wysypana sól z solniczki
Arkadiusz Dąbek

Czy kubki smakowe mogą przystosować się do diety ograniczającej sól?

Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć przyzwyczajenie do intensywności niektórych przypraw? Czy możemy oszukać kubki smakowe, aby wciąż cieszyć się smakiem ulubionych, aczkolwiek mniej słonych potraw, gdy musimy zmienić dietę? Sprawdzamy najnowsze wyniki badań.

Zgodnie z wynikami nowego badania, można twierdzić, że odpowiednia interwencja obniża spożycie soli i zwielokrotnia satysfakcję związaną z odżywianiem skierowanym na ograniczenie sodu.

Kwestia smaku

Studia te przedstawiono na kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Wspomniana interwencja polega na tzw. adaptacji smakowej. Skutki terapii (redukcja soli, smaczna dieta) mają znaczenie dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Publikacja ukazała się na łamach „European Heart Journal”.

Dieta o niskiej zawartości soli miała dotychczas pewną wadę, o której wspomina współautorka badania prof. Misook Chung. Mianowicie rzecz polega na tym, że ludzie nie znajdują upodobania w specyfice smaku takiego odżywiania. Odnotowała także, że na obecny stan przeprowadzono niewiele studiów na ten temat. Profesor Chung skomentowała dokonanie zespołu naukowego, mówiąc o drobnym sukcesie jego pilotażowego badania. Możliwa bowiem jest zmiana percepcji smaku i nauczenie się znajdowania upodobania w potrawach z mniejszą ilością soli.

Eksperci opracowali pewien program, któremu postawiono za cel wywołanie stopniowej adaptacji smakowej do żywności o niskiej zawartości soli. W przywoływanym badaniu sprawdzono krótkoterminowy wpływ tego programu na spożycie sodu, ciśnienie krwi, preferencje dotyczące słonych potraw i przyjemności z diety ograniczającej sód. Grupę 29 dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym losowo przydzielono do terapii, w której zastosowano interwencję lub zwykłą opiekę w stosunku 2:1. Grupa objęta zwykłą opieką otrzymała rutynową opiekę lekarską w zakresie nadciśnienia tętniczego, w tym zalecenie stosowania diety ograniczonej w sód i przyjmowanie przepisanych leków.

Praca nad nawykami

Grupa interwencyjna została poddana kursowi składającemu się z 16 tygodni edukacji oraz obserwacji z pielęgniarką, która prowadziła badanie zdalnie. Sesje odbywały się cotygodniowo przez sześć kolejnych tygodni, a następnie co dwa tygodnie przez 10 tygodni. Program był dostosowany do ograniczeń oraz celów tygodniowych każdego pacjenta. Obejmował sól dodawaną przy stole, sól używaną podczas gotowania, zawartą w kupowanej żywności i spożywaną ze względu na posiłki w restauracjach. Uczestnicy otrzymali urządzenie elektroniczne, które wykrywa zawartość soli, aby mogli rozpoznać i unikać żywność o wysokiej zawartości soli.

Profesor Chung podkreśliła podstawowy cel terapeutyczny. Otóż jednym z pierwszych kroków było uświadomienie pacjentom, jak dużo soli spożywają. Dzięki urządzeniu elektronicznym mogli oni samodzielnie sprawdzić zawartość soli w daniach restauracyjnych, poprosić następnie kucharza o zmniejszenie lub całkowite usunięcie soli przy okazji następnej wizyty. Używali go także w domu, aby obniżyć zawartość soli w potrawach przygotowywanych na własną rękę. Według relacji prof. Chung niektórzy mimowolnie dodawali sól przy stole przed pierwszym kęsem. Naukowcy zatem poprosili uczestników o policzenie liczby wstrząśnięć solniczką oraz o zaniechanie tego nawyku. Co ciekawe, większość uczestników usunęła solniczkę ze stołu w ciągu trzech tygodni.

Na początku i po 16 tygodniach wszyscy uczestnicy badania oddawali próbkę moczu w celu oceny spożycia sodu oraz mieli mierzone ciśnienie krwi. Ponadto w skali 1–10 oceniano preferencje dotyczące słonych potraw i zadowolenie z diety ograniczającej sól.

Polecane dla Ciebie

Widoczny spadek sodu

Średni wiek uczestników wynosił 63 lata, spośród badanych 55% stanowili mężczyźni. Trzech pacjentów wycofało się z badania. W końcowej analizie uwzględniono 17 uczestników w grupie interwencyjnej oraz 9 osób w grupie zwykłej. Badacze porównywali zmiany między uczestnikami odmiennych grup od momentu rozpoczęcia do zakończenia przedsięwzięcia. Interwencja doprowadziła do znacznego zmniejszenia spożycia sodu i zwiększenia zadowolenia z diety ograniczającej sól.

Zaobserwowano tendencję do obniżenia średniego skurczowego ciśnienia tętniczego w grupie objętej interwencją (z 143,4 do 133,9 mmHg), ale nie miało to istotnego znaczenia ze statystycznego punktu widzenia.

Profesor Chung przekazała szczegółowe dane, w świetle których w grupie interwencyjnej spożycie sodu spadło o 1158 mg dziennie, co stanowiło redukcję rzędu 30% w stosunku do wartości wyjściowej. Tymczasem w grupie kontrolnej dzienne spożycie wzrosło o 500 mg. Ponadto w grupie interwencyjnej wzrosło zadowolenie z diety ograniczającej sól z 4,8 do 6,5 pkt. w skali 1–10, niemniej pacjenci nie porzucili preferencji do słonego jedzenia. Uczona podkreśliła uwagę dotyczącą prawdopodobieństwa przełożenia wyników na dane statystyczne, gdyż według tłumaczenia prof. Chung trudno mówić o istotnym spadku przy stosunkowo małej próbie, jaką przeprowadzili badacze. Zaleca więc przeprowadzenie studiów na większej grupie uczestników, aby uzyskać bardziej miarodajne wyniki.

 1. B. Williams, G. Mancia , W. Spiering, et al, 2018 ESC/ESH Guidelines for the management of arterial hypertension, „European Heart Journal”, 2018.
 2. Taste buds can adapt to low salt diet, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220523150647.htm [dostęp:] 14.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij