młoda kobieta mająca zawał serca podczas spaceru w mieście
Arkadiusz Dąbek

Zawał serca u młodych kobiet – zaskakujące czynniki ryzyka

Podczas nowych studiów prowadzonych przez Uniwersytet Yale opisano po raz pierwszy, które pośrednie przyczyny wywołują z większym prawdopodobieństwem atak serca lub ostry zawał serca (AMI) zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w wieku 55 lat bądź u młodszych osób.

Koncentracja na młodych dorosłych

Naukowcy zaobserwowali znaczące różnice w korelacjach związanych z pośrednimi przyczynami zawałów, które inaczej wpływają w stosunku do płci. Ponadto różnica zachodzi również w natężeniu związków przyczynowo-skutkowych pośród tzw. młodych dorosłych (ang. young adult). Obserwacje te uzasadniają potrzebę opracowania strategii prewencyjnej, która będzie miała na względzie odmienności płciowe. Dając przykład, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, depresja i ubóstwo wyraźniej towarzyszą zawałom u AMI niż u mężczyzn. Publikacja ta ukazała się na łamach „JAMA Network Open”.

Zwykle zawały lub ataki serca kojarzy się z osobami w średnim wieku lub starszymi. Tymczasem przywoływane tu studia cechowały się jako populacyjne badanie kliniczne. Poddano analizie związek między pośrednimi przyczynami a występowaniem zawałów u osób wkraczających w dorosłość. Naukowcy pracowali z danymi dotyczącymi 2 264 pacjentów z AMI w oparciu na studiach VIRGO. Wykorzystali także 264 populacyjnych grup kontrolnych dopasowanych pod względem wieku, płci i rasy w oparciu na studiach National Health and Nutrition Examination Survey.

Analiza czynników ryzyka

Najważniejszym wnioskiem jest to, że pośrednie przyczyny wpływają odmiennie na młodych mężczyzn niż na młode kobiety i odwrotnie.

Siedem z owych przyczyn – tj. cukrzyca, depresja, nadciśnienie tętnicze lub wysokie ciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, występowanie AMI w rodzinie, stosunkowo niska zamożność i wysoki poziom cholesterolu – bardziej towarzyszyło występowaniu zawałów u kobiet. Największą korelację zaobserwowano przy cukrzycy, w dalszej kolejności wyróżniono palenie tytoniu, depresję, nadciśnienie tętnicze, próg zamożności i historię AMI w rodzinie.

Wśród mężczyzn najważniejszymi pośrednimi przyczynami było palenie tytoniu oraz przypadki zawałów w krewnych.

W celu opisania wpływu różnych pośrednich przyczyn na poziomie ogółu ludności zastosowano analizę ryzyka przypisywanego populacji. Nowe ustalenia zatem mówią, że siedem pośrednich przyczyn (możliwych do modyfikacji), łącznie odpowiada za większość całkowitego ryzyka wystąpienia zawału serca u młodych kobiet (83,9%) i młodych mężczyzn (85,1%). Niektóre z tych czynników – np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, depresja i ubóstwo – wpływają bardziej na młode kobiety niż na młodych mężczyzn.

Badacze konkludują, że pierwszym krokiem w skutecznym przeciwdziałaniu zawałom jest zwiększanie świadomości wśród lekarzy oraz młodych pacjentów. Pracownicy służby zdrowia muszą również opracować strategie, aby poprawić wytyczne dotyczące zapobiegania AMI – rzecz sprowadza się do uzyskania największych efektów i oparciu metod na naukowych ustaleniach. Naukowcy sugerują np. nowe narzędzie do przewidywania ryzyka względem poszczególnych pacjentów powinno pomóc lekarzom w wytypowaniu osób najbardziej zagrożonych oraz opracowaniu strategii ich leczenia.

Powiązane produkty

Świadomość to pierwszy krok

Studia te są jednymi z pierwszych i największych w Stanach Zjednoczonych. Opisano w nich całościowo związek między szerokim zakresem pośrednich przyczyn a występowaniem zawałów u młodych kobiet oraz w grupie młodych mężczyzn. W tym przedsięwzięciu naukowym uwzględniono również porównywalną populacyjną grupę kontrolną, na podstawie danych z National Health and Nutrition Examination Survey – programu służącego do oceny informacji demograficznych, socjoekonomicznych, żywieniowych i zdrowotnych.

Badanie podłużne jest zwyczajowo stosowane w ocenie ryzyka zawałów w młodszych populacjach. Ponieważ jednak zapadalność na AMI u młodych ludzi jest stosunkowo niska, trzeba długo czekać, aby choroba się ujawniła. Dlatego badacze często nie dysponują wystarczającą liczbą zdarzeń zawałowych, aby móc wnioskować o ich pośrednich przyczynach oraz znaczeniu tych ustaleń dla młodych kobiet i mężczyzn.

Według naukowców podnoszenie świadomości na temat częstości występowania zawałów lub ataków serca u młodych kobiet jest kluczowym elementem strategii przeciwdziałania. Natomiast kolejną granicą w zapobieganiu chorobom układu krążenia u młodych kobiet może być dokładniejsze zrozumienie roli tych przyczyn, które wyraźnie związane są z tą płcią.

 1. Y. Lu, S.-X. Li, Y. Liu, F. Rodriguez, K.E. Watson, R.P. Dreyer, R. Khera, K. Murugiah, G. D’Onofrio, E.S. Spatz, K. Nasir, F.A. Masoudi, H.M. Krumholz, Sex-Specific Risk Factors Associated With First Acute Myocardial Infarction in Young Adults, „JAMA Network Open”, nr 5 (5) 2022.
 2. Surprising risk factors may predict heart attacks in young women, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220504130820.htm [dostęp:] 12.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

  W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij