne, pojedyncze zmiany, które powstają u dorosłych. Mogą być zlokalizowane w każdym odcinku kręgosłupa, chociaż najczęściej spotyka się je w części lędźwiowej. Zazwyczaj jest to jego górna część.

Powiązane produkty

Guzki Schmorla – objawy

Guzki Schmorla są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że ludzie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z ich obecnością. Najczęściej stanowią przypadkowe odkrycie podczas badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa z zupełnie innego powodu.

W przypadku stanu po niewielkim urazie mogą jednak pojawić się pewne symptomy takie jak ostry ból w dolnej części pleców czy też intensyfikacja bólu o przewlekłym charakterze, który był dotychczas obecny. Rzadko zdarza się, aby guzki Schmorla prowadziły do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji.

Diagnostyka i leczenie guzków Schmorla

Jak już częściowo wspomniano, lekarze diagnozują opisywane zmiany przypadkowo, stosując techniki obrazowania diagnostycznego w postaci rezonansu magnetycznego. Na skanie rezonansu guzki widoczne są jako małe, kostne nieprawidłowości w płytkach granicznych kręgów. Jeśli badania ujawnią takie zmiany, to lekarz może zalecić wykonanie testów dodatkowych, które mają na celu ustalenie przyczyny powstania zmian. Takie dodatkowe poszerzenie działań diagnostycznych jest zalecane szczególnie w przypadku, kiedy występują dodatkowe, niepokojące objawy lub symptomy mogące świadczyć o poważnych schorzeniach i patologiach w obrębie kręgosłupa.

Ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, większość zmian w postaci guzków Schmorla nie generuje żadnych objawów, to nie wymagają one leczenia. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa i powodują one uciążliwe dolegliwości, to lekarz wydaje stosowane zalecenia. Najczęściej są to: odpoczynek, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku miesięcy od zastosowania takiej terapii. Po 2 miesiącach widoczne jest wyraźne zmniejszenie obrzęku w badaniu rezonansu magnetycznego.

Przy barku skuteczności postępowania zachowawczego rozważa się usunięcie uszkodzonego krążka międzykręgowego – operacja. Jedną ze stosowanych technik jest wówczas lędźwiowe usztywnienie międzytrzonowe. Polega ono na zastąpieniu uszkodzonego dysku przeszczepem kostnym. W ten sposób próbuje się uzyskać właściwą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kręgami i promuje się zespolenie dwóch sąsiednich struktur kostnych, celem lepszej stabilizacji i uniknięcia przeciążeń w przyszłości.  

Guzki Schmorla – rehabilitacja

Typowe leczenie guzków Schmorla poza postępowaniem obejmującym stosowanie leków obejmuje także fizjoterapię. Rehabilitacja powinna obejmować przede wszystkim dynamiczne ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie metod takich jak kinesiotaping, który działa odciążająco. Dobrymi pomysłami będą również: ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, okłady z borowiny oraz stosowanie kąpieli siarkowych – wspomogą regenerację i procesy odbudowy oraz pozytywnie wpłyną na samopoczucie pacjenta.

Warto zadbać także o aktywność na świeżym powietrzu, która będzie pomagała jednocześnie odciążać kręgosłup. Może to być np. chodzenie z kijkami. Rozluźniająco i przekrwiennie zadziała masaż klasyczny. Miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu w postaci krioterapii powinno dodatkowo przynieść ulgę w bólu w przypadku ostrych i nagłych incydentów bólowych.

Bardzo ważne jest unikanie picia alkoholu oraz palenia tytoniu oraz zażywanie naturalnych produktów posiadających właściwości przeciwzapalne jak imbir, napar z jeżówki czy picie wody kokosowej, która pomaga nawodnić organizm.
 1. G. Dar, Y. Masharawi, S. Peleg i in., Schmorl’s nodes distribution in the human spine and its possibleetiology, Eur Spine J. 2010;19:670–675.
 2. F. M. K. Williams, N. J. Manek, P. N. Sambrook i in., Schmorl’s nodes: Common, highly heritable, and related to lumbar disc disease, Arthritis & Rheumatism. 2007;57:855–860.
 3. K. A. Kyere, K. D. Than, A. C. Wang i in., Schmorl’s nodes, European Spine Journal. 2012;21:2115–2121.
 4. S. Abu-Ghanem, N. Ohana, Y. Abu-Ghanem i in., Acute schmorl node in dorsal spine: an unusual cause of a sudden onset of severe back pain in a young female, Asian Spine Journal. 2013;7:131–135.
 5. J. S. Jang, H. K. Kwon, J. J. Lee, S. M. Hwang, S. Y. Lim, Rami communicans nerve block for the treatment of symptomatic schmorl’s nodes - a case report, The Korean Journal of Pain. 2010;23:262–265.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

  Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

 • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

  W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

  Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

 • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

  Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

 • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

  Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

 • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

  Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

 • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

  Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij