Mała dziewczynka trzyma się za bolący brzuch
Arkadiusz Dąbek

Nowy ostry wariant zapalenia wątroby u dzieci

Ostre wirusowe zapalanie wątroby powoduje szybkie uszkodzenie komórek wątroby, czyli hepatocytów i (najczęściej) wywołują je wirusy. Niestety od kilku tygodni na całym świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków tej choroby wśród dzieci, niemniej z tą różnicą, że nie wiadomo, co jest jej podłożem. Jak rozpoznać to zakażenie u dziecka, na co zwrócić uwagę i jak mu zapobiegać?

W ostatnich tygodniach na świecie odnotowano około 170 przypadków ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci. Nie udało się określić przyczyny tej groźnej dysfunkcji. Najwięcej małych pacjentów zgłoszono w Wielkiej Brytanii. Najmłodsze dziecko miało miesiąc a najstarsze 16 lat.

Zapalenie wątroby – co to jest, jakie są przyczyny i objawy?

Ostre wirusowe zapalanie wątroby powoduje szybkie uszkodzenie komórek wątroby, czyli hepatocytów i wywołują je wirusy określane skrótami– HAV, HBV, HCV, HEV i HGV (wirusy pierwotne hepatotropowe) lub wirusy – HSV, EBV, CMV, VZV (wirusy wtórne hepatotropowe).

Do zakażenia wątroby dochodzi w różnych sytuacjach:

  • HAV - głównie poprzez drogę pokarmową i ulegają mu głównie dzieci przebywające w dużycha zbiorowiskach, takich jak przedszkola i szkoły.
  • HBV i HCV – głównie drogą pozajelitową, najczęściej przy nieprawidłowo wykonanym zabiegu chirurgicznym lub pobieraniu krwi, ale także w trakcie kontaktów seksualnych i innych czynności, w których występuje kontakt z krwią osoby zakażanej.

Wśród dzieci wiele ostrych zapaleń wątroby przebiega bez żółtaczki. Objawy wstępne obejmują zazwyczaj złe samopoczucie, bóle mięśni, kości, stawów, nudności, wymioty, bóle w okolicy jamy brzusznej, apatię, gorączkę i kaszel. Może pojawić się żółty kolor skóry i gałek ocznych.

Nowy wariant ostrego zapalenia wątroby – co wiadomo?

Lekarze, którzy zajmują się dziećmi, nie zidentyfikowali dotychczas typowych dla ostrego zapalania wątroby czynników wywołujących chorobę – taką informację podało unijny urząd ds. zdrowia – Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC). Przypadki choroby są różne, niektóre z nich wymagają bardzo poważnych działań, jakim jest przeszczep wątroby. Jedno dziecko zmarło z powodu choroby.

Jedyne co udało się ustalić to to, że choroba być może ma związek z zakażeniem adenowirusami, niemniej nie potwierdzono tej potencjalnej korelacji u wszystkich dzieci. Jeśli jednak okaże się, że to właśnie ta grupa wirusów odpowiada za infekcję, koniecznie stanie się wyjaśnienie, skąd taka nagła zmiana patomechanizmu (wcześniej niezwykle rzadko łączono ten rodzaj wirusa z chorobami wątroby; przypisywano mu występowanie objawów przypominających przeziębienie – gorączkę, ból gardła, a także zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy biegunkę). Pojawiają się głosy związane z długotrwałą izolacją dzieci podczas pandemii COVID-19. Adenowirusy pojawią się głównie wiosną, zatem biorąc pod uwagę ich sezonowość i jednoczesny brak kontaktu między rówieśnikami w ostatnich latach, mogło dojść do niewytworzenia odpowiedniej odporności, co obecnie być może skutkuje  występowaniem tych zakażeń.  Hepatolodzy podkreślają, że z pewnością nie należy wiązać tego zapalenia ze szczepieniem na COVID-19.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać nowe ostre zapalanie wątroby u dziecka?

Przede wszystkim należy wykonać badania poziomów enzymów wątrobowych AST i ALT.

AST – dowiedz się więcej o tym, jak się przygotować do badania poziomu badaniu aminotransferazy asparaginianowej

ALT – dowiedz się więcej o badaniu poziomu aminotransferazy alaninowej

Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczono bóle brzucha, biegunkę i wymioty. Co istotne, u większości pacjentów z tajemniczym zapaleniem wątroby nie odnotowuje się gorączki. Warto także obserwować stolce dziecka, zwracając uwagę na ich odcień (szarawy może świadczyć o zakażeniu).

W Polsce szczepienie przeciwko WZW typu B jest obowiązkowe (najczęściej podawane jeszcze w szpitalu), a na WZW typu A dobrowolne, niemniej w kalendarzu szczepień figuruje jak zalecane.

  1. Update: Hepatitis of unknown origin in children, European Centre for Disease Prevention and Control https://www.ecdc.europa.eu/en [online], https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/update-hepatitis-unknown-origin-children [dostęp:] 28.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij