Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?
Guzki Schmorla to rezultat przeciążeń kręgosłupa oraz rozmaitych schorzeń. Tworzą się jako struktury wybrzuszające się w górę lub w dół. Wpływają tym samym na sąsiednie kręgi kręgosłupa. Bardzo często kojarzone są ze zmianami o charakterze nowotworowym, co nie jest prawdą. Faktem natomiast jest, że mogą one być z nimi mylone. Wykrywane są przypadkowo i rzadko kiedy dają dolegliwości bólowe czy inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Guzki Schmorla – czym są i dlaczego powstają?
Guzki Schmorla to małe, okrągłe zmiany, które tworzą się na strukturach kręgów kręgosłupa. Pojawiają się wówczas, gdy krążek międzykręgowy, włóknisty kawałek chrząstki znajdujący się pomiędzy poszczególnymi elementami kostnymi, wciska się w sąsiednie kręgi od wewnątrz i zaczyna zmieniać swój kształt. W przypadku kiedy powstaje przepuklina, krążek międzykręgowy zaczyna uwypuklać się na boki, w którąś ze stron. Natomiast kiedy mamy do czynienia z guzkami Schmorla, przepuklina zaczyna migrować w górę lub w dół do sąsiedniego kręgu.
Czy są groźne? Guzki Schmorla to nie nowotwór czy rak. Są kojarzone z chorobami łagodnymi. Mogą być jednak z mylone ze zmianami nowotworowymi i dlatego zaleca się bardzo wnikliwą diagnostykę i analizę każdej takiej zmiany z wykorzystaniem obrazowania.
Guzki Schmorla – lokalizacja
Jak wyglądają guzki Schmorla? To drobne, pojedyncze zmiany, które powstają u dorosłych. Mogą być zlokalizowane w każdym odcinku kręgosłupa, chociaż najczęściej spotyka się je w części lędźwiowej. Zazwyczaj jest to jego górna część.
Guzki Schmorla – objawy
Guzki Schmorla są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że ludzie nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z ich obecnością. Najczęściej stanowią przypadkowe odkrycie podczas badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa z zupełnie innego powodu.
W przypadku stanu po niewielkim urazie mogą jednak pojawić się pewne symptomy takie jak ostry ból w dolnej części pleców czy też intensyfikacja bólu o przewlekłym charakterze, który był dotychczas obecny. Rzadko zdarza się, aby guzki Schmorla prowadziły do rozwoju stanu zapalnego czy infekcji.
Diagnostyka i leczenie guzków Schmorla
Jak już częściowo wspomniano, lekarze diagnozują opisywane zmiany przypadkowo, stosując techniki obrazowania diagnostycznego w postaci rezonansu magnetycznego. Na skanie rezonansu guzki widoczne są jako małe, kostne nieprawidłowości w płytkach granicznych kręgów. Jeśli badania ujawnią takie zmiany, to lekarz może zalecić wykonanie testów dodatkowych, które mają na celu ustalenie przyczyny powstania zmian. Takie dodatkowe poszerzenie działań diagnostycznych jest zalecane szczególnie w przypadku, kiedy występują dodatkowe, niepokojące objawy lub symptomy mogące świadczyć o poważnych schorzeniach i patologiach w obrębie kręgosłupa.
Ponieważ tak jak wcześniej wspomniano, większość zmian w postaci guzków Schmorla nie generuje żadnych objawów, to nie wymagają one leczenia. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa i powodują one uciążliwe dolegliwości, to lekarz wydaje stosowane zalecenia. Najczęściej są to: odpoczynek, leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku miesięcy od zastosowania takiej terapii. Po 2 miesiącach widoczne jest wyraźne zmniejszenie obrzęku w badaniu rezonansu magnetycznego.
Przy barku skuteczności postępowania zachowawczego rozważa się usunięcie uszkodzonego krążka międzykręgowego – operacja. Jedną ze stosowanych technik jest wówczas lędźwiowe usztywnienie międzytrzonowe. Polega ono na zastąpieniu uszkodzonego dysku przeszczepem kostnym. W ten sposób próbuje się uzyskać właściwą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kręgami i promuje się zespolenie dwóch sąsiednich struktur kostnych, celem lepszej stabilizacji i uniknięcia przeciążeń w przyszłości.
Guzki Schmorla – rehabilitacja
Typowe leczenie guzków Schmorla poza postępowaniem obejmującym stosowanie leków obejmuje także fizjoterapię. Rehabilitacja powinna obejmować przede wszystkim dynamiczne ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup lędźwiowy.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie metod takich jak kinesiotaping, który działa odciążająco. Dobrymi pomysłami będą również: ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, okłady z borowiny oraz stosowanie kąpieli siarkowych – wspomogą regenerację i procesy odbudowy oraz pozytywnie wpłyną na samopoczucie pacjenta.
Warto zadbać także o aktywność na świeżym powietrzu, która będzie pomagała jednocześnie odciążać kręgosłup. Może to być np. chodzenie z kijkami. Rozluźniająco i przekrwiennie zadziała masaż klasyczny. Miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu w postaci krioterapii powinno dodatkowo przynieść ulgę w bólu w przypadku ostrych i nagłych incydentów bólowych.