pielęgniarka podaje środek znieczulający
Arkadiusz Dąbek

Wpływ środków znieczulających na działanie mózgu

Dzięki znieczuleniom mamy możliwość wykonywania całkowicie bezbolesnych zabiegów. W jaki sposób środki znieczulające wpływają na funkcje mózgu? Czym jako naczelni różnimy się od gryzoni w warunkach znieczulenia? Sprawdzamy najnowsze doniesienia naukowców.

Naukowcy wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby precyzyjnie zbadać rozmieszczenie przestrzenne synchronicznie pracujących obszarów mózgu u znieczulonych ludzi, makaków długoogonowych, marmozet oraz szczurów. Udało się im wykazać, że obszary (w których widoczne jest tłumienie wybuchów) różnią się znacząco pomiędzy naczelnymi a gryzoniami.

Różnice między naczelnymi a gryzoniami

Nowoczesne znieczulenie jest jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny. Wcześniej pacjenci musieli cierpieć piekielne męki podczas każdej operacji, dziś znieczulenie umożliwia całkowicie bezbolesne zabiegi. Z badań elektroencefalograficznych (EEG) wiadomo, że w trakcie znieczulenia mózg zostaje wprowadzany w stan głębokiego snu, w którym okresy rytmicznej aktywności elektrycznej przeplatają się z okresami całkowitej bezczynności. Stan ten nazywany jest tłumieniem wybuchów (ang. burst-suppression).

Dotychczas nie było w pełni zrozumiałe, gdzie dokładnie w mózgu zachodzi ten stan i jakie obszary organu są zaangażowane. Pytanie to jednak jest ważne, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie mózgu w warunkach znieczulenia. Podczas najnowszych badań naukowcom udało się ustalić, że w przywołanych obszarach występuje znacząca różnica między naczelnymi a gryzoniami. Podczas gdy u szczurów duże części kory mózgowej synchronicznie wykazują wzorzec tzw. tłumienia wybuchów, to u naczelnych poszczególne regiony sensoryczne (np. kora wzrokowa) są z niego wyłączone. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma „eLife”.

Zjawisko to jest wywoływane przez wiele odmiennych środków znieczulających, z których niektóre różnią się mechanizmem działania. Tłumienie wybuchów także jest zauważalne u pacjentów w śpiączce. Nie zostało ustalone jednak, czy stan ten jest reakcją ochronną mózgu, czy też oznaką zaburzonego funkcjonowania. Brak pewności również co do tego, w którym miejscu w mózgu występuje supresja (tłumienie) impulsów i jakie obszary mózgu są w nią zaangażowane. Niemożliwa bowiem jest lokalizacja za pomocą samego EEG.

Opracowanie metody badawczej

W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie zespół badaczy wykorzystał technikę obrazowania fMRI. Metoda ta pozwala uwidocznić zmiany przepływu krwi w mózgu. Zwiększona aktywność neuronów w określonym obszarze mózgu prowadzi do wzrostu metabolizmu, w następstwie do zwiększonego dopływu krwi oraz tlenu – co ostatecznie jest widoczne na obrazie fMRI.

W pierwszej części badania naukowcy stworzyli system oceny danych z badań fMRI u ludzi, małp i gryzoni przy użyciu tej samej metody (standardowe rozwiązanie). Wykorzystali zatem mierzone jednocześnie dane EEG i fMRI, pochodzące od znieczulonych pacjentów, które zostały wygenerowane w ramach wcześniejszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Według tłumaczeń dr. Nikoloza Sirmpilatze’go eksperci wpierw sprawdzili, czy tłumienie wybuchów wykryte w EEG jest również widoczne w danych z fMRI oraz czy można wyczytać z tego jakiś wzór. Następnie na uzyskanych danych opracowali nowy algorytm, który w przypadku zwierząt doświadczalnych pozwalał na wykrywanie zdarzeń typu tłumienie wybuchów za pomocą fMRI, bez dodatkowych pomiarów EEG.

Powiązane produkty

Wyłączone obszary mózgu

Badacze następnie przeprowadzili pomiary fMRI na znieczulonych makakach długoogoniastych, marmozetach pospolitych i szczurach. Względem wszystkich zwierząt byli w stanie wykryć i precyzyjnie zlokalizować tłumienie wybuchów w funkcji stężenia środka znieczulającego. Przestrzenny rozkład tłumienia wybuchów wykazał, że zarówno w przypadku ludzi, jak i małp, pewne obszary sensoryczne (takie jak kora wzrokowa) były z niego wyłączone. Natomiast u szczurów cała kora mózgowa była objęta działaniem burst-suppression.

Kierownik Zakładu Obrazowania Funkcjonalnego, główny autor badania Susann Boretius komentuje osiągnięcie naukowców. Według niej studia te nie tylko stawiają pytanie o to, w jakim stopniu gryzonie są odpowiednimi modelami w stosunku do wielu obszarów badań nad ludzkim mózgiem, ale także niosą wiele implikacji w dziedzinie nauk neuronalnych i ewolucji sieci neuronowych w ogóle.
  1. How anesthetics affect brain functions, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220524110652.htm [dostęp:] 12.06.2022.
  2. N. Sirmpilatze, J. Mylius, M. Ortiz-Rios i in., Spatial signatures of anesthesia-induced burst-suppression differ between primates and rodents, „elifesciences.org” [online] https://elifesciences.org/articles/74813 [dostęp:] 12.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij